Rapsodija Zvezde i Lorenza, sa minus 15 do pobede

Euroleague 20. dec 201918:30 > 20:55
Marko Metlas/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde zabeležili su veliku pobedu u 15. kolu Evrolige protiv Olimpijakosa 88:81 i na taj način ostali u dobroj pozociji u borbi za plasman u plej-of.

Šampion Srbije i ABA lige nastavio seriju pobeda nad grčkim velikanom. Sada ona iznosi tri meča, ali nije na poluvremenu delovalo da će biti ovako pozitivan rasplet. Napad nije funkcionisao, Olimpijakos a posebno Brendon Pol, pogađao je sve i na poluvreme otišli su gosti sa +12, iako su imali maksimalno 15 poena viška.

Ipak, mnogo bolja odbrana u drugom delu, i više raspoloženih igrača u napadu pored sjajnog Lorenza Brauna, koji je zaigrao prvi put posle povrede, u prvom redu Berona, Gista i Lazića, uticali su da se napravi veliki preokret. Treći period dobijen je 25:13, a meč je rešen sredinom poslednje deonice kada se Zvezda odlepila na osam poena – 71:63. Do kraja imala je i Zvezda +13, pa je u finišu nastupilo blago opuštanje za konačnih .

Briljirao je Lorenzo Braun sa 34 poena (11/18 za dva, 2/4 za tri poena), a pratio ga je košgeterski Bili Beron sa 17. Na drugoj strani Brendon Pol je postigao 21 poen, Nikola Milutinov imao dabl dabl od 15 poena i 11 skokova.

Crvena zvezda je 13. sa skorom 6-9 i ima dve pobede manje za osmomplasiranim Armanijem, dok Olimpijakos ima isti skor.

Tok meča

Lorenzo Braun je krenuo od samog početka i Crvena zvezda je odlično krenula i sa dve trojke Davidovca i upravo Brauna povela 6:2. Ubrzo je trojku pogodio i Boriša Simanić za 9:5 i stopostotan učinak za tri poena. Raspoložen na početku Braun pogodio je i dvojku za 11:7, a onda je usledila serija 7-0 gostiju i Zvezda tri i po minuta nije postigla koš. Ipak, Beron je pogodio još jednu trojku za izjednačenje 14:14. Ipak, osetna je kriza u napadu Crvene zvezde, što su Grci iskoristili i furioznim finišom došli do lepih 21:16 na kraju prve četvrtine.

Ni na početku druge četvrtine Zvezda nije delovala dobro u napadu, ali i u odbrani je počelo da „duva“. Olimpijakos je postigao dva laka koša za +9 – 25:16. Stekli su Grci i dvocifrenu prednost (39:24), a Zvezdi posebne probleme zadaju Brendon Pol u šutu spolja, kao i Nikola Milutinov u reketu. Međutim, Lorenzo Braun sa pet poena i Čarls Dženkins trojkom vraćaju Zvezdu u igru na -8 (39:31). Ipak, sjajni Brendon Pol prosto je nezaustavljiv. Postigao je u prvom poluvremenu 13 poena, bez promašaja iz igre i odveo Olimpijakos na dvocifreni plus na poluvremenu – 48:36. Sa druge strane Lorenzo Braun vuče Zvezdu sa 14 poena.

Mnogo bolji početak crveno-belih u trećoj četvrtini. Znatno čvršća igra u odbrani, nekoliko dobrih poteza Odža i Lorenzo Braun prepolovili su prednost Pirejaca posle dva i po minuta – 50:44. Muči se Zvezda i dalje u napadu, ali dobra odbrana i promašaji igrača Olimpijakosa doprineli su da Zvezda polako, ali sigurno istopi razliku na tri poena – 56:53. Nastavila je Zvezda u istom ritmu, da bi Boriša Simanić trojkom konačno doneo izjednačenje – 58:58. Novu trojku pogodio je Bili Beron za prvo vođstvo posle prve četvrtine, ali je do kraja perioda uzvratio Tejlor Ročesti i u poslednjih 10 minuta ušlo se egal – 61:61.

Odličan početak crveno-belih u poslednjem periodu, posebno Bilija Berona. Prvo je Gist pogodio dvojku, a potom Beron vezao dve trojke za najvećih 69:63 u korist domaćina. Zvezda je uspela da stabilizuje odbranu, a i napad preko Brauna i Berona i u poslednjih pet minuta ušla je sa obećavajućih +8 – 76:68. Pokušao je Printezis da povuče goste, ali i taj mini nalet je odbijen. A kada su Braun i Gist odigrali sjajnu akciju uz zakucavanje centra za 82:74 dva i po minuta pre kraja, eksplodirala je Arena i jasno je bilo da je pobeda veoma blizu. Kada se Lorenzo Braun prošetao kroz odbranu grčkog tima 1:13 do kraja za 87:74 jasno je bilo da će pobeda ostati u Beogradu.