Šok u Pioniru – uporna Gruzija srušila Srbiju!

Eurobasket 23. feb 202016:20 > 19:06
fiba.basketball

Košarkaška reprezentacija Srbije poražena je u drugom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo od Gruzije 94:90 u dvorani "Aleksandar Nikolić" u Beogradu.

Srpski tim je mnogo bolje otvorio meč i posle uvodnih 10 minuta imao je dvocifrenu prednost – 28:18.

Od druge četvrtine Gruzini su predstavljali težak zadatak za tim Igora Kokoškova, ali je Srbija trojkama uspevala da se vrati u meč i da održava makar i minimalno vođstvo.

Aleksa Avramović vraćao je Srbiju u igru pet i po minuta do kraja meča dvema trojkama, a pratio ga je Ognjen Jaramaz. Ipak, Gruzini su imali odgovor u vidu Tadusa Mekfadena koji je predvodio napad gostiju.

Upravo je Mekfaden pogodio možda i ključnu trojku za pobedu, sa velike udaljenosti tridesetak sekundi pre kraja utakmice za 92:90, a nakon toga i promašaja Radeta Zagorca za produžetak Srbija nije mogla do nove šanse.

Najbolji u pobedi Gruzije bio je upravo Mekfaden sa 33 poena i sedam asistencija, a pratio ga je Đorđi Šermadini koji je imao dabl-dabl učinak sa 23 poena i 11 skokova.

U redovima srpskog tima najbolji je bio Aleksa Avramović sa 27 poena, dok je Ognjen Jaramaz ubacio 22.

Gruzija sada jedina u grupi ima dve pobede iz isto toliko mečeva. Srbija je druga sa učinkom 1-1, a sledi joj utakmica sa Švajcarskom, u narednom FIBA kvalifikacionom „prozoru“ koji je na programu krajem novembra ove godine.

U istoj grupi Finska je savladala Švajcarsku 69:64 i tako zabeležila prvi trijumf u kvalifikacijama, dok Švajcarci još uvek nisu okusili slast pobede.

Tok meča možete pratiti ovde:

1. četvrtina

Utakmicu protiv Gruzije počinju Ognjen Jaramaz, Miroslav Raduljica, Dejan Todorović, Dalibor Ilić i Nikola Rebić.

Srbija je odlično otvorila meč pred domaćom publikom i napravila seriju 7-0 na startu utakmice.

Miroslav Raduljica, kome je pre početka meča uručen poklon povodom 100. nastupa u nacionalnom dresu, doneo je vođstvo Srbiji, a zatim su se u strelce upisali i Ognjen Jaramaz trojkom i Nikola Rebić.

Seriju Srbije 9-0 prekinuo je Tsintsadze tri minuta nakon početka utakmice.

Nastavio je srpski tim da kontroliše stvari na terenu, Jaramaz je pogodio još jednu trojku, a pogađali su i Rebić, Avramović, Raduljica.

Uspevala je Gruzija uglavnom sa linije penala da prekine seriju Orlova, ali nedovoljno da ozbiljnije ugrozi ekipu Igora Kokoškova.

Odlično izdanje Jaramaz je upotpunio dvocifrenim brojem poena (10) minut i po pre kraja prve deonice.

Srbija je posle 10 minuta igre imala +10 (28:18)

2. četvrtina

Gruzini su bolje iskoristili uvodnih minut i po druge deonice i brzo postigli dva koša za 28:22.

Uspela je u drugoj četvrtini Gruzija da uvuče Srbiju u svoj ritam, a tim Igora Kokoškova nije zadržao brzinu napada iz prve četvrtine.

Posle tri minuta igre u drugoj četvrtini Srbija je imala +5 (30:25)

I pored bolje igre Gruzije u nastavku, uspela je Srbija da sačuva prednost.

Nastavili su sa dobrom igrom Ognjen Jaramaz i Aleksa Avramović, a najveću pretnju po srpski koš predstavljao je Tadus Mekfaden.

Nije se predavala Gruzija i do kraja druge deonice je napadački bila mnogo konkretnija i bolja. Iako nisu uspeli da zadrže dvocifrenu prednost, koju su u nekoliko navrata imali u prvoj četvrtini, izabranici selektora Kokoškova su uspeli da na poluvreme odu sa +7 (48:41).

3. četvrtina

Furiozno su otvorili drugo poluvreme Gruzini i za nešto manje od pet minuta uspeli da priđu na samo tri poena zaostatka, iskoristivši nekoliko promašenih otvorenih šuteva Srbije i izgubljenih lopti – 53:50

Posle tajm-auta Igora Kokoškova usledila je dobra reakcija srpskog tima.

Marko Simonović je brzim koševima iz igre vratio Srbiji značajnije vođstvo – 57:50, a Avarmović je povisio na 59:50

Mekfaden je i dalje predvodio napad Gruzije, a gosti su dva minuta pre kraja treće deonice prišli na samo pola koša zaostatka – 60:59

Avramović je košem iz igre vratio Srbiji sigurnost, a kapiten Raduljica je sa linije penala jednom bio precizan za  63:59.

Ipak, manje od pola minuta do kraja treće četvrtine Gruzija je uspela da izjednači 65:65 i time najavi neizvesnu završnicu u Beogradu.

4. četvrtina

Zakucavanjem Kravića počela je poslednja četvrtina za 69:65

Gruzija je u nastavku koristila greške i manjak koncentracije Srbije i stigla do prvog vođstva na meču sedam minuta pre kraja 72:71.

Veliki problem za srpski tim predstavljale su i lične greške. Tim Igora Kokoškova izašao je iz bonusa posle samo dva minuta igre u poslednjem periodu.

Veoma uzbudljiva borba viđena je u nastavku meča, a trojka Alekse Avramovića za 78:74 digla je publiku na noge u „Pioniru“ i pet i po minuta do kraja utakmica vratila nadu srpskom timu da može do drugog trijumfa u kvalifikacijama za Evrobasket.

Ponovo je Avramović pogodio za tri poena za 81:76

Brzo je izjednačila Gruzija, ali je Jaramaz nastavio odličnu partiju i novom trojkom doneo 84:81 Srbiji.

Na 50 sekundi do kraja utakmice Raduljica je pogodio uz faul, ali je promašio slobodno bacanje – 90:89

Mekfaden je pogodio trojku sa velike udaljenosti za 92:90 tridesetak sekundi pre kraja.