Kako to da Partizan konstantno pada u finišu?

Analize 9. dec 202210:04 17 komentara
Matijas Lesor
Pedja Milosavljevic/STARSPORT

Četiri pobede i osam poraza. To je veoma loš skor u odnosu na igru koju su košarkaši Partizana demonstrirali u prvih 12 kola Evrolige. Imali su izabranici Željka Obradovića „dobijen meč“ u četiri od tih osam poraza – svaki od njih su mogli lako da dobiju. Ali nisu.

Analizu istorijskog derbija koju je napisao Saša Ozmo pročitajte NA OVOM LINKU.

„Moramo da shvatimo da utakmica traje 40 minuta“, rekao je Željko Obradović 28. novembra posle poraza od Crvene zvezde u osmom kolu ABA lige.

Posle derbija:

Dvanaest dana kasnije, večiti rival je ponovo došao do pobede nad Partizanom – ovog puta u okviru 12. kola Evrolige u „Štark areni“, koja je bila ispunjena većinski navijačima „Parnog valjka“.

Partizan je u jadranskom derbiju stao na pet minuta do kraja i potom pretrpeo ubedljiv poraz, a prvi evroligaški „večiti derbi“ u istoriji doneo je nešto drugačiji rasplet, ali isti ishod. Obradovićev tim je na tri minuta do kraja utakmice imao vođstvo 71:65, ali je ekipa Duška Ivanovića zatvorila susret serijom 9:2 i došla sko skora 6-6 u elitnom takmičenju. Bila je to peta pobeda zaredom u Evroligi za tim sa Malog Kalemegdana, kojem je posle sjajnog niza pobeda samopouzdanje u stratosferi.

A Partizan? Izgubili su crno-beli pet od poslednjih šest utakmica u svim takmičenjima i nema sumnje da se nalaze u krizi rezultata. Iz tog razloga je i trener Obradović organizovao timski sastanak posle poraza sa najvećim rivalom, baš kao što je to bio slučaj i posle neuspeha protiv Valensije u Areni.

Crno-beli su u Vitoriji bili jedan pravovremeni faul udaljeni od pobede. U Beogradu su protiv Armanija imali devet poena razlike na šest minuta do kraja. Protiv Valensije su na svom parketu pali u produžetku, a u četvrtak je trojka Nemanje Nedovića rešila beogradski klasik.

Postavlja se jasno pitanje – kako to da Partizan pada u finišu?

To je nedoumica na koju ne možemo dati definitivan i jednostavan odgovor, ali nema sumnje da na rešenju Obradovićev stručni štab neumorno radi.

„Pogledao sam završnicu, promašili smo četiri otvorena šuta“, rekao je trener Partizana na konferenciji za medije, ubrzo po završetku dramatičnog derbija.

Utakmica sa Crvenom zvezdom bi u vakuumu mogla da se svede na „Vildoza i Nedović su pogodili, a Panter i Madar su promašili“, ali da li je ta interpretacija ispravna? Kontekst kontinuiranih loših igara Partizana u finišu utakmice daje nam drugu sliku.

Partizan ima problem koji mora da otkloni kako bi poboljšao rezltate u EL. Dosad je već postalo potpuno evidentno, boljka crno-belih je odbrana. Partizan je imao veliku priliku da u prvoj četvrtini iskoristi dugu seriju velikih promašaja Zvezde i ode čak i na +20, ali dezorganizacija u napadu i mlaka odbrana su veoma lako vratili Ivanovćev tim u igru kada je šuterska kriza prošla.

Hasan Martin, Luka Mitrović i Filip Petrušev su svoje poene pod košem Partizana dali bez većeg otpora odbrane. To je veliki problem jer Partizan svoju energiju crpi iz defanzive, naročito kada igra u Beogradu.

Kada se veže nekoliko dobrih odbrambenih sekvenci, buka u hali postane veća, Partizan može da igra brže i dobija prilike da brzo rešava svoje napade, u čemu je odličan. Partizan tada može da sprovodi u delo svoj „Plan A“. Međutim, kada u takvim situacijama Partizan ne napravi dovoljnu zalihu, sebi kopa rupu za kasniji period utakmice. Dosad se već ustalila praksa da Obradovićev tim ima velike padove u igri i zbog njih mora da se osloni na ušteđevinu iz dobrog perioda utakmice.

