Istorija Atalante, Inter se spasao, Milan izvisio

Serie A 26. maj 201922:38 > 22:39
Emilio Andreoli, Getty Images Sport

Fudbaleri Atalante i Intera igraće sledeće sezone u Ligi šampiona, pošto su pobedama nad Sasuolom i Empolijem u poslednjem kolu Serije A izborili treću i četvrtu poziciju. Milan će, uprkos trijumfu, nad SPAL morati u Ligu Evrope kao petoplasirani.

Atalanta i Inter su u poslednje kolo ušli uz jednak broj poena (66), dok je Milan imao 65, pa se može reći da je finiš italijanskog prvenstva doneo veliku dramu kad je u pitanju plasman u elitno takmičenje.

Atalanta je do istorijskog učešća u Ligi šampiona stigla posle preokreta i trijumfa nad Sasuolom sa 3:1.

Berardi je u 19. minutu doveo Sasuolo u vođstvo, u duelu koji se igrao na njihovom stadionu, iako je Atalanta formalno bila domaćin, ali je Zapada u 35. poravnao rezultat.

Isključenje Berardija u 45+5. ispostavilo se kao ključno u ovoj utakmici, pošto je tim iz Bergama u nastavku iskoristio brojčanu nadmoć i preko Gomesa u 53. i Pašalića u 65. izvojevao veliku pobedu.

Sasuolo je do kraja ostao i sa devetoricom zbog drugog žutog kartona Manjanelija u 83. minutu.

Atalanta sezonu završava na trećoj poziciji sa 69 bodova, koliko ima i Inter posle pobede nad Empolijem 2:1, ali uz bolji međusobni skor.

Neroazuri su pitanje trijumfa nad Empolijem, koji je tim porazom ispao iz lige kao 18. na tabeli, rešili u drugom poluvremenu.

Rezervista Keita Balde je u 51. minutu doveo domaće u vođstvo, da bi 10 minuta kasnije Mauro Ikardi propustio priliku da sa penala duplira prednost.

Taj promašaj je dodatno dobio na značaju posle izjednačujućeg gola Traorea u 76, ali je Naingolan u 81. minutu spasao argentinskog napadača i vratio prednost domaćima za veliko slavlje na Đuzepe Meaci.

Mreža Empolija zatresla se i u 90+5. minutu posle udarca Marcela Brozovića, ali je gol poništen.

Oba tima su u finišu završila sa desetoricom, pošto su zbog nesportskog ponašanja isključeni Keita Balde i Perućini.

Ekipa Milana neće se naći u elitnom rangu ni sledeće sezone, bez obzira na trijumf protiv SPAL na strani 3:2.

Rosoneri sezonu završavaju na petoj poziciji sa 68 bodova i čeka ih grupna faza Lige Evrope.

Čalhanolu u 18, Kesi u 23. i iz penala u 64. bili su strelci za milanski klub, dok su golove za SPAL postigli Vikari u 28. i Fares u 53.

Na poziciji šest ostala je Roma posle pobede nad Parmom u Rimu sa 2:1. Lorenco Pelegrini u 35. i Dijego Peroti u 89. minutu pogađali su gol Mlekadžija, za koje je jedini strelac bio Žervinjo u 86.

Vučica će na leto igrati u kvalifikacijama za Ligu Evrope.

Đenova je remijem sa Fiorentinom 0:0 uspela da izbori opstanak u eliti i to samo zahvaljujući boljem međusobnom skoru sa Empolijem, pošto je prvenstvo okončala sa jednakim brojem bodova poput tog tima (38).

Putnici u Seriju A od ranije su Frozinone i Kjevo.

U duelu bez rezultatskog značaja Udineze je dobio Kaljari na Sardiniji sa 2:1.