Obradović odveo Fenerbahče na krov Evrope!

Euroleague 21. maj 201719:51 > 21:50
Turkish Airlines EuroLeague

Košarkaši Fenerbahčea osvojili su Evroligu pošto su u finalu u Istanbulu savladali Olimpijakos rezultatom 80:64.

Fenerbahče je tako došao do prve titule šampiona Evrope posle poraza u polufinalu i finalu u prethodne dve godine, a ujedno je i prvi turski klub koji je osvojio Evroligu.

Do titule ih je doveo najtrofejniji evropski trener Željko Obradović koji je došao do svoje devete titule na 16. završnom turniru.

Finalni duel doneo je veliku borbu, ali je Fener ipak tokom cele utakmice imao vođstvo i kontrolu i na kraju je ostvario ubedljiv trijumf.

Ponovo je Nikola Kalinić pokrenuo Fener fantastičnom igrom na startu, pa je već u 5. minutu bilo 16:8. Od tog trenutka Olimpijakos je jurio prednost rivala i nije do kraja uspeo da je sustigne.

Početkom treće deonice grčki tim je smanjio na 46:42, ali više od toga nije mogao. Fener je uz fantastičnu podršku sa tribina i izuzetnu odbranu brzo vratio dvocifreno vođstvo koje do kraja nije ispustio.

Još jedan fantastičan meč kao i u polufinalu odigrao je Nikola Kalinić sa 17 poena, 5 skokova i 5 asistencija, a ponovo je zablistao i Ekpe Judo sa 10 poena, 9 skokova i 4 asistencije. Sjajan je bio i Bogdan Bogdanović koji je imao 17 poena i 5 skokova, a Datome je dodao 11 poena i 6 skokova.

U sastavu Olimpijakosa Birč je imao 14, a Nikola Milutinov 10 poena i 4 skoka. Vasilis Spanulis nije bio preterano raspoložen sa 9 poena i 8 asistencija.

Tok meča mogli ste da pratite uz Sportklub:

Fener je kao i u polufinalu počeo utakmicu sa mnogo energije i uz veliku podršku sa tribina.

Ponovo je fantastičan na startu bio Nikola Kalinić koji je ubacio dve trojke i devet od prvih 16 poena svoje ekipe za 16:8 u 5. minutu.

Nije ipak Olimpijakos u potpunosti podlegao pritisku, pa je sve vreme uspevao da se održi koliko toliko u igri.

Ipak, Kalinić je u finišu ubacio novu trojku, a šposle poena Bogdanovića Fener je imao 26:18 posle deset minuta.

Grin, Voters i Milutinov doneli su početkom druge deonice Olimpijakosu seriju 7-2 i grčki tim se brzo vratio – 29:25.

Ipak, u pravom trenutku za Fener probudio se Bogdan Bogdanović koji je vezao pet poena. Uz to, turski tim je zaigrao i bolje u odbrani, pa je u 17. minutu bilo 35:25.

Bivši igrač Partizana je ipek u nezgodnom trenutku dobio dve brze lične greške (tri ukupno), pa je morao na klupu, a Olimpijakos je uspeo da se održi u igri u finišu prvog dela.

Mancaris je ubacio trojku, Birč dvojku i grčki tim je imao samo -5 (39:34).

Vangelis Mancaris održavao je Olimpijakos u igri na startu drugog poluvremena. U izuzetno bitnim trenucima ubacio je dve trojke, pa je grčki tim nastavio da ‘diše za vratom’ rivalu.

Bogdanović nije igrao zbog tri faula, pa je i napad Fenera na trenutak stao, a u 24. minutu bilo je 44:40.

Od tog trenutka pa do kraja treće deonice Olimpijakos je ubacio samo osam poena, pa je Fener posle 30 minuta imao veliku prednost – 60:48.

Odbrana Fenera radila je fantastičan posao, a u napadu je palicu preuzeo Điđi Datome, pa je Fener išao ka pobedi iako nije blistao.

Već posle 30 minuta videlo de da je pobednik odlučen, ali sa Olimpijakosom se nikada ne zna. Ipak, Fener je ostao smiren, pa je početkom poslednje deonice dodatno uvećao prednost.

Posle trojke Bogdanovića bilo je 73:54, a do kraja je turski klub lako i ubedljivo slavio prvu titulu prvaka Evrope.