ABA: Partizan nije uspeo, Babić odveo Cedevitu u finale

ABA League 2. apr 201717:44 > 20:43
ABA league, Cedevita, Marin Sušić

Košarkaši Cedevite prvi su finalisti ABA lige. Prvak Hrvatske je u odlučujućem trećem meču polufinalne serije savladao Partizan sa 87:78 i četvrti put u istoriji obezbedio mesto u borbi za trofej.

Cedevita će se u borbi za prvu titulu sastati sa Crvenom zvezdom ili Budućnošću, a treća utakmica na programu je u utorak, 4. aprila, u 19 časova.

Zagrepčani su dobili tri od četiri utakmice protiv tima iz Humske ove sezone, a interesantan je i podatak da se Partizan u Hrvatskoj radovao samo jednom u 12 mečeva protiv večerašnjeg rivala.

Prvi i poslednji put crno-beli su pobedili Cedevitu u prestonici Hrvatske u martu 2013. godine – 77:76.

Crno-beli su poslednji put u finalu regionalnog takmičenja bili u sezoni 2012/13. kada su bili bolji od Crvene zvezde.

Tok utakmice

Cedevita je bolje otvorila utakmicu i povela je sa 4:0 iako je već u prvom napadu ostala bez najboljeg igrača Rajana Boutrajta, koji se posle jednog prodora požalio na bol u zadnjoj loži.

Kod gostiju, junak pobede u Beogradu, Vil Hečer najbolje je otvorio meč, postigao je 4 poena, a Džamont Gordon je košem uz dodatno bacanje u 6. minutu svoj tim doveo na minus 1 – 11:10.

Trojkom Katića i polaganjem Bilana Cedevita je serijom 5:0 otišla na maksimalnih 6 poena prednosti – 16:10.

U poslednjem minutu prve četvrtine najpre je Begić sjajno blokirao Vrapca prilikom, a sa druge strane Tomas je pogodio treću trojku za svoj tim – 20:12.

Partizan je dobro otvorio drugi period igre i smanjio je prednost prvaka Hrvatske na 22:18, ali se trojkom Šurne Cedevita ponovo odvojila. Prvu trojku za crno-bele postigao je Birčević u 13. minutu za 26:21.

Beograđani su se posle nesportske lične greške Krušlina nad Birčevićem približili na 29:26, imali i napad da dodatno smanje prednost, ali je usledila kazna sa dve vezane, ukupno tri, trojke mladog Muse (35:26).

Talentovani košarkaš iz Bosne i Hercegovine je nastavio sa simultankom protiv crno-belih i 11 poenom za kratko vreme svom timu doneo je prvu dvocifrenu prednost – 39:28, a ubrzo je ubacio i tri slobodna bacanja za 44:31.

Do odlaska na odmor ekipa iz Humske je serijom 5:0, uz trojku Marinkovića, uspela da zadrži korak – 44:36, ali je Cedevita trojkom Krušila, osmom iz 15 pokušaja, drugo poluvreme dočekala sa solidnih 47:36.

Musa je sa 14 poena za osam i po minuta bio najefikasniji, Bilan je dodao 10, dok su Hečer sa 8 i Gordon sa 6 predvodili crno-bele.

Start drugog poluvremena bio je gotovo identičan kao veći deo dotadašnjeg toka meča. Partizan je pokušavao da smanji prednost rivala, ali je Cedevita koristila svaku grešku i održavala sigurnu prednost.

Mihajlo Andrić je sa dve vezane trojke vratio Partizan na minus 5 – 65:60, a ovaj deo meča obeležila je strašna povreda Arapovića, koji je proklizao i na zaprepašćenje igrača Cedevite svom silinom udario u parket.

U poslednju četvrtinu domaći su ušli sa rezultatom 69:63.

Partizan je prve poene u odlučujućem periodu postigao tek posle 3 minuta i 12 sekundi, mada je i Cedevita upisala samo 2 koša! Precizan je bio Hečer, koji je promašio dodatno slobodno bacanje – 71:65.

Veličković je trojkom približio ekipu iz Humske na samo 73:70 u 35. minutu, ali je Šurna već u sledećem napadu uzvratio istom merom – 76:70.

Crno-beli su se u finišu meča oslonili na šut za tri poena, međutim, Veličković dva puta nije bio precizan, po jednom Hečer i Marinković…

Minut i 52 sekunde pre kraja Babić je prekinuo izuzetno dug period bez poena i sa penala je Cedeviti doneo 78:70.

Birčević je pogodio na drugoj strani, a onda Babić trojkom 70 sekundi pre kraja meča i stavio tačku na ovaj meč (81:72).

U finišu meča bilo je mnogo tenzija sa obe strane, dusuđenih tenhičkih ličnih grešaka, ali srećom sve se brzo smirilo.

Oni žele da nas isprovociraju. Neću da na to nasednete„, rekao je trener Cedevite Veljko Mršić.