Mornar 55 za poluvreme, „pala“ i Ljubljana

ABA League 27. dec. 202021:03 > 21:081 komentar
Džejkob Pulem, Mornar, Cedevita Olimpija
KK Cedevita Olimpija/Ales Fevzer

Košarkaši Mornara pobedili su Cedevita Olimpiju u jednom od derbija 12. kola ABA lige u Ljubljani sa 93:88. Barani sada imaju skor od 9-2, a Slovenci 6-2.

Povezane vesti

Najefikasniji u sastavu Mornara bili su Džejkob Pulen sa 36 poena uz pet asistencije, Ajzeja Vajthed je postigao 13, Derek Nidam 12, a Keni Gebrijel devet poena. Kod Cedevita Olimpije, raspoloženi za igru u napadu, bili su Jaka Blažič sa 24, Kendrik Peri sa 16, Rion Braun sa 14 i Džerod Džons sa 11 poena.

Barani su prvu deonicu odigrali besprekorno. Izabranici Mihaila Pavićevića su bili izuzetno agresivni u odbrani. Potpuno su zatvorili sve prilaze svom košu, a sa druge strane, pronalazili su sjajna rešanja u napadu. Ukoliko je postojala mogućnost, sevale su munjevite kontre i laki poeni. Pravovremeno se spuštala lopta pod koš, pronalažene su otvorene pozicije za šut, pa je posle prvog kvartala na semaforu pisalo 33:15, a početkom druge deonice – 35:15. Mornar je pogodio sedam trojki iz 11 pokušaja, a Ljubljančani promašili sedam slobodnih bacanja.

Jurica Golemac je nastojao da rotacijama u sastavu pronađe petorku koja će uspeti da zaustavi nalet Mornara, koja će uspeti da uhvati rezultatski priključak. Ekipa iz Ljubljane je uspela da pronađe par pukotina u odbrani Mornara, smanji na minus 14, ali je usledila nova serija od četiri uzastopne trojke u režiji Džejkoba Pulena, Marka Jeremića i Dereka Nidama za 50:29. Na kraju prvog poluvremena, Mornar je vodio sa 55:38.

Pulen je ubacio 17 poena, Nidam 10, Ajzeja Vajthed sedam,  Jeremić šest. S druge strane, raspoloženi za igru u napadu, bili su Jaka Blažič sa 12, Kendrik Peri sa sedam i Rion Braun sa šest poena.

Dilema je bila da li Cedevita Olimpija može da se vrati u meč ili je pitanje pobednika rešeno. Veliki problem sa trenera Juricu Golemca bila je činjenica da su gotovo svi Barani bili raspoloženi za igru, a Mihailo Pavićević je sigurno insistirao na tome da se nastavi sa agresivnom igrom u odbrani, koja je potpuno razbila koncepciju igre tima iz Ljubljane.

Blažič je pokrenuo Cedevita Olimpiju u trećem kvartalu, Barane više nije služio šut kao u prvom poluvremenu, pa je za pet minuta igre, tim iz Ljubljane stigao do 55:61. Izabranici Jurice Golemca su ponovo bili u igri.

Mihailo Pavićević je minutom odmor pokušao da zaustavi veliki nalet rivala. Mali odmor je prijao Baranima koji su uspeli da zaustave Cedevita Olimpiju, pa su uoči poslednje deonice imali suficit od 10 poena – 74:64. Pulen je bio na koti od 28 poena, a Blažić je ubacio 24.

Bilo je kristalno jasno da se domaćin koji je od minus 21 stigao do prilike da stigne do pobede neće predati bez velike borbe. Isto tako je bilo jasno, da će Barani uložiti i poslednji atom snage kako bi stigli do zlata vredne pobede u nastojanju da stignu do polufinala ABA lige.

Sredinom poslednjeg kvartala Mornar je ponovo stekao veliki kapital. Na semaforu je pisalo 86:70. Pitanje je bilo, da li će Barani ponovo dozvoliti rivalu da se vrati u meč, ili će mirno privesti utakmicu kraju. Cedevita je za nepuna dva minuta uspela da napravi seriju od 7:0, pa je Pavićević ponovo bio primoran da zatraži minut odmora.

Ponovo je mali odmor prijao Baranima, koji su do kraja meča, dobrom odbranom, strpljivom igrom u napadu, trošili vreme, te na kraju stigli do više nego zaslužene pobede.

Mornar nema vremena za odmor jer 30. decembra gostuje Borcu iz Čačka u odloženom meču regionalnog takmičenja, sa ciljem da stigne do skora od 10 pobeda uz dva poraza.