BiH srušila snove Crne Gore, stigla do elitne divizije

Bosna Crna Gora Bosnia and Herzegovina's Sinisa Sanicanin and Edin Dzeko in action with Montenegro's Zarko Tomasevic and Igor Vujacic UEFA Nations League - Group G - Bosnia and Herzegovina v Montenegro
REUTERS/Dado Ruvic

Fudbaleri Crne Gore su dočekani prijateljski na stadionu u Zenici, iako je utakmica bila od vitalnog značaja kada je reč o plasmanu u diviziju A Lige nacija, ka mestu koje garantuje baraž mečeve za plasman na Evropsko prvenstvo u slučaju neuspeha tokom kvalifikacija koje slede. Na terenu, BIH je bila bolja – 1:0, pa je obezbedila sve prethodno spomenute ciljeve.

Bosna i Hercegovina je pripretila posle samo tri minuta igre. Posle kornera, lopta je stigla do Edina Džeka, ali je sjajni napadač iz dobre pozicije šutirao preko gola. Usledila je borba na sredini terena, a Crna Gora je pripretila preko Milutina Osmajića, čiji je udarac sa distance uspeo da neutrališe golman Spahić.

U 32. minutu usledila je erupcija oduševljenja među navijačima Bosne i Hercegovine, jer je Ermedin Demirović uspeo da zatrese mrežu Crne Gore, ali je nakon intervencije iz VAR sobe, gol poništen zbog ofsajda. Crna Gora je nastojala da sačuva egal do kraja poluvremena, ali se sa takvim epilogom nije složio Demirović koji je u nadoknadi vremena pogodio za 1:0. Ovoga puta, nije bilo ispravke iz VAR sobe. Asistent je bio Edin Džeko.

U nastavku meča, bilo je jasno da Crna Gora mora da krene na sve ili ništa, jer je BiH imala četiri boda prednosti, imala je u rukama mesto u diviziji A, uz pomenute baraž mečeve za plasman na šampionat Evrope.

Crna Gora Montenegro coach Miodrag Radulovic reacts UEFA Nations League - Group G - Bosnia and Herzegovina v Montenegro

Radulović je na teren poslao Stefana Mugošu, a najbolji strelac Crne Gore u Ligi nacija, odmah je došao u dobru priliku, koju je neutralisao raspoloženi golman Spahić. Tridesetak minuta pre kraja, Igor Vujačić je bio u dobroj poziciji, ali je njegov udarac izblokiran. Pokušao je i Stevan Jovetić, ali je bio precizan. BiH je ostala bez Pjanića, koji je zbog povrede napustio teren, a nedugo zatim, teren je napustio i Jovetić. Vreme je radilo za Bosnu i Hercegovinu.

Crna Gora je nastojala da stigne do izjednačenja, nastojala je da sačuva izglede za plasman u A diviziju, ali je defanzivna postavka Bosne i Hercegovine odolela svim pokušajima rivala.

Reuters/Dado Ruvić

U drugom meču grupe, Finska i Rumunija su odigrale nerešeno – 1:1. Gol za Finsku, postigao je Puki. Strelac za Rumuniju, bio je Tanase. U poslednjem kolu, koje je na programu 26. septembra, snage će odmeriti Rumunija i BiH, odnosno Crna Gora i Finska. Uoči runde koja sledi, BiH ima 11, Crna Gora sedam, Finska pet, a Rumunija četiri boda.