Šokantan meč, Srbija vodila 3:1, pa osvojila samo bod

Orlovi 28. nov 202213:00 > 13:02 54 komentara
Guliver

Duel sa mnoštvom preokreta, Kamerunci poveli, Orlovi preokrenuli na 3:1, pa dozvolili Afrikancima da izjednače za tri minuta za konačnih - 3:3.

Povezane vesti

Srbija je osvojila bod protiv Kameruna u prvom meču drugog kola G grupe Svetskog prvenstva u Kataru. Orlovi su na taj način ostali u igri za plasman u osminu finala, a o svojoj sudbini odlučivaće u duelu protiv Švajcarske, u poslednjem kolu (petak, 20 časova).

Moglo je i moralo je mnogo bolje. U pojedinim trenucima meča Orlovi su bili na izuzetno visokom nivou, u nekim drugim pravili su početničke greške, na kraju čini se pravedan remi. Ipak, ostaje žal za pobedom, s obzirom na to da je posle gola Mitrovića, u najlepšoj akciji dosadašnjeg toka Mondijala, Srbija u 53. minutu imala prednost od 3:1…

Ipak, isplivale su potom i slabosti u timu Dragana Stojkovića Piksija na površinu, posebno u odbrambenoj liniji, kao i opasnost koju iziskuje igra sa tri štopera u poslednjoj liniji. Dve neuspele ofsajd zamke skupo su koštale Srbiju, u 63. minutu Abubakar je bio egzekutor, tri minuta kasnije asistent za izjednačujući pogodak Čupo-Motinga.

Sofascore

Stresno je bilo prvo poluvreme. Od starta meča. Već posle nekoliko sekundi na zemlji je ostao sa bolnom grimasom Aleksandar Mitrović, zaledio je u tom trenutku najbolji strelac u istoriji Orlova srca navijača Srbije. Srećom, pridigao se posle ukazane lekarske pomoći i vrati na teren.

U narednim minutima meča videli smo da se mnogo toga vrti upravo oko startnog centarfora srpske selekcije. I jedinog u ovom duelu, s obzirom na to da se selektor Dragan Stojković opredelio za formaciju sa jednim napadačem.

Već u šestom minutu Mitrović je imao prvu priliku, ali je sa 14 metara glavom iz teške pozicije šutirao preko gola drugog golmana Kameruna, Epasija. Prethodno je Onana, zbog sukoba sa selektorom Rigobertom Songom, izbačen iz tima, ujedno i sa Mondijala.

Mitrović je imao još bolju priliku pet minuta kasnije, sjajno se driblingom oslobodio čuvara u protivničkom šesnaestercu i iskosa sa desne strane šutirao, pogodio je stativu. U 17. minutu još bolja prilika za napadača Fulama, posle konfuzije u odbrani Kameruna lopta se odbila do Mitrovića, koji je neometan sa sedam metara šutirao i prošio čitav gol!

Nedugo potom Kamerunci su prvi put zapretili, ali je Vanja Milinković-Savić odbranio udarac Kundea sa ivice šesnaesterca. Oslobodili su se pritiska Afrikanci, a u 29. minutu došli su i do vođstva. Najpre su im Orlovi “poklonili” korner, posle ubacivanja iz ugla Nkulu je glavom prosledio loptu na drugu stativu, gde je usamljeni Kasteleto lako ubacio u nebranjenu mrežu – 0:1.

Primljeni gol je naravno uticao na igru srpske selekcije, koja je pala u tim momentima. Imali su doduše Orlovi inicijativu, uglavnom jalovu, bez konkretnih prilika. Ali, zato je šansu imao Kamerun, posle greške Lukića na svojoj polovini, sevnula je kontra preko Kundea, ali je Vanja njegov udarac sa 16 metara odbranio.

Kad su već to preživeli, Orlovi su došli do daha. I u nadoknadi do izjednačenja, potom i preokreta. Najpre je u prvom minutu nadoknade Tadić maestralno ubacio loptu iz slobodnog udarca, a Pavlović je posle nebeskog skoka glavom zahvatio loptu i savladao Epasija – 1:1.

Dalo je to krila Orlovima, koji su samo dva minuta kasnije postigli drugi pogodak. Posle neopreznosti u odbrani Kameruna Srbija je imala odličnu akciju, u čijem finišu je Živković dodao loptu do Sergeja Milinković-Savića, a ovaj je izuzetno preciznim udarcem sa 17 metara doneo neopisivo slavlje brojnim srpskim navijačima na tribinama – 2:1.

Nije prošlo mnogo vremena u nastavku, a Srbija je postigla i treći pogodak. Bila je to akcija srpske selekcije iz udžbenika! Tadić je uzeo loptu na polovini rivala, prosledio je do Mitrovića, ovaj je na levoj strani uočio Kostića, prvotimac Juventusa je vratio do Sergeja, koji je odložio na desnoj strani Živkoviću, ovaj je „zalomio“ čuvara i ponovo pronašao Mitrovića, koji je lako ubacio loptu u protivničku mrežu – 3:1.

Prerano su ipak Orlovi počeli da slave. Song je izvršio izmenu, u igru uveo Abubakara, a ispostavilo se da je to bio sjajan potez. Kamerunci su, nemajući šta da izgube, napali i to im se brzo isplatilo. Upravo je Abubakar u u 63. minutu posle dodadavanja Kasteleta ostao usamljen, iskoristio je to i lobovao istrčalog Vanju Milinković-Savića – 3:2.

Nisu se Afrikanci na tome zaustavili, raspala se u tim momentima odbrana Srbije, Abubakar je poslao loptu ka Čupo-Motingu, koji je izbegao ofsajd zamku, izašao sam ispred golmana Srbije i preciznim udarcem ga savladao za šokantno izjednačenje – 3:3.