
U strukturama Fudbalskog saveza Srbije odavno tinja rat na nekoliko frontova. Do konačnog obračuna, pogotovo posle plasmana državnog tima na Mondijal u Kataru, nijedna od zainteresovanih strana nije spremna da se upusti u direktnu borbu za prevlast na Terazijama.
Poslednjih dana sporadično se čuju probni „pucnji“ sa regionalnih terena. U borbe su nenadano ubačeni i jasno imenovani igrači, po koja teška reč i tabloidna optužba, bez konkretnih svedoka sa terena.
I ništa ne bi u celoj priči bilo čudno – Fudbalski savez Srbije od aprila se nalazi u bestežinskom stanju, sa selektorom kao vrhovnim autoritetom i nekoliko „batina“, spremnih da reaguju po potrebi – da dani odluke nisu na pomolu.
Štapom i bez šargarepe rešena je prva runda, pre tri nedelje, na jednoj od najburnijih sednica Izvršnog odbora FSS u poslednjih deset godina. Iako nikome nije ni danas jasno kako je u situaciji 9:4 većina protivnika novog statutarnog rešenja najednom promenila mišljenje, bliži se 29. novembar i završni čin usvajanja najvišeg pravnog akta u fudbalskom sistemu. A, to već može da bude ozbiljan problem.
Za sada, međutim, ne postoji rešenost ni u jednom od blokova da zaoštri situaciju do maksimuma, na nivou „ili, ili“. Zato je i najlogičnija prognoza da Statut dobije zeleno svetlo, a završni obračun bude pomeren do nove godine, ili čak izbora.
U ovom trenutku ne postoji ni minimalna projekcija ko bi mogao na čelo FSS. Iz jednostavnog razloga, izbori se ne očekuju u doglednom periodu. Skupštinski delegati usvojiće odluku o raspisivanju izbora, ali dinamika procesa, konstituisanje tela i ostale radnje, biće definisani na narednoj sednici izvršnog organa.
A, to je već najava pokretanja konkretnih tema i prvi vidljiviji sukob u najavi.
Statut FSS biće samo polazna tačka u najavi izbora. Slede potom zasedanja fudbalskih vlada, skupština i javne rasprave unutar regionalnih saveza. Zatim i nove sesije, definsanje statutarnih rešenja na najnižem nivou… I tek tada, fudbalska Srbija može da krene u izbore – od opštinskih i strukovnih organa do vrha vlasti. Uz pretpostavku minimuma demokratičnosti, kakve nije bilo u martu 2019. – pa to nikome ni iz aktuelnog rukovodstva, ali ni UEFA nije smetalo – to je još tri meseca pride… Zato bi novi skupštinski saziv mogao da bude definisan tek u leto 2022. Uz ogradu – ipak je ovo Srbija, zemlja čuda.

Dizgine vlasti i poluge uticaja, na Terazijama 35, danas su dva suprotna pola iste organizacije. Vlast ima profilisana većina u IO, selektor Dragan Stojković najveći uticaj.
Sada već antologijska sednica IO od 30. oktobra imala je nastavak i u Lisabonu, uoči meča sa Portugalom. Do Beograda su stigle informacije da su vođeni i žučni dijalozi na marginama čiji učesnici nisu bili samo članovi fudbalske vlade, već mnogo krupnije i moćnije „ribe“. Burna je bila i predigra sednice Komisije za pravna pitanja. Kvorum je obezbedio Zvezdin kadar, iako crveno-beli nisu na istim talasnim dužinama sa kancelarijama na Terazijama. I tu su pojedinci iz FSS dodatno „napumpali mišiće“.
Dok prebrojavanje traje, niko nije spreman da se izjasni kojem jatu hita.
Kako se steže obruč, tako u pričama o budućnosti FSS izbijaju teorije o naredbama UEFA i naređenjima „iz vrha“. Konglomerat interesa i svakojakih tvrdnji po principu „rekao mi jedan čovek“ teško je pročitati. Otuda veliki oprez u sveže nijansiranim taborima i očekivanje da se napokon oglasi i selektor Dragan Stojković. Autoritativnom Piksiju niko nije spreman da se javno suprotstavi, a da li selektor ima snagu da artikuliše sopstvene interese i posle sportske posloži i „političku“ vertikalu to je već pitanje, od čijeg odgovora zavisi ime budućeg predsednika FSS.
Čoveka, koji po budućem „ustavu“ saveza neće biti član skupštinskog saziva, niti imati pravo glasa…