Hronologija jednog rivalstva: Bešiktaš – Fenerbahče

Turska 24. sep 20189:11 > 9:37
Print screen/SK

U Turskoj postoje brojni gradski, lokalni i regionalni rivaliteti između klubova. Iako nema sumnje da je utakmica Galatasaraj - Fenerbahče najveći turski derbi, neki će reći i najveći na svetu u poslednjih nekoliko godina utakmice sa najviše tenzije i uzbuđenja igraju Bešiktaš i Fenerbahče.

Sebastian Widmann/Getty Images

Prošle sezone igrali su četiri puta. Pokazano je devet crvenih kartona, dosuđena su dva penala, a jedan meč je prekinut. Rivalitet između klubova intenzivniji je nego ikada ranije! Večeras je na programu novi okršaj između Fenerbahčea i Bešiktaša. Utakmicu možete gledati uživo na Sport Klubu 1 od 20 sati.

Četvrtak, 19. april 2018 godine. Prekid.

Igrao se 56. minut revanš meča polufinala Kupa Turske između Fenerbahčea i Bešiktaša kada je trener Bešiktaša Šenol Guneš pogođen tvrdim predmetom u glavu. Bio je to i poslednji u nizu incidenata na tom susretu. Navijačko bezumlje, ali tako uobičajena scena u turskom fudbalu. Na teren je ušla policija i posle pauze od trideset minuta utakmica je definitivno prekinuta. Guneš je završio u bolnici na ušivanju. Dok su igrači Bešiktaša napuštali teren u tunelu stadiona Fenerbahčea došlo je do novih sukoba, ustvari do ozbiljne tuče, potvrdili su kasnije neki igrači Bešiktaša.

Iznenađujuće, Fudbalski savez Turske je doneo odluku da se prekinuti meč nastavi sa čim u Bešiktašu nisu bili saglasni, pa se nisu ni pojavili na terenu u zakazanom terminu, a to su bili i najavili. Krajnji epilog je plasman Fenerbahčea u finale, koje je kasnije izgubio od Akhisara, dok je Bešiktaš suspendovan iz kup takmičenja za ovu sezonu, a morao je i da vrati i određenu sumu novca zarađenu od učešća u Kupu Turske.

Četvrtak, 1. mart 2018 godine. Tenzija neviđenih razmera.

Prvi meč polufinala Kupa Turske. Bešiktaš je ugostio Fenerbahče. Utakmica je odigrana samo nedelju dana nakon ligaškog obračuna dva tima na istom stadionu. Novi spekatkl. Četiri gola, tri crvena kartona. Trajao je preko stotinu minuta. U prvih dvadeset minuta u glavnim rolama španski napadači. Alvaro Negredo doneo je Bešiktašu prednost ali je Roberto Soldado izjednačio samo tri minuta kasnije. Sevale su varnice na sve strane.

Redari i policija jedva su zadržali navijače Bešiktaša da ne uđu na teren. Iz prvih redova tribina konstantno su se svađali sa igračima Fenerbahčea. U 44. minutu Fenerbahče ostaje sa igračem manje. Isključen je Alper Potuk.

Nije se još ni stišala euforija među gledaocima, Fener vodi. Strelac Šener Ozbajrakli. Navijači Bešiktaša se pitaju: Zar on da nam postigne gol? On, koji je se u strelce upiše jednom u pet godina! Na startu drugog dela u igru ulazi Rikardo Kvarežma. Na terenu je proveo samo šest minuta. Dobio je crveni karton zbog udaranja protivnika u glavu.

Oh, ta nekontrolisana portugalska strast podgrejana turskim fanatizmom! Ima i Fenerbahče svog egocentrika sličnog Kvarežmi. Volkan Demirel je provocirao na sve načine i konačno je poslat u svlačionicu. Drugi žuti karton u 77. minutu. Pet minuta kasnije konačnih 2:2 postavlja Taliska. Pred revanš je u rezultatskom smislu sve otvoreno, a ostalo je i mnogo neizmirenih računa.

25. februar 2018. godine Kvarežmina trivela

23. kolo. Fenerbahče je stigao na stadion Bešiktaša sa namerom da u tom trenutku aktuelnog šampiona definitivno eliminiše iz borbe za tron. Fener odlično počinje. Vodi već posle osam minuta i gola Fernandaoa. 0:1 je bio rezultat prvog poluvremena. Preokret je najavio Domagoj Vida golom za izjednačenje, pre nego što je na scenu stupio neponovljivi Rikardo Kvarežma. Prvo, njegov zaštitni znak, šut spoljnom iskosa, a novi trenutak magije u samoj završnici za prvu pobedu Bešiktaša protiv Fenerbahčea posle tri godine.

23. septembar 2017. godine. Pet isključenja

6. Kolo. Na programu je prvi veliki derbi turskog fudbala u sezoni 2017/2018. Fenerbahče je bio domaćin Bešiktašu. Bio je to jedan od najboljih derbija u poslednjih nekoliko godina. Fenerbahče je slavio 2:1 u meču u kojem je podeljeno devet žutih i pet crvenih kartona.

FENERBAHČE

Fenerbahče od starta sezone ima katastrofalne rezultate. Izgubio je pet od osam utakmica u svim takmičenjima! U prvenstvu beleži najlošiji start u istoriji! Eliminisan je u kvalifikacijama za Ligu šampiona, a u Ligi Evrope je doživeo debakl u prvom kolu grupne faze. Ekipa je ostala bez dvojice najboljih igrača iz prošle sezone Žulijana i Souze, a pomalo panično i bez kakvog plana doveden je veliki broj novih fudbalera. Filip Koku, koji je pred početak sezone preuzeo tim, pod velikim je pritiskom i novi poraz sigurno bi značio i njegov odlazak.

BEŠIKTAŠ

Bešiktaš je od kraja jula kada je počeo sezonu odigrao već dvanaest utakmica, upisao osam pobeda uz dva poraza. Uz manje muke tim je izborio plasman u Ligu Evrope, a jedini pravi kiks bio je domaći poraz od Antalije. U poređenju sa prošlom sezonom Bešiktaš je ostao bez prvog golmana Fabrija, najvažnijeg odbrambenog igrača Duška Tošića i najboljeg strelca Andersona Taliske. I pored toga ekipa Šenola Guneša deluje jednako snažno, ali iz meča u meč pokazuje određene slabosti, pre svega u defanzivi.

ZANIMLJIVOSTI

– Fenerbahče i Bešiktaš su se prvi put sastali su se 1924. godine, a od tada su odigrali 347 mečeva.

– U prvenstvu Turske na pet mečeva Fenerbahče je postigao samo pet golova i samo su tri ekipe postigle manje golova od slavnog istanbulskog kluba.

– Bešiktaš je u svim takmičenjima ove sezone postigao 27 golova, od toga 9 defanzivci, 11 vezni igrači, 7 napadači.

– Poslednji penal za Bešiktaš u duelu sa Fenerbahčeom dosuđen je u septembru 2010 godine. U tom periodu za Fenerbahče su u međusobnim duelima svirana četiri penala.

– Gokan Gonul je pre dolaska u Bešiktaš devet godina nastupao za Fenerbahče i odigrao preko 250 utakmica. Džaner Erkin je svojevremeno šest godina nosio dres Fenerbahčea i nastupio na preko 150 mečeva. Posle epizode u Interu potpisao je za Bešiktaš. Ismajil Kojbaši je 2016. iz Bešiktaša prešao u Fenerbahče.