10: Iznenađenja: Posrnula konjica, blickrig, rumba i čuda

do katara 10. nov 202212:00 1 komentar

Pobednici pišu istoriju. O titulama Brazila, Nemačke, Italije, Argentine, Francuske, Španije nekada davno Urugvaja na planetarnim šampionatima, sve se manje više zna.

povezane vesti

Međutim, postojali su trenuci na Mundijalama, kada su mali pobedili velike, kada su veliki deklasirali velike, kada se dogodilo nešto što niko nije očekivao da se dogodi. Ti trijumfi su često slavljeni kao da je osvojen pehar, a detalji sa tih mečeva prenose se kroz generacije.

Ovo je naša hronološka lista 11 najvećih iznenađenja na Svetskim prvenstvima u fudbalu.

Rumba u Tuluzu (1938)

Da se Meksiko nije povukao, Kuba ne bi ni igrala na Svetskom prvenstvu u Franucskoj 1938. godine. Reprezentativci male karipske zemlje došli su na Mundijal, kao totalni autsajderi. Niko nije očekivao da će postići ni gol, a kamoli preskočiti neku fazu takmičenja.

U to vreme je učestvovalo samo 16 reprezentacija i odmah se igrao nokaut sistem. Kuba je za rivala dobila Rumuniju. Prvi meč u Tuluzu je završen 3:3 posle produžetaka. Po tadašnjim pravilima, morao da je da se odigra novi duel kako bi se odlučilo ko će među osam najboljih.

Kubanci su zablistali u reprizi. Iako su gubili na poluvremenu 1:0, golovima Sokora i Fernandesa su okrenuli meč i stigli do pobede 2:1. U četvrtfinalu ih je deklasirala Švedska sa 8:0, tako da je trijumf protiv Rumunije ostao jedini u istoriji Kube, s obzirom da se posle toga više nikada nije kvalifikovala na Mundijal.

Čudo na travi (1950)

Sjedinjene Američke Države došle su na Svetsko prvenstvo u Brazil 1950. godine sa serijom od sedam poraza i gol razlikom 2:45. U prvom meču grupe izgubili su od Španije 3:1.

U narednom duelu čekala ih je Engleska i očekivalo se da će Amerikanci biti topovska hrana. Međutim, u meču koji su novinari nazvali „čudom na travi“, reprezentativci Sjedinjenih Država su slavili 1:0. Gol odluke postigao je Džo Getjens u 38. minutu

Engleska je eliminisana sa prvenstva dva dana kasnije posle poraza od Španije, dok je Amerikancima ovo ostao jedini trijumf, jer su u trećem kolu grupne faze deklasirani od Čilea 5:2.

Konjica stala pred ciljem (1954)

Mađarska „laka konjica“ delovala je nezaustavljivo u Švajcarskoj 1954. godine. Puškaš, Kočiš i drugovi su u pet mečeva do finala postigli 27 golova. Rival u meču za titulu bila im je Zapadna Nemačka, koja se vratila na veliku scenu posle Drugog svetskog rata.

Dva rivala su pre finala odmerili snage u grupnoj fazi i Mađari su slavili sa impresivnih 8:3, mada su Nemci odmarali svoje glavne igrače.

Kada je posle samo osam minuta finala u Bernu golovima Puškaša i Čibora, Mađarska povela 2:0 delovalo je da se Nemcima sprema nova katastrofa.

Međutim, brzo su se oporavili. Preko Morloka u 10. i Rana u 18. minutu su pogodili mrežu rivala za 2:2. Gol odluke postigao je Ran šest minuta pre kraja meča i Nemci su stigli do prve titule šampiona sveta.

Posle toga su osvajali još tri puta, a Mađarska od „lake konjice“ više nikada nije bila ni blizu borbe za pehar.

Pak Du Ik za sva vremena (1966)

Severna Koreja pobedila Italiju u fudbalu. Zvuči kao šala, ali to se stvarno dogodilo na Svetskom prvenstvu u Engleskoj 1966. godine. Azuri su stigli kao favoriti za visok plasman, Severna Koreja se pojavila prvi put na smotri najboljih timova sveta.

