Kevin Panter, Željko Obradović
Photo by Srdjan Stevanovic/Euroleague Basketball via Getty Images

Partizan je u duel petog kola Evrolige protiv litvanskog Žalgirisa ušao kao favorit. Dobra forma, prednost domaćeg parketa i iskustvo nosilaca igre vukli su u korist crno-belih, iako je bilo jasno da će tim iz Kaunasa pokazati zube. Vala su ih i pokazali. Međutim, jedan košarkaš u crnom dresu imao je odgovor.

Partizan i Evroligu možete gledati u direktnim prenosima ekskluzivno na kanalima Sport kluba, SBB mreži i EON platformi.

Pod solidnim pritiskom je bio tim Željka Obradovića tokom utakmice – eventualni poraz bi im skor pogoršao na 1-4. To definitivno ne bi realno oslikalo nastup beogradskog tima u prvih pet kola.

Partizanova pobeda:

Žalgiris je tim koji ima neke izražene kvalitete, ali i neke manjkavosti. Međutim, u pitanju je motivisana i disciplinovana ekipa koja nikad neće pobediti sama sebe. U duel sa timom iz Humske ušli su sa dve prošlonedeljne evroligaške pobede, od kojih je jedna izborena protiv silne Barselone. Edgaras Ulanovas i drugovi su bili i te kako spremni da pokažu šta znaju u zemlji velikih košarkaških rivala.

Opasnosti rivala bio je svestan i Željko Obradović, više od svih u rasprodatoj „Štark areni“. Ponovo se odlučio za pretežno iskusnu startnu petorku – istu koja je impresivno otvorila duel sa Virtusom (Madar-Naneli-Papapetru-Ledej-Lesor). I sada je ta postava ostvarila efekat, ali ni izbliza onako upečatljiv kao na utakmici sa timom iz Bolonje.

Protiv Virtusa je Partizan +16 posle deset minuta, ali su protiv Žalgirisa crno-beli naišli na drugačiji odgovor nakon agresivnog starta. Jam Madar je ponovo doneo sjajnu energiju, iako nije pogađao tako efikasno kao u prethodnom kolu, što je i teško za očekivati. Mladi Izraelac je, zajedno sa Džejmsom Nanelijem, agresivno tražio svoj šut, a to je, u kombinaciji sa intenzivnom odbranom, stavilo goste pod veliki pritisak.

Minuti koje Madar pruža u Evroligi su impresivni – ima 21 godinu i toliko je napredovao za vreme koje je dosad proveo u Beogradu da uspeva da opravda nezanemarljivu evroligašku minutažu. Ponekad čak, kao na meču sa Virtusom, pravi i razliku! Njegov uticaj na igru dobro opisuje epizoda iz druge četvrtine kada je imao direktne duele sa veteranom Mantasom Kalnijetisom – bila je evidentna razlika u energiji posle jedne lopte koju je Izraelac izbio Litvancu. Madar je gestikulirao ka publici vriteći, a Kalnijetis je samo pognuo glavu. Nova generacija je stigla.

Obradovićeva ideja trenutno u EL je da utakmice počinje bez kapitena Kevina Pantera – na taj način primarni kreator može da vodi drugu petorku i održava razliku, u slučaju da su je starteri stvorili, ili da je pravi. Kao da u prvom poluvremenu, grubo gledano, postoje ‘Nanelijeva petorka’ i ‘Panterova petorka’ koje se smenjuju.

Prednost je Žalgiris veoma brzo neutralisao – ispadanje u odbrani, neorganizovan napad Partizana i 180 centimetar visoki Lukas Lekavičijus vraća Litvance na posed zaostatka. Nameće se poređenje sa prethodna va rivala crno-belih – Žalgiris je tim manje igrački talentovan od Armanija i Virtusa, ali je utegnutiji. Kevarijus Hejz je odličan skakač, čuvar obruča i realizator izbliza – protivnik mora da utroši neviđenu energiju da bi napravio ikakvu prednost u reketu kad je on na terenu.

Trenuci u kojima Partizan igra loše u napadu daju dosta povoda za razmišljanje – ako napad crno-belih ne dolazi iz dobre odbrane, onda je često trom i neefikasan, zasniva se na individualnim rešenjima. Tako je bilo i u finišu prvog perioda – Panter je izmišljao poene i održao glavu iznad vode svom timu. Pozicioni napad je pitanje na koje Partizan još treba da pruži potpun odgovor, a vidljivo je da se na tome i te kako radi.

Ne znači da je Partizan u trenucima sporijih napada popustio u odbrani. Partizan može da se ponosi činjenicom da održava visok nivo intenziteta tokom celog susreta. Ekipa ima periode lošijeg šuta, manje maštovite kreacije, slabijeg protoka lopte, ali nikada ne deluje energetski neadekvatno. Naprosto, crno-beli se ni u jednom trenutku utakmice ne švercuju, što Obradovića sigurno raduje.

Ne treba zaboraviti da je Partizan fizički izuzetno moćan tim – svi igrači koji dobijaju minute su odlične atlete, eventualno je Anđušić prosek u tom segmentu. Kada tako visok, a istovremeno brz tim igra sa spomenutim nivoom energije, rival često može da se slomi. Potreban je pritisak i u napadu i, kada jedan ili dva poseda proteknu dobro, razlika može da naraste.

Partizan se često na utakmici sa Žalgirisom kockao na liniji dodavanja, kako bi presekao lopte – to ume da bude rizično, ali, ukoliko prođe, momentalno donosi lake poene, a hala detonira. Na ovoj utakmici taktika je očito upalila – rival je imao 16 izgubljenih lopti, od čega su neke kažnjene ekspresno poenima.

