Spartak neslavno proslavio titulu, Anži jedva preživeo

Rusija 21. maj 201716:50 > 16:58
Getty images/Epsilon

Stavljena je tačka na prvenstvo Rusije u sezoni 2016/2017. Šampion je od ranije poznat – moskovski Spartak, a u poslednjem kolu Krasnodar je pobedom potvrdio učešće u Ligi Evrope. U drugu ligu će Tom, Arsenal iz Tule, Krilja Sovjetov i Orenburg.

Spartak je na gostovanju u Tuli poažen sa ubedljivih 3:0 od Arsenala, čime su prekinuli niz od pet uzastopnih pobeda.

Strelci za Arsenal bili su Argentinac hrvatskog porekla Federiko Rašić u trećem minutu i 63. minutu i Ilija Maksimov u 24. minutu. Rašić je propustio priliku da postigne i treći gol u 36. minutu kada je promašio jedanaesterac.

Gosti su igrali sa igračem manje od 13. minuta kada je crveni karton dobio Džordž Džikija.

Arsenalu pobeda nad šampionom nije pomogla da ostane u ligi, pa će dogodine nastaviti u nižem rangu takmičenja. Spartak je sezonu završio sa 69 bodova iz 30 kola – sedam više od drugoplasiranog CSKA.

Upravo je CSKA slavio sa čak 4:0 u Moskvi protiv Anžija – strelci su bili Sergej Ignaševič u 17. minutu, brazilski napadač Vitinjo je bio 24. i 38. minutu, a konačan rezultat postavio je Fjodor Čalov u 49. minutu, upravo na asistenciju Vitinja.

Srpski ofanzivac Zoran Tošić u igru je ušao sa klupe u 60. minutu umesto Vasilija Berezuckog.

CSKA je drugi na kraju sezone i takmičiće se u kvalifikacijama za Ligu šampiona iduće sezone. Anži je preživeo u ruskoj Premijer ligi nakon na poslednjem mestu van zone ispadanja, iako su imali jednak broj bodova kao Orenburg.

Srpski veznjak Branko Jovičić bio je strelac u porazu svog Amkara od 2:1 od Rubina iz Kazanja. Golove za pobednika postigli su Brazilac Džonatas i napadač Maksim Kanunjikov.

Rubin je završio meč sa igračem manje pošto je dva žuta kartona dobio Kamerunac Aleks Song.

Za poražene domaće u igri je čitav meč proveo i bivši bek Partizana Aleksandar Miljković.

Tako je okončana neslavna sezona Rubina u kojoj su završili tek na devetom mestu, a Amkar je na kraju takmičenja deseti.

Terek je ispratio Krilja Sovjetov iz Samare u drugu ligu sa 3:1 na gostovanju, a strelci za pobednika bili su Amlej Mbenge, iranski veznajk Milad Mohamadi i albanski rezervista Bekim Balbaj. Počasni gol za tim iz Samare delo je Belgijanca Đanija Bruna u sudijskoj nadoknadi vremena.

Nekadašnji fudbaler Crvene zvezde Srđan Mijailović u igru je ušao sa klupe u 51. minutu.

Tereku je Evropa izmakla za samo jedan bod, ispred njih u Ligu Evrope ići će Krasnodar.

Krasnodar je bio ubedljiv u Tomsku i sa 5:1 deklasirao Tom, koji je sezonu okončao onako kako ju je igrao celim tokom – veoma loše. Mrežu domaćina redom su punili Klaeson, Fjodor Smolov dva puta, Urugvajac Maurisio Pereira i Naldo, dok je jedini gol za domaćina delo Aleksandra Soboljeva.

Krasnodar je sezonu završio na četvrtom meču i igraće kvalifikacije za LE.

Zenit je u gostima bio bolji od moskovske Lokomotive sa 2:0, a Branislav Ivanović je čitav susret proveo na klupi. Golove su dali Portugalac Dani i Aleksandar Kokorin.

Zenit će u narednoj sezoni nastupati u Ligi Evrope.

Ufa je kod kuće savladala sa 1:0 ekipu Urala, a gol je postigao Nigerijac Fatai.

Orenburg je savladao Rostov sa 2:0, ali nisu uspeli da ostanu u ligi, a golovi su delo Vorobjova i Koronova.

Pogledajte REZULTATE i TABELU ruske Premijer lige.