Tadić i Ajaks razbili Dortmund, Mesi sprečio senzaciju

Champions League 19. okt 202122:57 > 23:37 0 komentara
Ajax Amsterdam's Daley Blind celebrates scoring their second goal with Dusan Tadic Ajaks
REUTERS/Piroschka Van De Wouw

Fudbaleri Ajaksa ubedljivo su u Amsterdamu pobedili Borusiju Dortmund 4:0 u derbi meču trećeg kola Grupe C, dok je PSŽ preokrenuo rezultat protiv RB Lajpciga u Parizu 3:2 u meču trećeg kola Grupe A Lige šampiona.

Dugo je najavljivan duel Ajaksa i Borusije iz Dortmunda, dve izuzetno ofanzivne i napadačke ekipe. Očekivala se goleada i ona se zaista i dogodila. Ali jednosmerno, samo u mreži gostiju iz Nemačke.

Kopljanici predvođeni kapitenom Dušanom Tadićem demonstrirali su totalni fudbal kakav su nekad igrali slavni Ajaksove fudbaleri iz generacije Johana Krojfa, po kome danas nosi ime Arena u Amsterdamu.

Upravo je srpski as bio najzaslužniji za prvi gol pošto je izveo slobodan udarac, a lopta na putu do gola zakačila Rojsa i prevarila kompletnu nemačku odbranu.

Već u 25. minutu bilo je 2:0, a gol je na asistenciju Sebastijana Alera postigao defanzivac Blind.

Nije holandski šampion smanjio gas ni u drugom poluvremenu. U 57. minutu ponovo je Aler bio assitent, a gol je postigao Brazilac Antoni. Nagrada za Alerovu dobru igru stigla je u 72. minutu kad je reprezentativac Obale Slonovače i sam pogodio mrežu Borusije. Bio je to Alerov šesti gol u trećem meču Lige šampiona ove sezone. Inače, ovaj fudbaler je debitant u elitnom klupskom takmičenju.

Ajaks je sa ovom pobedom utvrdio prvo mesto u grupi sa maksimalnih devet bodova. Druga je Borusija sa šest, a treći Sporting sa tri, a poslednji Bešiktaš bez bodova. Ranije tokom dana Portugalci su pobedili Turke u Istanbulu sa 4:1.

Amsterdam's Dusan Tadic celebrates after they score their first goal ajaks

Lajpcig zapretio, Mesi okrenuo

U meču A grupe u Parizu pretilo je da se dogodi veliko iznenađenje. RB Lajpcig je stigao na Park Prinčeva bez ijednog boda posle prva dva kola. Međutim, iako su Sveci poveli već u devetom minutu pogotkom Mbapea, Nemci su okrenuli rezultat i poveli golovima Andrea Silve u 28. i Mukielea u 57. minutu.

Tad je svojih „pet minuta“ dočekao Leo Mesi. Najpre je u 67. minutu izjednačio, a onda sedam minuta kasnije precizno izveo penal za potpun preokret – 3:2.

Mbape je u samom finišu promašio penal i propustio priliku da potvrdi trijumf Parižana.

PSŽ se vratio na prvo mesto sa sedam bodova, jednim više od Mančester Sitija koji je ranije tokom dana isprašio Briž u Belgiji sa 5:1. Briž ima četiri boda, a RB Lajpcig je ostao bez bodova.