Na startu sezone aktuelno je pitanje rotacije – usled odsustva Avramovića i Smailagića zbog povreda, pojedinci u crno-belom imaju veliku minutažu na startu sezone, pogotovo centri. Lesor je opet na parketu bio skoro sve vreme (37 i po minuta), Ledej je odigrao više od 32. Ko će u narednom periodu moći da ih odmeni?

Partizan Žalgiris boxscore
Euroleague Printscreen

Žalgiris je u tom kontekstu nezgodan protivnik jer zahteva da protiv njega igrate sa dvojicom konvencionalnih visokih – teško da Naneli ili Papapetru na četvorci mogu da igraju ako im je direktan rival Rolands Šmits, na primer. Zato je Obradović, očekivano, ponovo pokušao sa Tristanom Vukčevićem i Balšom Koprivicom. Koprivica je na terenu proveo 45 sekundi pre nego što je zamenjen, Vukčević znatno više – preko šest minuta.

Svaki odmor znači Lesoru i Ledeju u ovim trenucima, a iskustvo minuta provedenih u neizvesnoj utakmici velikog značaja na evroligaškom nivou je dragoceno. Vukčević ima sposobnost šuta spolja, koja bi u narednom periodu trebalo da mu pruža sve više mogućnosti i samim tim, veću minutažu. Balša i Tristan su na papiru kompatibilan tandem, ali treba još da se testiraju, pre svega u ABA ligi.

Tu je i problem Dantea Egzuma – i dalje mu nije pronađena prava uloga u napadu. Očekivano, elitni je defanzivac na evroligaškom nivou, pouzdan je dok vodi loptu i dobro proigrava, ali i dalje nije preterana opasnost kada treba da napravi šut sebi. U finišu utakmice bio je na visini zadatka i njegova pouzdanost u velikoj meri je pomogla Partizanu.

U trećem kvartalu Kevin Panter je ostao nakratko bez koncentracije, napravio je četvrtu ličnu grešku i morao je da na duži period napusti utakmicu. Svi znaju priču – protiv Mornara je na prethodnoj utakmici šutirao ledenih 0/10 iz igre, ali je svakome ko je gledao evropsku košarku prethodnih godina bilo jasno da kriza neće dugo trajati.

Danilo Anđušić
2022 Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©

Neko je u komentarima posle tog neefikasnog duela sa Mornarom napisao „Živi bili, pa videli, Žalgirisu će spakovati 25…“ Dao im je 26. Ne znači to da treba čitati komentare na društvenim mrežama, ali ponekad se zalome i pronicljivi.

Protiv Žalgirisa je Panter odigrao najbolju partiju sezone. Čupao je Partizan iz kriznih perioda, driblingom je pravio prednost, završavao je na obruču uz kontakt, a šut je bio briljantan – najčešće iz nimalo lakih pozicija. U principu, držao je Partizan u igri – toliko, da je Obradović bio prinuđen da ga vrati u finišu treće četvrtine, iako je imao četiri lične greške. Trener je namirisao da se duel lomi i preuzeo je taj rizični korak – ispostavilo se da se rizik isplatio.

Tada je Panter demonstrirao još veću odgovornost – igrao je agresivno, ali oprezno, a probudio je uspavani napad Partizana koji je prokockao razliku od osam poena.

Neko je u publici u tim trenucima komentarisao:

„Jedan bek ovako nije igrao za Partizan još od Bogdana.“

Apsolutno tačno, ali treba reći da se od Bogdana i nije igrala Evroliga kada je Partizan u pitanju. Partizan je ponovo na visokom nivou – ima vođu koji je očito dorastao svojoj ulozi, iako je naravno, u skoro svakom aspektu drugačiji od asa Atlante.

Dante Egzum

Možda bi Partizan bio i u zaostatku u toj kriznoj trećoj četvrtini da nije bilo uspešne mini-epizode Uroša Trifunovića – dobra odbrana i trojka dali su jedan impuls Partizanu u tom periodu. Poslednja četvrtina i finiš bili su neizesni, ali ne i potpuno dramatični – glavni uzroci su iskustvo Partizanovih predvodnika i odlična realizacija sa linije penala.

Navijači Žalgirisa se verovatno i dalje jedu zbog deset promašenih slobodnih bacanja (11/21), dok je Partizan bio na izuzetnih 89% (24/27). Od poslednjih osam bacanja u četvrtoj četvrtini nije promašeno nijedno, to je velika stvar – dva je ubacio Lesor, četiri Egzum i dva Madar.

Jednako bitno – Partizan je znao kako da iznudi te dobre prilike za lake poene. Napad je bio kontrolisan, razlika se pravila više kretanjem bez lopte nego driblanjem i odatle su i kretali prodori koje su Litvanci sekli faulovima.

Željko Obradović

Narednu utakmicu Partizan igra u nedelju na domaćem terenu sa Megom u okviru petog kola ABA lige, a zasad ima skor 4-0 u regionalnom takmičenju. Što se tiče narednih evroligaških pohoda Obradovićevog sastava, sada crno-belima slede dva gostovanja u Atini. Trećeg novembra videćemo novi okršaj Dejana Radonjića i Obradovića jer će Partizan gostovati Panatinaikosu, a desetog novembra srpski predstavnik gostuje Olimpijakosu na drugom kraju Atine.

Žalgiris, koji je sada na skoru 2-3, baš kao i Partizan, četvrtog novembra dočekuje Albru, pa sedam dana kasnije putuje u Francusku na duel sa Asvelom.