SK analiza: Kalaba i Žile sačuvali obraz, Sergej sve uprskao

Orlovi 28. nov 202214:01 47 komentara
Guliver

Srbija nije izdržala. Preokret za 2:1, na kraju i dva gola razlike, nisu bili dovoljni za trijumf nad Kamerunom – 3:3 (2:1).

Od izveštača iz Dohe

Raspoređeni u osnovnom sistemu 3-4-2-1, „orlovi“ su uporedo vodili borbu sa aktuelnim trenutkom i afričkim rivalom. Evidentno pod velikim pritiskom uspeli su da nagoveste trijumf, ali ne i upišu tri boda pred, zvanično, 39.789 gledalaca na stadionu Al Žanub. Ovo je učinak srpskih reprezentativaca na skeneru Sport kluba.

Vanja Milinković Savić 6,5

Najbolji kad je najpotrebnije. Uoči početka nadoknade vremena, odličnom intervencijom amortizovao kiks Saše Lukića i odbranio udarac Kundea. Automatski, obezbedio pretpostavke „orlovima“ za preokret u finišu prvog poluvremena. Kod gola – nemoćan! Nije ni mogao bolje, na gol-liniji usamljeni Kasteleto samo je prosledio loptu u mrežu. U drugom poluvremenu, kod dva gola kamerunskog tima, posle grešaka poslednje linije „orlova“ nije imao šanse za bolje reakcije. U ostalim trenucima, uglavnom posle ubačenih lopti, hladan kao Drina, spreman da svakim potezom ubrizga adrenalin evidentno posrnulim saigračima.

Nikola Milenković 6

Zakasnelim reakcijama, ni „ivici žileta“, kod golova Kamerunaca, u dobroj meri kumovao iznenađujućem povratku afričkog tima u igru. Opet, jedini od štopera u postavci srpskog tima odigrao svih 90 minuta. U finišu utakmice, zaradio i žuti karton, posle duela sa iskusnim Visentom Abubakarom. Vodio žestoke duele sa vremešnim napadačima Kameruna, međutim, lošim postavljanjem u dve pogubne situacije oskrnavio lični učinak.

Miloš Veljković /do 77/ 6,5

U direktnim okršajima sa vedetom kamerunske ekipe, Čupom-Motingom, uspevao da održi visok nivo. Imao je ipak, kao i svi u poslednjoj liniji Srbije, mnogo problema, pogotovo kod brzih kontranapada Kamerunaca. Izašao kao plod želje selektora da uspostavi mirnoću na levoj strani, pod pritiskom Basogoga. Celokupna poslednja linija bila je pred nedopustivim pritiskom, zbog grešaka saigrača u ofanzivnijim delovima. I u takvim situacijama, Veljković se uspešno nosio sa kamerunskim napadačima.

Strahinja Pavlović /do 56/ 7

Golom u prvom nadoknadu vremena zalečio sve rane! Odlično ispraćen centaršut kapitena Dušana Tadića, beg vezisti Anguisi, skok iznad Čupa-Motinga, usput i prst na Pavlovićevim ustima, obeležili su povratak „orlova“ u igru. U isto vreme, pobrisao je Kalaba sve ono što mu nije išlo na ruku tokom prvog poluvremena, ponajviše kikseve na sredini terena… Odluka selektora Dragana Stojkovića da povuče štopera, kod 3:1,više je plod želje za odmorom i izbegavanjem neželjenih posledica… Od tada se i poslednja linija Srbije našla pod velikim udarima Kamerunaca. I nije izdržala!

Andrija Živković /do 77/ 7

Definitivno, najbolji desni bek, ili spoljni u formaciji Dragana Stojkovića, kakav Srbiji nedostaje. Možda ima i zamerki na Živkovićevu partiju, pogotovo u distribuciji sigurnih lopti, ili tradicionalne nedorečenosti u prvom poluvremenu, ali… Asistent kod dva gola, Milinkoviću Saviću i Aleksandru Mitroviću, cementirao je mesto među najboljih 11. I sve ostalo bilo je za perfekciju u režiji Andrije Živkovića. Moćan, siguran, ubedljiv, kako je vreme prolazilo uvereniji u sopstvene mogućnosti, zaslužio je maksimalno uvažavanje. Zamenjen sa osnovnom idejom selektora da ulaskom Nemanje Radonjića napadne Kamerunce kod rezultata 3:3.

Nemanja Maksimović 6,5

Od sjaja do očaja lutao je Nemanja Maksimović na sredini terena. Uspeo je ipak da u odusdnim trenucima ostane dosledan sebi – neumoljivo je trčao, inicirao bezbroj akcija, čak i kad je grešio nije se predavao. Nudio se tokom svih 90 minuta i pokušavao da donese boljitak ekipi. Uspeo je da osvoji loptu kod trećeg gola, u režiji Sergeja Milinković Savića. Za nijansu bolji u ofanzivnijim zadacima, na protivničkoj polovini, iako Maksimoviću to nije primaran cilj.