U direktnom dvoboju su odlučivali ko će pored Sovjetskog Saveza u četvrtfinale. Italijanima je bio dovoljan i bod da nastave takmičenje. Azuri su dominirali na utakmici, ali jedini gol postigao je Pak Du Ik za Severnu Koreju u 42. minutu. Koreja je prošla među osam, a Italija je završila takmičenje,

Mogla je Koreja možda i korak dalje, jer je u četvrtfinalu vodila sa 3:0 protiv Portugala, ali su na kraju Eusebio i drugovi slavili 5:3.

Trijumf protiv Italije je i dalje jedini za Severnu Koreju na Mundijalima. Posle su samo još igrali u Južnoj Africi 2010. godine, gde su u grupnoj fazi izgubili sva tri meča.

Istok bolji od Zapada (1974)

Hamburg je 22. juna 1974. godine bio poprište duela Istočne i Zapadne Nemačke. U to vreme taj meč je bio „više od igre“, jer su u to vreme dve države, imale različita društvena uređenja i ideologije.

Obema ekipama je odgovarao bod, Zapadnoj Nemačkoj da završi kao prva u grupi, Istočnoj da prođe u narednu fazu. Međutim, pred više od 60 hiljada ljudi, među kojima je bilo njih 1.500 koji su podržavali tadašnji DDR, nije bilo kalkulacija.

Odluka je pala u 77. minutu kada je Erik Haman uposlio Jirgena Sparvasera za vođstvo i konačnu pobedu Istočne Nemačke 1:0.

Međutim, nije to mnogo uticalo na Bekenabauera i drugovi. Oni su na kraju osvojili pehar pobedom protiv Holandije 2:1, dok je Istočna Nemačka takmičenje završila u četvtrtfinalnoj grupi gde je doživela dva poraza i jedan meč odigrala nerešeno.

Pobeda zeleno-bele armije (1982)

Učešće na Svetskom prvenstvu u Španiji 1982. godine bilo je tek drugo u istoriji za Severnu Irsku. Posle remija protiv Hondurasa i Jugoslavije, samo pobeda protiv domaćina Španije donosila im je plasman u narednu fazu takmičenja.

Crvenoj furiji je i bod bio dovoljan da overi prvo mesto. Meč je igran na stadionu Luis Kazanova. Geri Armstrong je iznenadio Špance i postigao gol u 47. minutu. Samo 13 minuta kasnije Irci su ostali sa igračem manje jer je isključen Mal Donahi.

Ipak srčani Irci su sve izdržali i sa prve pozicije prošli u četvtrtfinalnu grupu. Tu su zaustavljeni, kao i Španci, ali pobeda protiv Španije ostala je kao jedan od najvećih u istoriji Severne Irske.

Senzacija Alžira za „Sramotu u Hihonu“ (1982)

Španija 1982. godine bila je poprište još jedne velike senzacije, koja je kasnije prouzrokovala jedan od najvećih skandala u istoriji Mundijala.

Alžir se prvi put pojavio na najvećoj smotri svetskog fudbala. I odmah napravio senzaciju. Lahdar Belumi je odigrao utakmicu života i doneo svom timu veliku pobedu protiv Zapadne Nemačke.

Prvo je postigao gol za prednost svoje reprezentacije u 57. minutu, a onda je posle izjednačujećeg gola Rumenigea, asistirao Mađeru za konačnih 2:1.

Međutim, nije ta pobeda bila dovoljna za prolazak u četvrtfinalnu grupu zbog zakulisnih radnji van terena. Alžir je posle pobede nad Čileom čekao rasplet duela između Austrije i Nemačke da vidi da li će nastaviti takmičenje.

Znalo se da trijumf Nemaca od 1:0 vodi i jedne i druge u narednu fazu. Hrubeš je postigao gol u 10. minutu i do kraja meča i jedan i druga ekipa su samo čuvale loptu. Negodovali su navijači u Hihonu, zviždali i jednoj i drugoj ekipi, ali to nije pomoglo. Austrija i Nemačka su prošli dalje, a Alžir je uprkos najvećoj pobedi u dotadašnjoj fudbalskoj istoriji završio takmičenje u grupi.

