Luganov trijumf za LE, Bazel potvrdio nadmoć

Getty Images/Mike Hewitt

U susretima 35. kola švajcarske Super lige odigranim u nedelju izuzetno važnu pobedu u bici za mesto koje direktno vodi u grupnu fazu Lige Evropa ostvarila je ekipa Lugana koja je sa 2:1 slavila u gostima protiv Lozane, dok je Sion napravio kisks remiziravši 1:1 sa Sent Galenom.

Lugano je na početku utakmice sa Lozanom gubio, jer je domaćina u 12. minutu u vođstvo doveo veznjak Nasim Ben Kalifa na asistenciju Gabrijela Toresa.

Preokret je usledio u nastavku susreta kada je u 63. minutu autogolom izjednačio Džordan Mvula Ntomba, a samo pet minuta kasnije gosti su došli u vođstvo i postavili konačan rezultat od 2:1 golom Brazilca Karlosa Karlinjosa.

Sion je u gostima vodio sve do samog kraja meča, a poveli su u 64. minutu golom Paula Fereire. Četiri minuta pre kraja regularnog toka susreta domaćin je ipak došao do boda pogotkom defanzivca Roja Gelmija.

Jedno kolo pre kraja prvenstva Lugano je sa 53 boda na poziciji koja direktno vodi u grupnu fazu Lige Evrope, a Sion je četvrti sa tri boda manje. Lozana je pretposlednja, ima pet bodova više od Vaduca koji će iduće godine takmičenje nastaviti u nižem rangu.

Šampion Bazel je u gostima slavio sa 3:1 protiv Grashopersa, a pobedu je prvoplasiranom timu doneo napadač Seidju Dumbija golovima u 85. i 88. minutu susreta. Pre toga Bazel je u vođstvo došao golom defanzivca Manuela Akandžija, da bi rezultat izjednačio vezni igrač Grashopersa Brazilac Kajo u 64. minutu.

Jang Bojsi su na gostovanju remizirali sa Tunom, iako su imali igrača više u poslednjih desetak minuta susreta, nakon što je Širinci uspeo da dobije direktan crveni karton samo pet minuta nakon što je ušao u igru.

U remiju Lucerna i Vaduca viđena su četiri gola, a u vođstvo su došli fudbaleri gostujućeg tima iz Lihtenštajna golom Aldina Turkesa već u trećem minutu susreta.

Ubrzo je došlo do izjednačenja, u sedmom minutu rezultat je poravnao Australijanac Tomi Jurić. U 69. minutu Vaduc je došao do druge prednosti – strelac je bio Marko Matis.

Bod domaćima u sudijskoj nadoknadi vremena doneo je veznjak Paskal Šurf.

Odavno je poznato da je novi-stari šampion Švajcarske ekipa Bazela, koja nakon 35 odigranih susreta ima čak 17 bodova više od drugoplasiranih Jang Bojsa, koji će naredne sezone igrati u kvalifikacijama za Ligu šampiona.

Fudbaleri Bazela su u četvrtak osvojili i nacionalni kup Švajcarske i time osvojili šestu duplu krunu u svojoj istoriji.

Utakmice poslednjeg kola Super lige na programu su u petak, drugog juna.

Pogledajte REZULTATE i TABELU švajcarskog prvenstva.