Heroj dana: Oštre kandže „Arapskog sokola“

(Salem Al-Davsari i Leo Mesi) Argentina's Lionel Messi in action with Saudi Arabia's Salem Al-Dawsari FIFA World Cup Qatar 2022 - Group C - Argentina v Saudi Arabia
REUTERS/Marko Djurica (Salem Al-Davsari i Leo Mesi)

Prvi dan sa četiri utakmice na Svetskom prvenstvu i velika konkurencija u izboru za heroja dana.

Heroj dana

Veteran na golu Meksika Giljermo Očoa odbranom penala Robertu Levandovskom ušao je u najuži krug kandidata. Takođe i francuski veteran Olivije Žiru, pošto se sa dva pogotka protiv Australije izjednačio sa legendarnim Tjerijem Anrijem kao najbolji strelac Galskih petlova svih vremena (obojica postigli po 51 gol). Ipak…

Svi će se na kraju složiti da smo „Heroja dana“ dobili već na početku istog tog dana – to je Salem Al-Davsari, strelac pobedonosnog gola u senzacionalnom trijumfu Saudijske Arabije nad Argentinom (2:1).

Leo Mesi i njegovi Gaučosi spadaju među najveće favorite za osvajanje titulu, ali ih je na samom startu takmičenja oduvala „pustinjska oluja“. Vodili su Argentinci nakon prvog poluvremena i stvorili još nekoliko prilika, ali su na startu drugih 45 minuta neočekivano upali u klopku. Tačnije, našli se u kandžama „Arapskih sokolova“, kako glasi nadimak fudbalera Saudijske Arabije.

Rezultat je najpre izjednačio Saleh Al Šehri, a pobedu totalnim autsajderima doneo je Salem Al-Davsari. Jedan od najiskusnijih fudbalera u selekciji Saudijske Arabije sjajno je odregovao u 53. minutu, oslobodio se dvojice južnoameričkih defanzivaca, a onda fantastičnim udarcem matirao golmana Emilijana Martineza.

Prava majstorija!

Puno ime ovog fudbalera je Salem bin Mohamed bin Šafi Al-Davsari. Ima 31 godinu i ovo mu je bio drugi mundijalski gol u karijeri. Prvi je postigao pre četiri godine u Rusiji. Za pobedu nad Egiptom od 2:1. I tada je doneo trijumf svojoj selekciji, ali ni približno važan kao ovaj protiv Argentine.

Ukupno je za Saudijsku Arabiju postigao 18 golova na 72 utakmice.

Trenutno je član najboljeg kluba Saudijske Arabije i šampiona ove države Al-Hilala. Tačnije, čitavu karijeru je proveo u tom klubu sa izuzetkom jednog zvaničnog meča odigranog u španskoj Primeri?!

Saudijska Arabija Saudi Arabia's Salem Al-Dawsari celebrates after the match FIFA World Cup Qatar 2022 - Group C - Argentina v Saudi Arabia
REUTERS/Hannah Mckay

Da, dobro ste pročitali. Odigrao je jednu utakmicu u dresu Viljareala. Bilo je to 2018. godine. Kao deo dogovora između Fudbalskog saveza Saudijske Arabije i španske La Lige pridružio se Žutoj podmornici na pozajmici. Taj jedini meč odigrao je ni manje ni više nego protiv Real Madrida. Ušao je kod rezultata 0:2 i pomogao da Viljareal na kraju osvoji veliki bod (2:2). Kratka avantuara, ali prelepa uspomena za ovog fudbalera.

U međuvremenu je pomogao svom sadašnjem klubu da osvoji azijsku Ligu šampiona. Bilo je to u novembru 2019, postigao je vodeći gol u pobedi nad japanskom Uravom Red Dajmonds od 3:0.

U Saudijskoj Arabiji je omiljen fudbaler. Ako pitate navijače ove zemlje, reći će vam da je ovo protiv Argentine bio tek početak i da će Salem Al-Davsari pokazati u Kataru da je trenutno jedan od najboljih fudbalera na planeti.