Partizan vratio brejk, Zvezda prokockala šansu u finišu

Starsport

Crno-beli konstatno vodili, na kraju stigli do najvrednije pobede ove sezone, ujedno se i revanširali večitom rivalu za poraz u Areni – 79:78 (20:18, 25:19, 12:17, 23:23).

Osim na startu meča, Partizan je tokom gotovo čitave utakmice imao prednost, na kraju stigao do zasluženog trijumfa, prvog ovosezonskog u večitim derbijima. Do tog trijumfa je došao teškom mukom, Crvena Zvezda je konstantno pretila, imala i nekoliko prilika da povede ili izjednači, ali te šanse nije koristila.

Počeo je meč sa dosta nervoze, pa i nesigurnosti u igri oba tima, a više grešaka pravila je Crvena zvezda. Doduše, na kriima svojih navijača ekipa Duška Ivanovića uspela je uz dve trojke, Nedovića i Vildose, pa „dva plus jedan“ Nedovića da povede sa 9:6.

Ali, brzo je usledio odgovor crno-belih, ekipu je sve vreme u igri držao sjajni Matijas Lesor, posle čijih je poena Partizan prvi put poveo (10:9). I tu razliku nije ispuštao, čak je u nekoliko navrata prilično uvećao.

Prvu osetniju prednost ekipa Željka Obradovića imala je posle pogotka Egzuma (14:9). Ubacili su gosti potom prvu trojku preko Lideja, pa je još jednom pogodio Lesor, tada već za „plus osam“ (19:11), na nešto više od dva minuta do kraja prvog kvartala.

Naravno, nije se Crvena zvezda predavala. Naprotiv, već do kraja prve četvrtine domaći su se gotovo vratili, uz srećnu trojku Vildose sa zvukom sirene (18:20). Igrao je Partizan prilično agresivno, pa je posle ukradene lopte Smailagića i njegovog snažnog zakucavanja ponovo gostujući tim imao osetnu prednost (18:25).

Imala je Zvezda još jednom šansu da se vrati u potpunosti, ali je Lidej na isteku napada pogodio trojku (30:24). Ali, učinili su to crveno-beli nešto kasnije, najviše zahvaljujući razigranom Nedoviću, ali su još uvek bili u zaostatku (31:30).

Sofascore

U sličnom ritmu je završeno prvo poluvreme, u kojem je Partizan bio sjajan, zaključno sa trojkom Lideja za velikih osam poena prednosti pri odlasku na odmor (45:37). Zvezda je zaigrala bolje u trećoj četvrtini, u nekoliko navrata imala priliku i da povede.

Prvi put, kad je Vildosa požurio, promašio je trojku sa devet metara, kad je njegov tim gubio sa 48:46. Potom je vođstvo nešto kasnije promašio Nedović, prethodno i vrlo bitnu otvorenu trojku Ivanović. Kad su crno-beli već sve to „preživeli“, sačuvali su i razliku pred poslednjih deset minuta (54:57).

Mogao je Partizan u nekoliko navrata da se dodatno odvoji, posle sjajne role Smailagića stigao je do edam poena viška (54:61). Ali, nije to dozvolio Ognjen Dobrić, koji je vezao dve trojke, njegov tim je i dalje bio u zaostatku, ali tada na samo minus tri (60:63).

I na to su crno-beli imali odgovor, ko zna koji put na ovom derbiju u vidu Lideja, koji je pogodio trojku, pa i težak šut jednom rukom uz zvuk sirene. A potom je to učinio još jednom, Partizan je na nešto više od tri minuta do kraja imao velikih šest poena prednosti (64:70).

Vildosa je tu razliku prepolovio trojkom, ali je potom promašio iza linije 6,75, potom uhvatio loptu i nije ubacio zicer ispod koša (67:70). Kaznio je to sa linije bacanja Lesor, Partizan je držao razliku kako se meč bližio kraju (67:72).

Nedović je brzo iskoristio napad posle tajm-auta Ivanovića, a potom je Trifunović pogrešio u napadu. na drugoj strani, Panter je na liniju bacanja poslao Dobrića, koji je pogodio oba puta, Zvezda je na 77 sekundi do kraja ponovo bila u igri (71:72).

Ali, pravila je nelogične poteze u finišu, bez ikakve potrebe Lazić je faulirao Pantera, nešto kasnije Nedović Nanalija, pa je Partizan sa bacanja došao do četiri poena viška (75:71). Ispostavilo se da Crvena zvezda novu šansu nije dobila, crno-beli su ipak zasluženo stigli do trijumfa.