Dragutinović za SK: Zvezda trenutno igra bolju košarku

Intervjui 26. jan 202312:001 komentar
Partizan, Crvena zvezda, Janis Papapetru, Matijas Lesor
Srdjan Stevanovic/Starsport

Sve teče, sve prolazi, sve se menja, osim večitog derbija, košarkaškog, pa još evroligaškog. Voljom sudbine, ponekad ne i sportske prirode, u najjačem klupskom takmičenju ove sezone, našli su se Crvena zvezda i Partizan, koji će 27. januara u 21. kolu, po drugi put odigrati za istoriju na ovim prostorima. U godini stogodišnjeg jubileja pod obručima, možda ne i toliko kvalitetno, ali za priču i pamćenje sigurno.

Povezane vesti

Teniskim rečnikom, crveno-beli su u prvom sudaru, početkom decembra, napravili „brejk“ u Areni, prepunoj navijača onih drugih. Može li im biti još lakše u „njihovoj“ dvorani „Aleksandar Nikolić“ ili sledi uzvraćanje udarca?

„Derbi je derbi, nije važno da li je evroligaški, prijateljska ili trening utakmica. Kao što nikad nije bilo važno, u takvim mečevima, ko gde „stoji“ na tabeli, ko je favorit na papiru i slično. U ovom trenutku, aktuelni regionalni šampion igra bolju košarku, prosto su se preporodili otkada ih je preuzeo Duško Ivanović. Možda čak igraju najbolje u poslednjih 20 godina. Ali, i crno-beli su se digli, znaju da odigraju fantastično, timski… I na jednima, i na drugima, vidi se ogroman uticaj trenera o čijim kvalitetima, šta god bih rekao, samo bih se ponovio, toliko puta je apostrofirano,“ naglašava Vlada Dragutinović u razgovoru za Sport klub.

Nije lako nekadašnjem plejmejkeru da „izvaga“ prognozu uoči utakmice nad utakmicama, iako je baš u dresu kluba iz Humske osvojio „gro“ trofeja, pa i jedinu evropsku titulu (1992) nekog srpskog kluba.

Treneri smiruju strasti

„Imam različita sećanja na večite derbije, ali su bila neka druga vremena kada sam igrao. I kada je bilo uspešno, ili malo manje, sve je imalo draž kada se sastanu večiti rivali. Ali, mogu da primetim, da se vraćaju neke lepe stvari, kao nekada davno. Za to su najviše zaslužne trenerske veličine, Obradović i Ivanović, koji insistiraju na dobrim klupskim odnosima, a na terenu neka pobedi bolji. Mislim da njih dvojica smiruju strasti, koje mogu samo da pokvare igru. To mi je posebno drago, samo neka se tako nastavi.“

„Partizanu je mnogo nedostajao Avramović, čiji je oporavak potrajao. Nešto bolja situacija je bila sa Smailagićem, ali je Lesor dugo bio relativno „usamljen“ u reketu, konačno može da se „odmori“. Mislim da imaju dužu klupu, uvek mogu da presude neke sitnice koje pobedu znače. Nije toliko važno ni ko je domaćin, iako su navijači samo jedne boje. To se na kraju videlo i u prvoj utakmici, kada je Nedović presudio u samom finišu, takve stvari uvek mogu da se dese. Bodrenje sa tribina puno znači večitima, ali ne mora da presudi. Rekao bih da „neke“ šanse imaju obe ekipe. Biće neizvesno, ali to je i draž, videćemo…“

Nije tajna da su dva najbolja srpska kluba potrošila solidna sredstva za „istorijsku“ evroligašku sezonu, a onda rastu i očekivanja javnosti, mada ne igraju budžeti što bi rekao jedan trener. Nekada barem nisu…

„Plasman u četvrtfinale Evrolige nije nemoguća misija ni za jedne, ni za druge. Ako nastave sa nekim dobrim partijama, nisu daleko od plej of faze, iako ima još dosta da se igra, kao što će neke stvari biti jasnije i posle ovog derbija. A kada još Kampaco dobije zeleno svetlo da igra, uh, biće to kvalitet više za tim sa Malog Kalemegdana. U svakom slučaju, navijam za srpsku klupsku košarku, da večiti ostvare što bolje rezultate.“

Mesto u TOP 8 može biti tako blizu, a sa nekoliko lopti i tako daleko?

„Broj utakmica i tempo evroligaškog igranja, sa toliko duplih kola, nije lako izdržati. Da nije bilo nekoliko kikseva, a među njima i ona dva poraza od Valensije, Partizan bi bio u boljoj poziciji. Ali, šta je, tu je, šansa postoji dok se igra. Crvena zvezda je imala slabiji start, niko nije savršen. Oba tima mogu da žale zbog nekoliko poraza. Da toga nije bilo, sada ne bi pričali hoće li, ili neće u plej of, već bi bili među osam.“

Pedja Milosavljevic/Starsport

Dok više ili manje vrtimo glavom pri „prebrojavanju“ stranaca u oba tabora, nekadašnji igrač, jednu sezonu i trener, ali i direktor mlađih klupskih kategorija, pomiren je sa stvarnošću.

Povezane vesti

„Situacija je takva, kakva je, iz ove kože se ne može. Naši kvalitetni igrači su preskupi ili su pod „teškim“ ugovorima, dođe nam na isto, nemoguće ih je dovesti. Moraš da se povinuješ takvim uslovima. Pa Petrušev, Dobrić, Marković, Mitrović ili na drugoj strani, Avramović, Smailagić, Anđušić, Vukčević, a tu bi bio i Koprivica da se nije razboleo, imaju minute, neki od njih, više nego pristojno. Mislim da se Ivanović i Obradović trude da im pruže šansu, ali ne zaboravite da ulozi nisu mali, kao ni klupske ambicije, a i navijačko strpljenje nije baš bezgranično. Ali, postoji još nešto. Totalno bi bilo drugačije kada bi Partizan i Zvezda bili stabilni evroligaši, kao oni sa licencama, a ne da „vise“. Ako to jednog dana bude realnost, imaće više mogućnosti za domaće talente. Bar se nadam da bi bilo drugačije da stalno ne visi mač nad glavom, igraš ili ne Evroligu. Dokle god bude ovakva situacija kao sada, moraš da budeš konkurentan ostalim evropskim „alama“ i, zato puno stranih, iskusnih pojačanja.“

Drugi ovosezonski Evroligaški derbi Crvena zvezda – Partizan na programu je u petak u 19 časova uz prenos na Sport Klubu uz SBB, Total TV i EON platformu.

Sponzor specijala Euroleague 2022/2023 – soccerbet.rs

Soccer Evroliga, Soccer Euroleague
SK

 

Komentari

Vaš komentar