Senzacija u Duizburgu: Makedonci održali lekciju Nemcima

FIFA World Cup 31. mar 202122:41 > 01. apr 2021 1:01 34 komentara
Goran Pandev
REUTERS/Thilo Schmuelgen

Fudbalaska reprezentacija Severne Makedonije savladala je kao gost Nemačku u Duizburgu sa 2:1 u trećem kolu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2022. u Kataru.

Makedonci su sasvim zasluženo pobedili Nemce u gostima, čak su mogli da slave i ubedljivije da je bilo bolje suđenje.

Krenuli su hrabro od prvog minuta. Nijednog trenutka se nisu uplašili svetske fudbalske sile. Prvi šok za Nemce usledio je u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena. Enis Bardi asistira, a Goran Pandev matira Ter Štedena za vođstvo Makedonaca – 1:0.

Bio je to 37. gol 37-godišnjeg Pandeva u dresu Makedonije, a prvi koji je Nemačka primila u ovim kvalifikacijama.

Kako je krenulo drugo poluvreme Nemci su pojačali pritisak na gol gosrtiju i stigli do izjednačenja u 63. minutu. Ali kako…

Stekao se utisak da je ruski sudija Karasev prestrogo pokazao na penal kad je Alioski zakačio u šesnaestercu Sanea. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Gundogan.

Makedonci se nisu uplašili, nastavili su da se hrabro suprotstavljaju jednoj od najboljih selekcija na svetu.

Makedoncima nije sviran čist penal

A onda u 77. minutu – čist penal za Makedonce! Nakon prekida lopta ide u šesnesterac Nemaca, lopta pogađa u ruku Emrea Džana, ali ruski sudija ostaje nem. Gosti se bune, ali nema promene odluke, jedino što iskusni Pandev dobija žuti karton zbog prigovora.

Penal za S. Makedoniju Makedonija
Print Screen/SK

Samo tri minuta kasnije velika šansa za Tima Vernera, ali se napadač londonskog Čelsija obrukao. Promašuje celu loptu i velika šansa odlazi u nepovrat.

Pravda je zadovoljena u 85. minutu kad je Elmas posle sjajnog prodora i asistencije Adamija drugi put naterao golmana Ter Štegena na kapitulaciju – 1:2!

Zaslužena istorijska pobeda Makedonaca u Nemačkoj!

Selektor Igor Angelovski suprotstavio je Nemcima sledeći sastav: Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu – Nikolov, Bardi, Ademi, Elmas, Alioski – Trajkovski, Pandev. U nastavku meča ušli su: Bejtulai, Spirovski, K. Ristevski, Stojanovski.

U istoj grupi Island je kao gost bio bolji od Lihtenštajna 4:1, dok je nešto ranije tokom dana Jermenija priredila iznenađenje i na svom terenu u Jerevanu posle preokreta savladala tim Rumunije 3:2.

Na tabeli Grupe J vodi Jermenija sa devet bodova, slede Severna Mekedonija i Nemačka sa po šest, Island i Rumunija sa po tri, Lihtenštajn bez bodova.