Saša Lukić 6

Daleko od nivoa utakmice sa Brazilom. Nedostajlo je Lukiću sigurnosti, ne i želje u meču sa Kamerunom. Na sreću, kiks iz 43. minuta, izgubljena lopta na sredini terena, nije ostavio ozbiljne posledice po „orlove“. Ni u nastavku utakmice nije se proslavio, iz centralne zone, Kamerunci su brzo distribuirali lopte i na identičan način postigli dva gola. Uspostavio je kasnije sigurniju liniju, ali ne i u trenucima kad su Kamerunci pojačali napade.

Filip Kostić 6

Ostavili su povreda i pauza traga – navikla je Srbija na boljeg Filipa Kostića. Bezbroj prodora po levoj strani, napada, akcija, ali… Bez konkretnijeg učinka u konačnom zbiru. I kad je uspevao da napravi višak, nikako Kostiću nije polazilo za nogom da završi akciju kad je bilo najpotrebnije, asistencijom, ili jednostavnim pasom unapred. U finišu, očigledno, bez snage da ubrza protok lopte i donese boljitak na levoj strani. Izdržao svih 100 minuta, što može da bude ohrabrenje pred odlučujući meč sa Švajcarcima, u petak.

Dušan Tadić 6,5

Asistent kod gola Strahinje Pavlovića za izjednačenje. U sopstvenom stilu, majstorski je poslao loptu u centralni deo kaznenog prostora. Pokušavao je kapiten Srbije da bezbroj puta pošalje loptu napred, nosio se sa kamerunskim fudbalerima, na srednišnjem delu terena. Nije, ipak, imao energije da u nastavku poentira kad je bilo najpotrebnije.

Sergej Milinković Savić /do 77/ 6,5

To je taj, Srbiji potreban, Sergej Milinković Savić! Ali… Samo do 64. minuta i povratka u život kamerunskog tima. Ne samo zbog gola, već partije do momenta najave preokreta na Al Žanubu. Pokazaće analiza tačne podatke, golom okom vidljive – broj uspešnih pasova napred, pretrčanih kilometara, pokrenutih akcija, opasnih po gol Kameruna. Na kraju, majstorija iz četvrtog minuta nadoknade za 2:1, najbolja je nagrada ofanzivnom veziti za očiglednu želju na travi Al Žanuba. Usput, posle izborene lopte Maksimovića, Milinković Savić inicirao je akciju posle koje je i poslao loptu u mrežu. Potonuo, zajedno sa ekipom, u poslednjih pola sata. Za razliku od ostalih, Sergej više nego očigledno i otuda odluka selektora da posegne za izmenom. Imao je odličnu priliku za 4:1, nonšalatno je reagovao i zbog toga pola ocene više.

Aleksandar Mitrović 6,5

Golom za 3:1 na najbolji način krunisao ogromnu želju da doprinese pobedi tima. Mogao je i ranije da pogodi mrežu Epasija, ali stativa u desetom i lošija reakcija u 17.minutu, odložili su promociju za drugi deo utakmice. Pod teretom nezgodnog doskoka u uvodnim sekundama, nosio se celu utakmicu. Evidentno da Mitrogol nije još na maksimalnom nivou, usporene reakcije i situacije iz kojih retko promašuje, potvrda su da je pauza ostavila traga. Želja i još jedna partija maksimalno posvećena timu – čista „desetka“.

Stefan Mitrović /od 56/ 6

Po ulasku na teren, umestro Strahinje Pavlovića, na poziciji levog štopera, u defanzivnom triju, imao mnogo problema sa neugodnim Basogogom. Video je to i selektor Srbije i brzo posegnuo za izmenom i prekomandom Stefana Mitrovića u centralni deo poslednje linije. Od tada je i odbrana Srbije izgledala sasvim drugačije…

Nemanja Radonjić /od 77/ –

Bez konkrentnijeg učinka.

Marko Grujić /od 77/ –

Kratak period na terenu za konkretniju ocenu.

Srđan Babić /od 77/ –

Bez mnogo posla, siguran i stabilan.

Filip Đuričić /od 90+1/ –

Kratko na terenu.

Dragan Stojković 6

Neočekivano spora i neubedljiva Srbija izgubila je dva gola prednosti i na kraju osvojila bod u utakmici, koju je morala da dobije. Pokušao je seletor izmenama, na vreme, da probudi ekipu. Nije uspeo! U konačnom zbiru ostao je i serijal otvorenih pitanja, uzroka remija, sa težinom poraza. Nedostajalo je srpskom timu više agresivnosti, od početka meča. Golovi, ipak, iz drugog poluvremena ostavljaju utisak dijagnoze ozbiljnijih problema u veznoj i defanzivnoj liniji. Srbija, definitivno, ne liči na ekipu iz kvalifikacija. I nije problem samo u povredama, očigledno da i u taboru „orlova“ nije baš sve sjajno, kako pojedine kuhinje žele da predstave. Selektor, podjednako važno, već se nalazi pod ozbiljnim pritiscima u izboru najboljih 11. A, utakmica sa Švajcarskom dolazi već u petak.