Preko pola: Sve samo ne predvidiva sezona je pred nama

Vasilije Micić, Ergin Ataman, Anadolu Efes
Aitor Arrizabalaga/Euroleague Basketball via Getty Images

Predsezonska predviđanja se retko kada ispostave kao tačna, nezavisno od strane koja je rešila da se upusti u takav podvig. Predstojeća Evroligaška sezona je, kao što nam je manje-više svima jasno, sve samo ne predvidiva.

Preko pola

Lično nemam ni predstavu, a ni dovoljno samopouzdanja u čitanje rostera pre nego što krenu zapravo da igraju zajedno na terenu za bilo kakav pokušaj prognoziranja tabele u aprilu mesecu, te bih radije izanalizarao tuđe viđenje na situaciju i predstojeću sezonu.

Naime, portal BasketNews je objavio sledeću tabelu zasnovanu na glasanju 17 njihovih ’stručnjaka’. Ona izgleda ovako: 1. Real Madrid, 2. Anadolu Efes, 3. Barselona, 4. Armani, 5. Olimpijakos, 6. Monako, 7. Fenerbahče, 8. Bajern, 9. Virtus, 10. Partizan, 11. Makabi, 12. Panatinaikos, 13. Valensija, 14. Baskonija, 15. Crvena Zvezda, 16. Žalgiris, 17. Asvel, 18. Alba.

Kao što sam već napomenuo konsenzus jeste da su Real, Efes i Barselona jedini zagarantovani učesnici plej-ofa, dok pak trenutno deluje kao da ih Olimpijakos čak i prestiže u toj trci, imajući u vidu da su se zapravo pojačali u poređenju sa prošlom sezonom. Imaju ubedljivo najbolji domaći teren među prvih pet ekipa na gorepomenutoj listi i uspeli su da zadrže Sašu Vezenkova. Iako su izgubili Dorsija, dovođenjem Kanana su neutralisali taj gubitak, pa čak možda i pojačali bekovsku liniju. To je tvrdnja s obzirom na to da Kanan ima u rukama moć samostalne kreacije, izgradnje sopstvenog šuta i zavidnije razumevanje pik end rol igre, dok Dorsi zavisi kako od Slukasa, na primer, tako i od svog šuterskog ritma, koji istini za volju ga retko kada ne služi, ali samim tim ga čini pasivnim u napadanju reketa.

Matija Pavićević je pisac, odrastao je u Beogradu, ali je dobar deo života proveo u inostranstvu. Do sada je objavio dva romana – „Jutarnji bluz“ i „Blede plave oči“. Veliki je ljubitelj košarke.

Redosled će najverovatnije biti drugačiji u aprilu, ali prvih četiri ekipa bi po svemu sudeći, barem ovako rano, trebalo da budu upravo Olimpijakos, Efes, Barselona i Real. Imajući to u vidu, Armani jeste favorit za peto mesto, međutim od petog do osmog mesta ipak smatram da je skoro sve otvoreno. Činjenica da Virtus nije igrao Evroligu dugi niz godina, možda umanjuje očekivanja za ekipu, ali objektivno gledano, sa sve nikada većim Serđom Skariolom na klupi, nedovoljno dobrim (za nas, naravno) Milošem Teodosićem, sa domaćim terenom koji nije za potceniti, Virtus bih stavio ispred Bajerna i Fenera, pa eventualno ispred i Milana ako uzmemo u obzir finale Superkupa Italije u kojoj je Virtus pobedio osam razlike (mada, naravno, ne treba to uzimati u obzir — prosto je isuviše rano).