Nebeski skok Omama Bijika (1990)

Maradona i drugovi stigli su u Italiju sa oreolom prvaka sveta. Na otvaranju Mundijala rival im je bio Kamerun. Afrička reprezentacija je tek drugi put u istoriji izborila mesto na Svetskom šampionatu.

Gaučosi su bezuspešno napadali u prvom poluvremenu. Delovalo je da im je posao olakšan kada je crveni karton dobio Andre Kana Bijik posle sat vremena igre.

Međutim, onda je usledio šok u 67. minutu. Na jedan centaršut, visoko je skočio Omam Bijik, nadvisio odbrambenog igrača Argentine i savladao Pumpida, koji je nesigurno reagovao. Do kraja se skor nije menjao.

Kamerun je posle grupne faze stigao i do četvrtfinala. Postali su prva reprezentacija iz Afrike, kojoj je to pošlo za rukom. Tek posle produetaka eliminisani su od Engleske 3:2. Argentina je i pored startnog poraza došla do finala, gde je poražena od Nemačke 1:0.

Kad glavom pogađa Lečkov (1994)

Nemačka je u Sjedinjenim Američkim Državama ciljala svoje četvrto vezano finale na Svetskim prvenstvima. Kada su u četvrtfinalu za rivala dobili Bugarsku, delovalo je da je put otvoren.

Mateus je u 47. minutu doveo Nemce u vođstvo iz penala. Nikada od 1978. godine Nemačka nije izgubila meč kada je povela.

A onda je sve palo u vodu za samo tri minuta. U 75. minutu maestralni Hriso Stoičkov je izjednačio, a samo tri minuta kasnije Jordan Lečkov je postigao gol glavom za veliku pobedu i prolaz u polufinale.

Bugare je u polufinalu zaustavila Italija 2:1, ali to nije potamnilo slavu Lečkova. Koliko je bio popularan vidi se i po tome što je izabran za gradonačelnik svog rodnog Slivena 2003.godine. Zvezda je pala nekoliko godina kasnije kada je zbog korupcije završio u zatvoru.

Senegal frustrirao Francusku (2002)

Francuska je u Južnu Koreju i Japan stigla kao aktuelni svetski i evropski prvak. Njihov prvi rival Senegal debitovao je na Svetskim prvenstvima.

Papa Buba Diop je postigao gol u 30. minutu i doneo senzacionalan trijumf Lavovima.

Bio je to uvod u potpuni debakl trikolora. Ispali su u grupnoj fazi, u kojoj su još bili Urugvaj i Danska, a da nisu postigli nijedan gol.

Senegal je sa druge strane dogurao do četvrtfinala, gde je posle produetala poražen od Turske. Ponovili su uspeh Kameruna kao druga afrička ekipa, koja je ušla među osam najboljih na planeti.

Blickrig i sedmica Nemačke (2014)

Očekivala se bitka, viđeno je poniženje. Dve svetske supersile igrale su u polufinalu Mundijala 2014. godine. Oslabljeni Brazil, bez Nejmara i Tijaga Silve protiv Nemačke u Belo Horizonteu.

I sve je bilo gotovo za manje od pola sata. Domaće je načeo Tomas Miler u 11. minutu. A onda je za samo šest minuta usledio potop. Klose u 23, Kros u 24 i 26 i Kedira u 29.minutu odveli su Nemce na neverovatnih 5:0.

Ostatak meča je bio formalnost. Ali Nemci ne bi bili Nemci da nisu nastavili da gaze rivale. Rezervista Andre Širle je sa dva gola odveo Nemačku na 7:0. Počasni gol je u zaustavnom vremenu postigao Oskar.

Nemačka je na kraju osvojila titulu pobedom protiv Argentine u produžetku 1:0, dok je Brazil i u meču za treće mesto ubedljivo poražen od Holandije 3:0.