Zvezda bez mnogo nade u Kneževini

Analize 5. nov 20227:4610 komentara
Stefan Marković
Photo by Alfonso Cannavacciuolo/Euroleague Basketball via Getty Images

Crvena zvezda je izgubila od Monaka sa 85:77 u gostima, u šestom kolu Evrolige. Više od poraza, navijače crveno-belih zabrinuće to što vidljivog napretka u igri nema i što se neke greške ponavljaju. Mada, kada se bolje razmisli, problem je i to što se porazi protiv jačih rivala tretiraju kao da se podrazumevaju, a to u ovakvoj EL nije slučaj – sa takvom slikom javnosti i očekivanjima, teško je i doći do iznenađenja.

Utisak je da Monako nije odigrao na nivou nekih prethodnih partija, te da je dodao gas po potrebi i bez većih problema dobio izbegavši dramatičnu završnicu. Džejms i Lojd često su poentirali na individualni kvalitet, a crveno-beli opet nisu bili do kraja u igri.

Bilo je -6 na startu poslednje četvrtine, a onda je Zvezda odigrala tri neshvatljivo loše odbrane u nizu – bez i pokušaja kontakta, lagano su prošle akcije Monaka, koji je tri puta poentirao na obruču, skoro neometan.

Zvezda je šutirala bolje od rivala za tri poena – 11 od 29 naspram 7 od 23 Monaka – ali je promašila čak osam bacanja. Od toga šest u prvom poluvremenu, kada je rezultat svakako morao da bude neizvesniji od -7 za Monako, posle igrački egal poluvremena.

Osim bacanja, skupo su Zvezdu koštali i ostavljeni poeni na obruču – ili ziceri ili oni momenti za koje čovek kaže „trebalo je/morao je da bude koša“, takvih je bilo četiri-pet situacija u prvom poluvremenu.

Filip Petrušev

Najveći dobitak za Zvezdu, uz već konstantni doprinos Bentila, iz ovog meča jeste Filip Petrušev, koji je završio sa 16 poena (5-9 iz igre), 12 skokova i 4 asistencije. Jeste bilo propusta u odbrani, ali ni Hasan Martin nije donosio ni defanzivni iskorak u odnosu na Petruševa u utakmici u Kneževini – dvaput se zaleteo na blokadu ostavivši Motiejunasu otvoren ofanzivni skok (jednom je bilo rezona, drugi put je bilo jasno šta će se dogoditi), a koštao je Zvezdu još dva poseda izgubivši borbu sa spomenutim Litvancem u skoku i postavljanju bloka.

U najavi utakmice napisao sam da možemo da očekujemo oscilacije Luke Vildoze, a on je dosad odigrao najslabiji meč u crveno-belom dresu: 5 poena (1-6 iz igre), 4 asistencije i 3 izgubljene lopte. Malo je do toga što skoro dve godine nije igrao takmičarsku košarku, a malo i do toga što je sada središnja tačka skautinga protivničkih timova. Kada je toliko upadljiva razlika u kvalitetu Zvezdine igre sa njime ili bez njega, to je i logično – Obradović je stavio Uataru na teren sa zadatkom da izbaci iz ritma Vildozu, što je ovaj i učinio, a posle je dobar posao obavio i Dijalo.

Zvezda je izgubila samo deset lopti, ali su one došle u nezgodnim trenucima i vodile su u direktne lake poene protivnika, što smo već viđali ove sezone u Evroligi.

Džon Holand zasad nije deo rotacije kakav se očekivalo da bude – Amerikanac je radan, ima pozitivan stav, ali jednostavno ne doprinosi koliko bi projektovano pojačanje trebalo da čini. Često je van rotacije, a sada je promašio tri šuta za tri, do poslednjeg pogotka kada je meč već bio rešen. Za Holanda će se, zbog njegove etike, sigurno imati više strpljenja nego za Adamsa, ali Zvezdi je jednostavno potrebno još poena sa različitih strana: u tom kontekstu čeka se naročito Dobrić, ali i Ivanović. Pogotovo što Nedoviću evidentno treba još vremena da bi poneo teret koji se od njega očekuje.

Majk Džejms

Defanzivno, sa izuzetkom poslednja dva minuta prvog poluvremena i spomenutog početka poslednjeg perioda – ne može se previše zameriti Zvezdi. Džejms je ubacio 21 poen, Lojd 20, ali većina tih poena bili su iz igre jedan na jedan, i posle dobrih odbrana. Takvi poeni često i naprava razliku, kao što jesu u korist Zvezde u sudaru s Bajernom.

Raspored je daleko od idealnog – Zvezda sada ide na gostovanje Fenerbahčeu, koji je protiv Barselone izgubio prvi put ove godine u Evroligi, ali od kojeg je Itudis na putu da napravi tim koji bi opet mogao na fajnal-for.

Potencijalne iskre koje bi mogle da raspale Zvezdinu igru jesu vidljive, jesu vidljivi i nedostaci, ali crveno-beli će sigurno zaigrati bolje. Koliko bolje, to je pitanje na koje čekamo odgovor, pogotovo kada se zaređaju utakmice u Pioniru.