Malo znači odlično otvaranje protiv indisponirane Zvezde, kada je razlika samo 9 poena. Malo znači i četvrtina sa 40 ubačenih poena protiv Reala, kada posle nje imate jednocifren plus. Partizan ima dobar evroligaški napad, ali bez podrške odbrane i skoka u odbrani on ne može da donese rezultat.

Matijas Lesor je izuzetan (ofanzivni) skakač, to smo znali oduvek, a u ovoj fazi karijere je i u drugim segmentima igre došao do visokog nivoa. Protiv Zvezde je ponovo bio igrač kojem je Obradović poklonio najviše poverenja – odigrao je 37 i po minuta. Njegov stil igre zasniva se na veoma visokom intenzitetu i ne treba mu zameriti što je u nekim napadima bio ispod potrebnog nivoa kada je zaštita obruča u pitanju. Sa druge strane, Partizanu je Lesor svojeručno održao glavu iznad vode uhvativši sedam ofanzivnih skokova u prvih 12 minuta.

Partizan u nastavku sezone mora da nađe načine da se uspešnije izbori sa kriznim situacijama. Govor tela crno-belih u pojedinim trenucima ne deluje dobro – pokunjeno se nadaju da će im se rešenje samo ukazati. Vođe tima (Panter, Lesor i Ledej) moraju u tim trenucima još agresivnije da motivišu saigrače rečima i postupcima.

U tom kontekstu treba spomenuti i Jama Madara, koji unosi veliki žar u igru tima, čak i kada je na klupi. U trećoj četvrtini bio je ključni čovek za povratak Partizana u egal.

Džejms Naneli i Vladimir Brodzijanski su ove večeri bili potpuno van utakmice od trenutka u kojem su kročili na parket i to je bila otežavajuća okolnost za domaćina derbija. Kratka rotacija direktno dovodi do većeg umora i veće sklonosti ka greškama u finišu.

Dalje, ovo nije bilo veče Zeka Ledeja, koji je to i prepoznao i nije forsirao, a u poslednjoj deonici bio je najglasniji u podržavanju Tristana Vukčevića. Što se Vukčevića tiče, on u teoriji deluje kao sve ono što je Partizanu potrebno – centimetri na skoku, šut spolja neophodan za spejsing, dodatna energija sa klupe… Ipak, u praksi su njegove dobre partije suviše retke, naročito na evroligaškom nivou. Protiv Zvezde je bio na potrebnom nivou, ali ostaje da se vidi hoće li uspostaviti barem minimum kontinuiteta.

Posle opisanog finiša i Nedovićeve trojke koja je već ušla u istoriju, košarkaši Partizana su, očekivano neraspoloženi, došli do južne tribine Arene da pozdrave svoje navijače. Najvatrenije pristalice crno-belih pevale su i tapšale igračima, ali svi su bili nezadovoljni ishodom.

Navijačima Partizana je stalo – onima koji su jedva skupili novac za kartu na nivou 400, onima koji dok trepnu zarade za mesto pored terena, onima koji su doveli decu, onima koji su došli sa društvom… Stalo je i bivšem igraču Milanu Mačvanu, i treneru odbojkaškog kluba Bojanu Janjiću, kao i napadaču srpske reprezentacije Aleksandru Mitroviću – to smo svi videli.

Napravili su navijači Partizana pravu košarkašku atmosferu, sa izuzetkom šačice neandertalaca koja nije mogla da drži jezik za zubima tokom minuta ćutanja u znak sećanja na Miodraga Ješića i nekolicine onih koji su ubacili predmete na parket. Srećom, takvi „navijači“ bili su u velikoj manjini. Kada se zbroje ambijent, intenzitet, istorija i neizvesnost – ovo je bila verovatno i najbolja evroligaška predstava u dosadašnjem toku sezone.

Nema sumnje da je stalo košarkašima crno-belih, ali sada je došao trenutak da pokažu više od želje. Da demonstriraju napredak u igri i odvedu tim na viši nivo.

Trener Obradović je na konferenciji za medije posle utakmice poručio:

„Trenutno je naša sreća što se utakmice igraju tako brzo. Nemamo vremena za razmišljanje, sada imamo dva treninga na kojima se spremamo za Cedevita Olimpiju, pa putujemo u Ljubljanu.“

Najbolji lek za poraze su pobede. Da bi do njih došao, sastav crno-belih mora da se trgne.