Nedović trojkom srušio Partizan u istorijskom derbiju!

Vesti 8. dec 202218:55 > 22:26 58 komentara
Nemanja Nedović, večiti derbi
Srdjan Stevanovic/Starsport

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Partizan u "Štark areni" u prvom evroligaškom večitom derbiju u istoriji 76:73, a čovek odluke bio je Nemanja Nedović.

Plejmejker crveno-belih pogodio je trojku na dve sekunde pre kraja za peti uzastopni trijumf tima sa Kalemegdana u Evorligi, odnosno četvrti poraz u nizu tima iz Humske.

Zvezda posle 12 kola ima polovičan učinak, a crno-beli 4-8.

Partizan je odlično počeo meč na krilima velike podrške sa tribina, odbrana je funkcionisala znatno bolje nego u prethodnim utakmicama, a kada je Kevin Panter pogodio trojku i kompletirao seriju 9:0 za 16:4 verovatno nijedan navijač crno-belih nije mogao da očekuje ekspresan raspad igre Obradovićevog tima.

Zvezda je posle izuzetno nervoznog i neefikasnog starta meča počela da pokazuje znake života u finišu prve deonice, a u drugoj je pokazala koliko i njen napad može da bude produktivan predvođen Nemanjom Nedovićem i Lukom Vildosom.

Crveno-beli su serijom 13:2 preokrenuli na 24:22 u 15. minutu, a novom mini serijom Ognjena Dobrića otišli su na pet poena viška – 29:24.

Partizan je imao mnogo problema u napadu, a ni neverovatni Matijas Lesor, koji je u prvom poluvremenu imao 10 skokova (sedam u napadu) nije uspevao da prodrma svoj tim. Gosti sa Kalemegdana su u drugom periodu postigli čak 29 poena i na odmor su otišli sa plus 7 – 40:33.

Večerašnji duel večitih rivala bio je  289. u istoriji u svim takmičenjima. Partizan je upisao 149 pobeda, Crvena zvezda 143, dok je pet mečeva završeno nerešenim rezultatom. Crveno-beli su dobili deset od minulih 13 duela protiv tima iz Humske.

Treći period obeležili su Madar sa jedne i Nemanja Nedović sa druge strane. Partizanov Izraelac je sam kreirao seriju 7:0 za izjednačenje rezultata 44:44, ali Zvezda je imala Nedovića. Reprezentativac Srbije je upisao šest poena u trećoj deonici i bio je najzaslužniji što je njegova ekipa u odlučujućih deset minuta ušla sa plus dva – 54:52.

Dante Egzum, Danilo Anđušić i Janis Papapetru su u uvodnim minutama poslednje četvrtine pogodili tri trojke za vođstvo Partizana 65:62, Zvezda je uspela da odbije i taj nalet domaćih. Ekipa iz Humske je imala i plus 6 na tri minuta pre kraja, međutim, ni to nije bilo dovoljno za mirnu završnicu jer se razigrao Luka Vildosa. Argentinac je ubacio dve trojke i na manje od minut i po pre kraja bilo je 73:73.

U junaka utakmice izrastao je Nedović, koji je posle serije promašaja na obe strane pogodio trojku iz kornetra na dve sekunde pre kraja – 76:73.

Zvezda je pogodila tek pet trojki iz 20 pokušaja, a Nedović je bio najefikasniji sa 20 poena (4/8 za dva, 1/7 za tri) uz 4 asistencije. Vildosa je upisao 14, 4 skoka i 6 asistencija, Filip Petrušev 10, Ognjen Dobrić 9, Hasan Martin 8 uz 7 skokova…

Partizan je imao 13 skokova više od rivala (39-26), isti broj pogođenih trojki (5/27), a dvocifreni su bili Kevin Panter sa 15 (1/5 za tri), Jam Madar sa 14 (1/6 za tri) uz 4 skoka i 3 asistencije, Janis Papapetru 13 uz 6 skokova i Matijas Lesor sa 11, 10 skokova i 3 asistencije.

Crno-bele 13. decembra očekuje gostovanje Asvelu, a tri dana kasnije dočekuju Anadolu Efes, dok će Zvezda oba meča u duploj nedelji odigrati u Beogradu – Žalgiris (13.12) i Olimpija Milano (15.12).

Mečeve Evrolige pratite na Sport Klubu uz SBB, Total TV i EON platrofmu.