Zvezda ispustila Barsu, Mirotić junak!

Vesti 30. dec 202218:17 > 21:26 40 komentara
Nikola Mirotić, Nemanja Nedović
Pedja Milosavljevic/STARSPORT

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su posle produžetka od Barselone u 16. kolu Evrolige rezultatom 99:94.

Povezane vesti

Crveno-beli su nadoknadili 15 poena minusa, bili su na korak do osmog trijumfa u poslednjih devet mečeva, ali je Nikola Mirotić u poslednjoj sekundi pogodio neverovatnu trojku i gostima obezbedio produžetak. Katalonci su u dodatnih pet minuta iskoristili psihološku prednost i u 2023. ulaze sa učinkom 11-5, dok tim sa Malog Kalemegdana ima 8-8.

Barselona je sjajno počela meč u paklu „Pionira“. Češkog plejmejkera Tomaša Satoranskog atmosfera na tribinama nije impresionirala i u već do 7. minuta pogodio je četiri trojke iz isto toliko pokušaja za vođstvo gostiju 20:12. Baš negde u tim trenucima srpski tim je ostao bez najboljeg igrača Luke Vildose, koji je zbog problema sa zadnjom ložom morao u svlačionicu.

Katalonci su dominirali, služio ih je i šut i u 12. minutu na semaforu je pisalo velikih plus 15 za goste – 34:19.

Ipak, u narednih pet minuta ekipa Šarunasa Jasikevičijusa nije uspela da probije Zvezdin bedem, dok su domaći zahvaljujući eneregiji iz odbrane napravili neverovatnu seriju 17:0 i preokrenuli rezultat na 36:34. U tim trenucima blistali su Nemanja Nedović i pre svega Filip Petrušev, koji je u prvom poluvremenu postigao 15 poena.

Finiš poluvremena ipak je pripao gostima koji su serijom 7:0 obezbedili plus tri nakon 20 minuta – 43:40.

Crveno-beli su spektakularno odigrali treći period, rivala su zaustavili na samo 14 poena, i predvođeni Petruševim potpuno su momentum preokrenuli na svoju stranu.

Zvezda je poenima Ognjena Dobrića posle kontre došla do velikih osam poena viška – 63:55 i upravo je sa tolikom razlikom dočekala poslednju deonicu.

Domaći su početkom poslednje četvrtine došli i do maksimalnih 12 poena viška posle neverovatne trojke Luke Mitrovića (72:60), a onda su stali. Nekoliko minuta slabije igre košarkaši Barselone su iskoristili i zahvaljujući Abrinesu, koji je postigao dve trojke, u 35. minutu približili su se na 72:68.

Približili su se Katalonci i na samo dva poena minusa na četiri, ali Dobrić, Nedović i Mitrović su uspeli da odbiju nalet i sa šest vezanih poena svom timu obezbede 79:71 na 3:13 pre kraja. Ipak, ni to nije bio kraj uzbuđenjima… Aleks Abrines i Sertač Šanli su pogodili po trojku i na 69 sekundi pre kraja izjednačili rezultata – 79:79.

Nedović je u penal završnici pogodio sva četiri slobodna bacanja, Zvezda je na osam sekundi pre kraja imala tri poena prednosti i činilo je da je to kraj… Ipak, Nikola Mirotić je nestravrnom trojkom u poslednjim trenucima sa skoro deset metara obezbedio produžetak svom timu – 84:84. Crnogorac sa španskim pasošem je pre odlučujućeg trenutka nagazio liniju, ali niko to nije primetio…

Gosti su čim je počeo produžetak ostali bez isključenog trenera Jasikevičijusa, ali su konstantno održavali prednost i u penal završnici obezbedili osmi uzastopni trijumf protiv Beograđana.

Gosti su pogodili 17 trojki iz 29 pokušaja (58.6 odsto), Satoranski je bio najefikasniji sa 19 poena (5/6 za tri) uz 3 skoka i 10 asistencija, Higins je dodao 15 (2/3 za tri), Abrines 14 (4/7 za tri), a Šanli i Veseli po 10. U poraženoj ekipi Nedović je zabeležio 24 poena (8/11 za dva, 0/6 za tri) uz 7 asistencija, isti broj koševa imao je i Petrušev (10/14 za dva, 0/3 za tri) uz 9 skokova, Mitrović je postigao 18 (8sk, 3as), a Dobrić 14 (5sk, 4as).

Zvezda u sledećem kolu, na Badnji dan, gostuje Valensiji, a Barselona dočekuje Virtus.

Evroligu gledajte na Sport Klubu uz SBB, Total TV i EON platformu.