Utakmica koju je Zvezda trebalo da dobije: Zašto nije?

Analize 14. okt 20229:0920 komentara
Photo by Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©

Bila je to jedna od onih utakmica koja je mogla i trebalo da se pobedi i koja je, u svetlu izostanaka i komplikovanog rasporeda na startu sezone, mogla da rastereti ekipu i da joj podigne samopouzdanje. Ovako, Crvena zvezda posle poraza od Panatinaikosa u dvorani Aleksandar Nikolić (77:75) sa blagom zebnjom gleda u bližu budućnost.

Atmosfera je bila izvanredna i na krilima dodatne energije Zvezda je u ranoj fazi utakmice ubacila tri trojke. Međutim, do kraja meča pogodila je isto toliko (6-22 na kraju), a u drugom poluvremenu je skupo koštala i nesigurnost sa linije penala (19-26 na kraju).

Tragičar meča bio je Nikola Ivanović izgubljenim loptama u ključnim trenucima u neizvesnoj završnici, uključujući i onu posle koje je Ponitki otvorena kontra za +2 Zelenih na 21 sekundu do kraja.

Ivanović je igrač koji može da pogodio važne šuteve, često je kroz karijeru to i činio, ali od početka sezone nosi teret koji mu nije predviđen, često se i u prethodnim utakmicama svodilo na njegova individualna rešenja, a teško je očekivati i da će iz pik-en-rola stvarati prednost u kontinuitetu. Na terenu je proveo 29 minuta, a greške u završnici delom su i posledica umora. Da li je mogao da igra manje? Jeste, uprkos izostanku i Markovića.

Trener Jovanović je – verovatno zbog važnosti utakmice – odustao od dosad ustaljenog davanja minutaže Topiću, a možda bi pet minuta mladog pleja u prvom poluvremenu sačuvali svežinu Ivanoviću. Takođe, kada se videlo da Ivanoviću baš ne ide, možda je mogao nakratko na parket i Adams.

Momak iz Baltimora očigledno se još muči da se pronađe u sistemu Zvezde – u prvom poluvremenu je lično pokrenuo seriju Panatinaikosa 14-4 kojom je okončano poluvreme: nesportskom ličnom i prethodno jednim od dva neodlučno uzeta šuta u tom periodu. Ipak, u drugom mandatu je bio bolji, ali ne računajući poslednje sekunde, nije ga uopšte bilo na parketu u poslednjoj deonici.

Luka Mitrović
Srdjan Stevanovic/Starsport

U prvom poluvremenu je Mitrović bio fokalna tačka Zvezde u napadu – čak ne ni sekundarni plejmejker, nego primarni: pokretao je protok lopte, osvajao lopte i u napadu, pomerao težište napada. U drugom poluvremenu ga nije bilo mnogo, a trener Jovanović je to obrazložio željom da dobije u defanzivi sa Hasanom Martinom. Uz nekoliko propusta (npr, kad se odaljio Grigonisu na šutu), Martin je položio ispit – čak je i jednu „kosku“ Ivanovića pretvorio u dva plus jedan.

Ipak, Zvezda sa Raduljicom na parketu nije dobila mnogo – za tih četiri minuta na parketu, nekadašnji kapiten reprezentacije Srbije uvlačen je u pik-en-rol i PAO je dolazio do penala. Pri tom, Papajanis je – posle izvrsnog prvog poluvremena u kojem je ometao mnogo šuteva, čak pogodio i dva šuta s distance – bio znatno lošiji u nastavku.

Utisak je da je i Petrušev možda mogao da dobije koji minut više, pogotovo kada je na drugoj strani na parketu bio Kalaicakis umesto Vilijamsa, jer je tada Petrušev bio nadmoćan na niskom postu. U defanzivi je imao jednu rampu, jednom mu je igrač prelako pobegao na bek-dor, ali bila je to i zadovoljavajuća defanzivna partija Petruševa.

Ognjen Dobrić

To se ne bi moglo reći za Holanda, koji je zbog defanzivnih propusta izgubio mesto u startnoj postavi za drugo poluvreme – trener Jovanović posebno se iznervirao kada je Endruz branjen ispod pika, a bilo je i kašnjenja u rotaciji. Zbog toga je Dobrić proveo verovatno više vremena na parketu od planiranog u svojoj prvoj utakmici po povratku posle povrede. Želja je bila nesporna, videli smo ga kako seče loptu i kuca, videli smo kako onemogućuje Papajanisa da primi loptu na niskom postu, ali videli smo i 0-5 za tri…

O nečemu od navedenog sigurno mozga i stručni štab sa trenerom Jovanovićem na čelu, ali i on će rasti zajedno sa ekipom, sticati iskustvo. Ukazalo mu se poverenje i sada i njemu treba dati i vreme i prostor za grešku, pogotovo dok se ne definišu uloge.

Kada se sve sabere i oduzme, Ben Bentil je jedna od najboljih vesti na startu sezone za Zvezdu – ubacio je 18 poena bivšem klubu, jahao na energiji navijača i povukao svoj tim u trećoj četvrtini koja je – da je bilo više prisebnosti i sreće – mogla da bude prelomna.

Branko Lazić deluje kao u svojim najboljim danima – nestvarna defanziva na lopti, i on je dvaput onemogućio Papajanisa na preuzimanju i da primi loptu, a ubacio je i dve trojke. Kada se ostalo poklopi, Lazićev uticaj biće još vidljiviji.

Žalili su se navijači Zvezde i na suđenje u pojedinim trenucima i istina je da neke 50-50 odluke često nisu išle u korist domaćina, a možda je najveću cenu tome platio Stefan Lazarević, kojem su dve rezonske odbrane odsvirani kao faulovi.

Na kraju potencijalni šut za pobedu uzeo je Holand, nije bio ni blizu, a Bentilu je prvo od dva bacanja za izjednačenje izašlo iz koša. Tu se kraj mogao naslutiti, i ekipa Dejana Radonjića odnela je pobedu iz Beograda posle slabog starta sezone.

ps

Nedović bi za pet-šest dana trebalo da počne da trenira, videćemo kada će na teren Marković, ali u ovakvom ritmu utakmica, potrebni su ekipi što pre.

Crveno-bele sada čeka gostovanje Cedeviti Olimpiji u Ljubljani, a onda i dupli evroligaški program u Španiji – prvo Baskonija, a onda i Real Madrid.