Čaroban povratak: Srbija u produžetku slomila Italiju!

Eurobasket 17. jun 202120:10 > 18. jun 2021 12:16 10 komentara
Sonja Vasić
fiba.basketball

Košarkaška reprezentacija Srbije slavila je u prvom kolu grupne faze Evropskog prvenstva – izabranice Marine Maljković bile su bolje u Valensiji od selekcije Italije rezultatom 86:81 posle ogromnog preokreta i produžetka.

Srbija nije briljirala na otvaranju EP i tokom većeg dela utakmice delovalo je da ne može da pronađe napadački ritam, a bila je na pragu poraza u 40. minutu jer je Italija na 38 sekundi do kraja imala četiri poena prednosti i dva slobodna bacanja.

Evrobasket:

Ipak, uz promašaje Italijanki i odličnu igru u odbranu srpske selekcije, Sonja Vasić i ostale igračice su uspele da dođu do produžetka, u kojem su se bolje snašle u ključnim trenucima i upisale startnu pobedu.

Najefikasnija u srpskom timu bila je Sonja Vasić, igračica koja će posle Olimpijskih igara u Tokiju okončati profesionalnu karijeru. Blistala je 32-godišnja Beograđanka i na kraju meča imala 27 poena (9/17 iz igre, 6/7 penali), 13 skokova, 7 asistencija, 1 blokadu i 4 izbubljene lopte za 35 minuta na parketu.

Pratile su je Ivon Anderson sa 18 poena (5/8 iz igre) i Jelena Bruks sa 14 poena i 8 skokova. Aleksandra Cvendakić i plejmejker Ana Dabović dodale su po 7 poena.

U poraženom timu najbolja je bila Ćećilija Zandalasini sa 18 poena, ali je promašila i dva ključna slobodna bacanja. Po 12 poena za Italiju ubacile su Debora Karanđelo i Martina Bestanjo.

U grupi B je ranije u četvrtak odigran je jedan duel – Crna Gora je savladala Grčku. Naredni meč Srbija igra u petak od 12 časova protiv Grčke, dok će protiv CG igrati u nedelju, takođe u podne.

Srbija je aktuelni olimpijski vicešampion, a na prethodnom Evrobasketu 2019. godine košarkašice Marine Maljković osvojile su bronzanu medalju.

košarkaška reprezentacija Srbije

TOK MEČA mogli ste da pratite u tekstualnoj formi na sajtu Sport kluba.

43′ – Posle blokade Vasić, koja igra sa četiri faula, dva poena postigla je Crvendakić i Srbija vodi 80:79.

40′ – Srbija je bila u gotovo bezizlaznoj situaciji pošto je na 38 sekundi do kraja Italija imala +4 i dva slobodna bacanja. Međutim, Zandalasini je oba puta bila neprecizna, a u kontri je dva poena za Srbiju ubacila Dabović. Odmah po izvođenju lopte u igru Saša Čađo je ukrala loptu, a Sonja Vasić ubacila zicer za izjednačenje na skoro dve sekunde do kraja – 74:74. Produžetak!

38′ – Ivon Anderson ubacuje „flouter“ za samo -3, ali odgovara trojkom Zandalasini sa druge strane. Bruks vraća trojku, a Karanđelo ubacuje dva bacanja za vođstvo Italijanki 73:68 na manje od dva minuta do kraja meča.

Sonja Vasić

37’ – Kada je Romeo pogodila dva slobodna bacanja za +10 italijanske selekcije delovalo je da je utakmica rešena, ali ubrzo Tina Krajišnik pogotkom za dva i Sonja Vasić pogotkom za tri poena donose Srbiji nadu i zaostak od pet poena – 68:63.

35′ – Reprezentacija Srbije upada u seriju promašaja, a Džezmin Kiz sa druge strane pogađa trojku za 64:58.

32’ – Srbija dobro kreće u poslednjih deset minuta – pogađaju Bruks i Anderson i devojke u plavim dresovima su na -1 – 57:56.

30’ – Nikol Romeo je trojkom donela najveću prednost Italijankama – 57:49, ali je ubrzo trojku vratila Ana Dabović i postavila rezutlat sa kojim se otišlo na odmor posle treće četvrtine – 57:82.

Ana Dabović

28′ – Srbija nastavlja sa brojnim greškama i izgubljenim loptama, posle dve izgubljene lopte Crvendakić Martina Bastanjo pogađa oba puta sa linije penala za vođstvo Italijanki 52:47.

26′ – Loše vesti za Srbiju – Sonja Vasić dobija treću ličnu grešku, pa će morati da napusti parket.

23′ – Srbija u nastavku igra znatno agresivnije – za tri poena pogodile su Vasić i Crvendakić i tako dobro odgovorile na zonsku odbranu Italijanki.

Na poluvremenu je 39:37, a najefikasnije u redovima Srbije su Ivon Anderson i Sonja Vasić sa po 10 poena, Jelena Bruks je zabeležila 7, a Tina Krajišnik 6 poena. U italijanskom timu istakle su se Ćećilija Zandalasini sa 9 i Lorela Kubaj sa 8.

Yvonne Anderson

20′ – Vasić je pogodila u poslednjem minutu prvog poluvrmena i izjednačila na 37:37, ali u poslednjoj akciji u četvrtini, sa istekom vremena Anderson je prema mišljenju sudija napravila prekršaj dok je Debora Karanđelo šutirala sa pola terena, pa Italijanke imaju slobdna bacanja, a Karanđelo je iskoristila dva.

19′ – Srbija se muči da ostvari dobru napadačku igru, a priključak sa linije slobodnih bacanja drže Vasić i Anderson.

Jelena Bruks

17′ – Za tri poena u italijanskom timu pogađa i Pena, a Ivon Anderson pogađa sa druge strane i umanjuje minus Srbije – sada je 31:29 za srpsku selekciju.

14′ – Pan ponovo pogađa za tri poena na startu druge četvrtine, ali Srbija uspeva da dođe do -1 poenima Ivon Anderson, koja je u međuvremenu ušla u igru, i Sonje Vasić – 23:24.

10′ – Frančeska Pan pogađa za tri poena, pa Italija na prvi odmor odlazi sa nerešenim rezultatom – 19:19.

7′ – Jelena Bruks nastavlja sa odličnom igrom, pogađa za dva poena na asistenciju Ane Dabović, a Srbija ima prednost od šest poena – 16:10.

5′ – Sonja Vasić pogađa za tri poena i donosi Srbiji 11:8.

1′ – Prve poene za Srbiju ubacuje Ana Dabović – 2:0 za ekipu Marine Maljković.

Srbija je meč započela u petorci Ana Dabović – Tina Krajišnik – Jelena Bruks – Aleksandra Crvendakić – Sonja Vasić. Petorku Italije čine Andre Olbis, Sabrina Ćinili, Lorela Kubaj, Nikol Romero i Ćećilija Zandalasini.