Majk Džejms
Luca Sgamellotti/Euroleague Basketball via Getty Images

Takođe, tu je i Monako, sa značajno većim budžetom, velikim ambicijama i izuzetno talentovanom bekovskom linijom u vidu Majka Džejmsa i Elija Okobe. U zavisnosti od hemije u ekipi (Džejmsov karakter je uvek pod znakom pitanja) Monako ima potencijal da bude pri vrhu tabele. Fenerbahče ulazi u sezonu sa novim trenerom Dimitrisom Itudisom i cilj je definitvno više od plej-of-a, međutim, mnogo će zavisiti od forme Skotija Vilbekina, i načina na koji će funkcionisati u tandemu sa Nikom Kalatesom. Tu je i Bajern, koji je zadržao kostur ekipe (Lučič, Jaramaz, Cipser, Obst itd.) dok su na poziciji plejmejkera doveli strahovito talentovanog Kašijusa Vinstona, koji pokazuje naznake da vrlo brzo može da izaste u jednog od boljih plejmejkera Evrolige.

Elem, borba za pozicije pet do osam će se najverovatnije odvijati upravo kao što to izgleda na tabeli BasketNews stručnjaka, s tim što bih u ovom trenutku rangirao Makabi (koji se na papiru pojačao, ali i dalje je pitanje kako će se uklopiti sva nova lica) iznad Partizana. Što zbog povrede Avramovića (koji se neće vratiti do decembra), što zbog nedostatka čistog plejmejkera (Egzum nije plej, možda je suvišno reći, ali bitno ponavljati kao mantru) koji ih je vrlo verovatno koštao možda čak i nekoliko trofeja prethodne sezone. Madar igra sve bolje i bolje, ali ni jedna jedina ekipa u Evroligi nema samo jednog plejmejkera i koliko god da je napredovao i dalje ima 21 godinu i nije realno očekivati da tako mlad igrač vodi ekipu u borbu za top osam. Pominjao se Kampaco, ali od njega izvesno nema ništa, a to potencijalno otvara vrata za eventualni povratak Najdžela Viljams-Gosa. Mada, realno gledano bilo koji plejmejker koji je dorastao nivou Evrolige bi nesporno poboljšao ekipu Partizana.

Evroliga 2022/23

S druge strane, redosled ekipa između 11. i 18. mesta je podjednako teško predvideti. Alba ima uspostavljen sistem sa relativno skromnim budžetom i skromnim imenima, ali su protekle tri godine šampioni Nemačke i spremni su da iznenade iz kola u kolo kao što su dokazali poslednjih nekoliko sezona. Žalgiris ima jak domaći teren i intenzitet koji skoro svaku ekipu može da poljulja. Nakon nekoliko godina opšteg rasula, Panatinaikos konačno ima nešto nalik sistemu. S obzirom na to da im je roster maltene skroz nov od trenera pa do igrača, verovatno će im trebati vremena da zažive kao ekipa, ali uz pomoć navijača, niko neće imati zagarantovanu pobedu u OAKA areni.

Zvezda trenutno deluje najranjivije, sa nedostatkom jasnog pravca i strukture ekipe. Pet centara (Mitrović, Kuzmić, Martin, Raduljica, Petrušev), četiri, možda čak i pet plejmejkera (Ivanović, Markovic, Adams, Topić, Jović?), povreda Nedovića bez konkretnih naznaka kada bi mogao da se vrati na parket, jednostavno okružuje ekipu sa previše znakova pitanja, bez jasne ideje kako može da se iskristališe sastav koji je trenutno na raspolaganju. U najmanju ruku, vlada opšti osećaj zbunjenosti po pitanju određenih poteza i eventualnog pravca u kojem će se ekipa kretati. Baskonija se nije značajno pojačala, a izgubila je većinu nosećih igrača, Valensiju je ove sezone preuzeo Aleks Mumbru i ostaje da se vidi kako će se snaći na evroligaškom nivou, dok je Asvel otvorio sezonu sa dva poraza u domaćem prvenstvu.

Kada dođe april mesec, sve predsezonske prognoze će davno biti zaboravljene, osim onih koje su uspele da pogode situaciju na tabeli ovako rano. Međutim, imajući u vidu nepredvidivost ovogodišnjeg takmičenja, čini se kao da će retko koji stručnjak dozvoliti sebi da kaže da je bio u pravu. Te iako, objektivno gledano, situacija manje-više izgleda ovako trenutno, treba očekivati radikalna iznenađenja.