Hrvatska pokazala klasu u Beču, Danska šokirala Francusku

Guliver

Hrvatska i Holandija su prvi učesnici finalnog turnira Lige nacija, koji će biti na programu od 14. do 18. juna 2023. godine.

Hrvatska demonstrirala silu protiv Austrije u Beču, izabranici Zlatka Dalića su slavili sa 3:1 i na taj način izborili su plasman na finalni turniru Lige nacija.

Hrvatska je pred mečeve poslednjeg, šestog kola Grupe 1 A divizije Lige nacija imala sve u svojim rukama. Pobeda na “Ernest Hapel” stadionu u Beču protiv Austrije garantovala im je prvu poziciju i plasman na finalni turnir najmlađeg reprezentativnog takmičenja na Starom kontinentu.

Imali su “kockasti” i rezervnu varijantu, u sčučaju neuspeha bilo im je potrebno da Danci na “Parkenu” u Kopenhagenu ne savladaju favorizovanu Francusku.

U Beču krenulo sjajno po Hrvate, u šestom minutu na asistenciju Nikole Vlašića Luka Modrić je pogodio i doneo veliko slavlje brojnim hrvatskim navijačima. To slavlje potrajalo je svega tri minuta, do momenta kad je Sabicer pronašao Baumgarnnera, a ovaj uspeo da savlada Livakovića za izjednačenje.

Sofascore

Imala je Austrija sjajne prilike da načini potpuni preokret, ali su sjajne prilike propustili Baumgartner i Arnautović. A selekcija Hrvatske je to znala da kazni. Najpre je u 69. minutu Perišić odlično centrirao, a Livaja je glavom matirao Lindera. Inače, napadač Hajduka je u igru ušao samo sedam minuta ranije.

A potom je na dodavanje Majera, takođe glavom, loptu u mrežu Austrijanaca poslao Lovren u 72. minutu. Samo koji minut kasnije Perišić je pogodio prečku, ali nisu Hrvati mnogo marili za to, s obzirom da su mirno priveli susret kraju.

Danci su uz perfektnu igru u prvom poluvremenu stigli su do pobede protiv Francuske – 2:0. Najpre je u 34. minutu pogodio Dolberg, pet minuta kasnije Areolu je savladao i Skov Olsen. Pobeda Danaca dobija na značaju zbog činjenice da su Trikolori igrali u prilično jakom sastavu sa Embapeom, Grizmanom, Žiruom…

Na finalnom turniru Lige nacija igraće i Holandija. Doduše, Lale je samo čudo moglo da eliminiše, a to čudo bila bi pobeda Belgijanaca od četiri gola razlike. I sve je išlo na ruku domaćih, na “Johan Krojf” areni u Amsterdamu mreže su dugo ostale mirne, sve do gola Van Dajka u 73. minutu – 1:0.

Vels i Poljska su se u direktnom okršaju borili za opstanak u A diviziji. U sjajnoj atmosferi u Kardifu radovala se gostujuća selekcija, kojoj je bio dovoljan i remi, Poljaci su do trijumfa došli golom Šviderskog u 58. minutu, ovoga puta Levandovski je bio u ulozi asistenta.

U C diviziji u nedelju uveče igrana su dva meča, lišena rezultatskog značaja. Farska Ostrva su u Toršavnu slavila iznenađujuću pobedu protiv Turske – 2:1, golove za domaći tim postigli su Davidsen u 51. i Edmundspon u 59. minutu, počasni pogodak za Turke delo je Gurlera iz 89. minuta.

U istoj grupi Luksemburg je pobedio Litvaniju sa 1:0, strelac gola vrednog tri boda bio je Rodrigez u 88. minutu, na dodavanje Bariera.