Španija prekinula niz Italijana za finale Lige nacija

UEFA Nations League 6. okt 202122:45 > 23:10 7 komentara
fudbalska reprezentacija Španije
REUTERS/Marco Bertorello

Fudbaleri Španije prvi su finalisti Lige nacija. Španija je u polufinalu bila bolja od domaćina završnog turnira i aktuelnog šampiona Evrope Italije.

Crvena furija pobedu je nad Azurima upisala rezultatom 2:1 i sada će mirno čekati rasplet duela Belgije i Francuske (četvrtak, 20:45, Sport Klub 2) kako bi saznala ko će joj biti rival u finalu.

Od prvog minuta je Španija bila bolji tim na terenu, a to je krunisala odličnim golom Ferana Toresa u 17. minutu nakon asistencije Ojarzabala.

Nepun minut je prošao od kada je Donaruma vadio loptu iz mreže kada ga je samo sreća pogledala da to ne učini još jednom – lopta se na volšeban način, nakon što je njemu prošla praktično kroz ruke, odbila od stativu.

Jedan od ključnih momenata dogodio se u 41. minutu kada je nakon udaranja rivala laktom Bonući dobio drugi žuti karton. Ako se u obzir uzme da je kapiten Italije deset minuta ranije prvi karton dobio zbog prigovora, jeftino je Italija ostala sa čovekom manje.

Španija je to iskoristila već u finišu prvog poluvremena, samo četiri minuta kasnije novom akcijom Ojarzabala i Toresa. Ovoga puta Tores je Donarumu matirao udarcem glavom.

Bolja je Španija bila i u drugom poluvremenu, imala je 85 odsto vremena loptu u nogama, kontrisala sve aspekte igre i sasvim zasluženo došla do pobede.

Italija je ipak uspela da dođe do gola u ovom meču. Iskoristili su Azuri u potpunosti grešku Španije na sredini terena, krenula je veoma brza kontra dva na jedna, a Kijeza je nesebično proigrao Pelegrinija koji je zartresao mrežu u 83. minutu i uneo neizvesnost u završnicu duela.

Dva detalja obeležila su dodatno ovu utakmicu. Pre svega činjenica da je niz bez poraza od 37 utakmica u svim takmičenjima za Italiju završen.

A druga, za španski fudbal svakako značajnia je novi rekord za ovaj tim – fudbaler Barselone Gavi postao je najmlađi debitant u istoriji reprezentacije. I to na kakav način. Odigrao je sjajan meč, u potpunosti zasenio igrača godine Žoržinja, imao i priliku za gol i ostaće upisano da je sve to uradio sa 17 godina i 62 dana. Do sada je ovaj rekord držao Zubieta (17 godina i 284 dana još 1936. godine).

Tok meča:

10′ – Agresivnija je Španija, nižu se napadi, ali za sada nema promene rezultata.

17′ – GOOOOL! Faran Tores 11. golom u dresu reprezentacije dovodi Španiju u vođstvo. Fantastično je Ojarzabal poslao loptu ka kaznenom prostoru, a Tores je savršeno reagovao i zatresao mrežu

18′ – Koliko je sada sreće imao Đanuliđi Dinaruma! Ni sam ne zna kako je lopta prošla kroz njegove ruke, ali se na sreću Italijana odbila od stativu i nije završila u golu. Mogla je Španija lako da u minut vremena kruniše agresivniju igru sa čak dva gola.

41′ – Italija ostaje sa igračem manje. Pokušavali su igrači Italije da stanu ispred sudije i spreče ga da Bonućiju pokaže drugi žuti karton, ali to je samo oduzelo svima minut vremena i nije promenilo ništa drugo. Laktom je Bonući u skoku udario rivala, naivno je zbog prigovora dobio prvi karton i sada je za njega meč završen.

45’+1 – GOOOOOL! Još jednom Tores! Još jednom je Španiji presudila kombinacija Ojarzabal – Tores. Ovoga puta Tores je Donarumu matirao sjajnim udarcem glavom u poslednjim momentima prvog poluvremena.

46′ – Nastavljena je utakmica na San Siru.

61′ – Dobra prilika za Kijezu da smanji na 2:1, ali šut je bio neprecizan a i Italijan je bio u ofsajdu.

64′ – Malo je nedostajalo da Ojarzabal postigne treći gol za Španiju i u potpunosti otkloni sve dileme o pobedniku ove utakmice, lopta je nakon njegovog udarca glavom otišla tik pored stative

83′ – GOOOOL! Greška Španije na sredini terena otvorila je Italiji kontru dva na jedan. Kijeza je nesebično dodao Pelegriniju a ovaj poslao loptu u mrežu da unese neizvesnost u finiš.

90’+5 – KRAJ! Španija je u finalu Lige nacija!