BIH: Leotaru derbi, Božovićev dabl-dabl u Tuzli

2020 Euroleague Basketball

U subotu je odigrano šest mečeva 10. kola elitne lige Bosne i Hercegovine. Postignuti su ovi rezultati: Leotar - Zrinjski 94:77, Promo - Mladost Mrkonjić Grad 66:73, Spars - Bosna 82:75, Široki Brijeg - Kakanj 88:55, Sloboda - Čelik 61:67 i Borac - Bratunac 85:78.

Leotar je u derbiju lagano slavio na svom parketu protiv Zrinjskog. Gosti su bolje ušli u meč, vodili 2:8 u 2. minutu, ali su domaći u finišu prve četvrtine iezjednačili rezultat i napravili potpuni preokret, pa se na prvu mini pauzu otišlo kod rezultata 27:21. Takav odnos snaga potrajao je i u drugoj deonici, da bi u trećem periodu Trebinjci odmakli i na “plus 14” (66:52, 24. minut). U 35. minutu bilo je 86:64 i do kraja susreta samo se otaljavao posao.

U pobedničkom timu najbolji je bio Stefan Mijović, sa 26 poena, 4 skoka i 2 asistencije, a u poraženom, po 12 poena postigli su Tihomir Vranješ i Mateo Zovko.

Mladost je u gostima porazila ekipu Promo posle velikog preokreta u poslednjoj četvrtini. U prvom poluvremenu se igralo egal, s tim što je domaćin u nekoliko navrata imao neznatno vođstvo, a u 23. minutu i “plus 11” (42:31). Zatim su gosti potpuno preokrenuli situaciju u svoju korist (57:67, 38. minut) i zasluženo trijumfovali.

Jovan Đorđević Marinković iz Mladosti postigao je 17 poena i tome dodao 5 skokova i 4 asistencije, a Nedim Mustafica iz domaćeg sastava upisao je dabl-dabl, 16 koševa, 13 skokova i 3 asistencije.

U sarajevskom derbiju slavio je domaći Spars. Na početku utakmice igralo se uglavnom izjednačeno, ali je domaćin u drugom periodu stekao prednost od desetak poena. Na poluvremenu je bilo 49:42, a u nastavku je Bosna uhvatila  priključak i potom uspostavila rezultatsku ravnotežu. Posle rezultatske klackalice Spars je u samom finišu stekao odlučujuće vođstvo.

U redovima pobednika najbolji su bili Amar Gegić sa dabl-dabl učinkom, 20 poena, 11 skokova i 7 asistencija i Kenan Kamenjaš, 21 poen, 5 skokova. U Bosni je Luka Igrutinović uknjižio 14 koševa, 7 skokova i 7 asistencija.

Široki Brijeg je ubedljivo savladao ekipu Kaknja, na meču bez rezultatske neizvesnosti. Domaći su sve vreme dominirali i samo je bilo pitanje razlike kojom će da pobede.

Za Široki Brijeg Dario Dreznjak je zabeležio 19 poena i 3 skoka, a Jure Zubac 17 poena i 7 skokova, a u ekipi Kaknja, Aldin Mufizović upisao 15 koševa, uz 5 skokova i Džejkon Dubinski 16 poena i 3 skoka.

Čelik je slavio na gostovanju u Tuzli na meču sa mnogo preokreta. Najpre su gosti poveli, pa su domaći stekli 5, 6 poena viška, zatim je u 16. minutu bilo 24:17, a na poluvremenu je bio egal rezultat 29:29. Zeničani su u nastavku dodali gas i odmakli na dvocifreno preimućstvo, posle čega se Sloboda primakla na 47:48 u 32. minutu. Posle toga je viđena rezultatska klackalica, da bi gosti tri minuta pre kraja polegli na “plus 5” i  i praktično, odlučili pitanje pobednika.

Kod domaćih najbolji je bio Jakov Mustapić sa 18 poena i 4 skoka, a u pobedničkom sastavu tandem Božović – Delalić je imao dabl-dabl učinak. I u ovom kolu je Milivoje Božović bio sjajan, zabeležio je 20 poena i 13 skokova, a Haris Delalić 21 koš i 16 skokova i 4 asistencije.

Borac je porazio goste iz Bratunca posle velike borbe. Gosti su imali blagu inicijativu i vođstvo u prvom poluvremenu, a domaći su uzvraćali i stalno bili za petama rivalu, da bi u 26. minutu preokrenuli rezultat na 51:49. Posle 58:51 u 27. minutu činilo se da je poznat pobednik, ali je Bratunac smanjio na 58:56, 30 sekundi pre kraja. Ipak, Banjalučani su u poslednjim trenucima meča imali više nerava i umeća za konačan trijumf.

U ekipi pobednika Dejvis Džonatan Rinards je uknjižio 20 koševa, 4 skoka i 3 asistencije, a kod poraženih Marko Rikalo i Dejan Ćup su postigli po 26 poena. Ovaj prvi je dodao 3 skoka i 8 asistencija, a drugi 2 skoka i 5 asistencija.

Redosled na tabeli: Spars 7-1, Široki Brijeg 6-2, Leotar i Čelik 5-4, Zrinjski 6-2, Čapljina i Borac 4-5, Kakanj 3-7, Sloboda 4-4, Bratunac i Promo 3-5, Mladost i Bosna 2-5, Igokea 0-0.