Orlovi na Evropskom prvenstvu: Ubedljiv trijumf u Tbilisiju!

Eurobasket 19. feb 202115:34 > 18:04 3 komentara
FIBA Basketball

Košarkaši Srbije pobedili su Gruziju u Tbilisiju sa 92:66 u petom kolu grupe E kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2022. godine i rundu pre kraja osigurali plasman na kontinentalni šampionat.

Trijumfom Orlova poznato je sve u grupi. Pored njih, na EP idu i Gruzija i Finska, dok je Švajcarska ostala bez šansi.

Srbija će na zatvaranju kvalifikacionog ciklusa igrati sa Švajcarcima u nedelju od 13 časova.

Duel sa Gruzijom bio je izuzetno tvrd do poluvremena, šut nije služio ni jedne ni druge (ubačena samo po jedna trojka), ali su Orlovi na velikom odmoru imali prednost od 37:31. U prve dve deonice briljirao je debitant Filip Petrušev sa 16 poena i šest uhvaćenih lopti.

Tim Dejan Milojevića, koji je menjao odsutnog selektora Igora Kokoškova, sa tri trojke je otvorio treći kvartal. Precizni su bili Danilo Anđušić, Ognjen Jaramaz i Nemanja Dangubić za prvi odlazak na dvocifreni plus (46:33) i najavu onoga što je usledilo u nastavku.

Šut spolja je u potpunosti proradio, na kraju je van linije 6.75 ubačeno 13 od 22 pokušaja. Na krilima takve igre, srpski sastav je do ulaska u poslednjih 10 minuta rutinski održao prednost, da bi onda pojačao ritam i bio neuhvatljiv za rivala.

Furiozno izdanje u tim momentima donelo je seriju 13:2 i beg na +24 (78:54), kada su sve dileme oko pobednika rešene.

Petrušev je sa 27 poena (10/15 iz igre, 2/3 za tri) i šest skokova predvodio Orlove. Pratio ga je Danilo Anđušić sa 22 (7/10 iz igre, 5/6 za tri) i pet asistencija, dok je 11 poena imao Nikola Rebić. Aleksa Avramović doprineo je sa devet poena i pet skokova, a Ognjen Jaramaz i Miroslav Raduljica sa po šest poena.

U redovima Gruzije, 20 poena je imao Giorgi Šermandini, a 15 Duda Sanadze.

Pred poslednje kolo, srpski im ima skor 3-2. Gruzija je na 4-1. Finska ima 2-3, a Švajcarska 1-4.

Tok meča iz Tbilisija mogli ste da pratite uz naš sajt.

Počela je utakmica!

Dobar defanzivni početak Orlova. Domaćin je za pet minuta ubacio svega dva poena. Na drugoj strani, Srbija je upisala sedam i brzo se odlepila u vođstvu.

Nastavili su Orlovi snažnom igrom u odbranu, ne dozvolivši rivalu da poentira. Filip Petrušev je sa četiri poena u nizu, a ukupno šest od početka utakmice, doveo srpski tim do prednosti 11:2.

Posle tajm-auta, usledila je serija domaćina 8:0. Giorgi Šermandini je ubacio četiri poena zaredom, zatim dva i Duda Sanadze, za potpuni povratak Gruzina – 11:10.

Seriju Gruzije prekinuo je fantastični Petrušev novim poenima.

Prva četvrtina: Gruzija – Srbija 10:13.

Na mali broj poena igralo se i od starta druge deonice. U uvodna dva minuta viđeno je po dva na obe strane, a za Srbiju je precizan bio Dragan Apić.

Orlovi za sada bez ubačenog šuta za tri poena – 0/3. Isti je slučaj i sa domaćinom, ali iz više pokušaja 0/7.

Posle četiri poena u nizu, Gruzija je prvi put na utakmici stekla prednost – 16:15.

Pet poena u nizu Srbija je postigla sa linije za slobodna bacanja – dva Nikola Rebić, a tri Danilo Anđušić.

Prvi dvocifreni na utakmici je Petrušev sa 10 poena – 22:18 u korist Orlova.

Ni posle 16 minuta igre nije viđena trojka – Srbija 0/4, Gruzija 0/11. Uspele su ekipe već u naredna dva napada da se upišu van linije 6.75. Najpre je Berišvili pogodio iz očaja uz zvuk sirene, da bi zatim uzvratio Anđušić – 32:27. Usledila je i trojka Petruševa za vođstvo 35:27.

Poluvreme: Gruzija – Srbija 31:37

Kod Srbije, Petrušev je najefikasniji sa 16 poena, uz šest skokova, dok je 10 ubacio Anđušić. U taboru domaćih, Šermandini ima 12, a Frenkamp 10.

Trojkama Anđušića, Jaramaza i Dangubića selekcija Srbije je otvorila drugo poluvreme i stekla prvu dvocifrenu prednost na meču – 46:33.

Uspeli su domaći brzo da se vrate sa dve trojke i smanje na 48:40. Usledio je odgovor Dangubića za novi dvocifreni plus – 50:40.

Znatno raspoloženiji i jedni i drugi u šutu spolja. Sanadze je ubacio novu trojku za Gruziju – 53:45.

U finišu četvrtine igralo se poen za poenom. Srbija je uspevala da sačuva visoku prednost, a posle trojke Alekse Avramovića bilo je 60:49.

Orlovi su nastavili da pogađaju šuteve za tri poena. Sada je na taj način poentirao Nikola Rebić. Avramović je realizovao ulaz u poslednjoj sekundi četvrtine za najvećih +14.

Kraj treće četvrtine: Gruzija – Srbija 51:65.

U visokom ritmu su nastavili Orlovi da igraju i od starta poslednjih 10 minuta. Posebno raspoložen bio je Avramović, posle čijih poena je Srbija stekla +15 (69:54).

Nisu se izabranici Dejan Milojevića ni tu zaustavljali. Očuvali su visok nivo u odbrani i sveli protivnika na tri poena za četiri minuta, napad je dobro funkcionisao, pa je vrlo brzo razlika bila i +21 (75:54).

Posle poena Boriše Simanića, srpski tim je stekao + 25 (83:58) na dva i po minuta do kraja.

Kraj: Gruzija – Srbija 66:92.