Neverovatni Vasa zatrpao CSKA, Efes kroz dramu do finala

Euroleague 28. maj. 202118:53 > 20:164 komentara
Vasilije Micić
Photo by Luca Sgamellotti/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši istanbulskog Anadolu Efesa prvi su finalisti Evrolige za sezonu 2020/2021. jer su u prvom meču fajnal-fora u Kelnu rezultatom 89:86 bili bolji od moskovskog CSKA predvođeni srpskim plejmejkerom Vasilijem Micićem.

Protivnik ekipi Ergina Atamana u borbi za titulu evropskog prvaka biće bolji tim iz duela Armani – Barselona, a najavu te serije pročitajte OVDE

Efes je stigao do finala u veoma uzbudljivoj završnici, ali tako nije delovalo pred ulazak u poslednju četvrtinu jer je turski tim imao 16 poena viška, a u trećem periodu su imali i +21. Međutim, tada je napad Efesa stao, a CSKA je probuđen Lundbergom, a potom predvođen Danijelom Heketom i Vilom Klajburnom počeo da topi prednost Turaka.

Na kraju je ključne poene sa linije slobodnih bacanja postigao Šejn Larkin, iako je u poslednja dva navrata bio polovičan sa penala, a Vil Klajburn je promašio šut kojim je mogao da donese finale timu Dimitrisa Itudisa.

Najbolji u redovima Efesa, koji će igrati drugo finale EL zaredom, bio je srpski plejmejker i aktuelni MVP EL Vasilije Micić sa 25 poena (7/15 iz igre, 8/9 slobodna bacanja), 3 skoka, 6 asistencija, 5 iznuđenih faulova i 3 izgubljene lopte.

Pratio ga je Sertač Šanli sa 19 poena (6/9 iz igre, 7/7 penali) i 8 skokova, a Rodrig Boboa, koji je ubacio neke bitne šuteve u finišu, imao je 15 poena (6/9 iz igre). Larkin je meč okončao sa 11 poena (4/11 iz igre), a Krunoslav Simon imao je 10.

U CSKA je daleko najbolji bio Vil Klajburn sa 26 poena (10/16 iz igre, 5/6 slobodna bacanja) i 7 skokova, a 17 je imao Danijel Heket (6/10 iz igre). If Lundberg imao je 15 poena, a Tornike Šengelija dodao je 10 poena i 7 skokova.

Tok meča mogli ste da pratite u direktnom prenosu na Sport klubu 1, ali i u tekstualnoj formi na sajtu Sport kluba.

Posle uvodnog koša Šengelije, Efes je odgovorio dobrom odbranom i bržom igrom – Micićev prodor protiv Šengelije, Simon koš uz faul, pa trojke Bobue na asistenciju Micića za 8:2.

Ponovo je pogodio Šengelija, a onda su Fojtman i Simon razmenili trojke – 13:7. Haket je dao četiri poena, ali Efes je uzvraćao trojkama – Micić i Bobua, tajm aut pri vođstvu Atamanovog tima 19:11.

Bobua je pogodio i treću trojki iz isto toliko pokušaja za 23:13, na drugoj strani je Šengelija bacio dve cigle. Micić je u finišu četvrtine pogodio s distance posle odlične finte, iznudio je faul u napadu, a tom prilikom je dobio udarac u stomak i izašao je iz igre na šest sekundi do kraja. Loš kraj dobre četvrtine za Efes – Larkin gubi loptu na prenosu, a Strelnijeks polaže za -10 CSKA (25:15).

Dva laka ulaza Efesa (Larkin i Micić) na jednoj strani, nova trojka Fojtmana na drugoj strani, pa četiri vezana poena Klajburna – 31:22 za Efes. Posle odlične akcije i uzastopnih blokova, Larkin daje trojku, na drugoj strani Singlton blokira Šengeliju, a Micić sa penala donosi Efesu prednost 36:22, da bi Micić iz jako teške pozicije pogodio trojku na isteku napada za 39:24.

Klajburn se trgao, ubacio pet poena i smanjio zaostatak na -10, a posle nekoliko smušenih napada na obe strane, ekipe su do poena dolazile sa linije penala. Šanli je dao četiri, a onda je Larkn ubrzao – koš posle prodora i asistencija za kucanje Šanlija. Bilo je 49:33, ali Klajburn je sa četiri vezana poena vratio CSKA u igru, 49:37 na poluvremenu. Baš kao i na startu prve četvrtine, Efes je izgubio loptu pre poslednje koša CSKA, sada faulom u napadu Šanlija.

Na poluvremenu je u redovima Efesa najefikasniji Micić sa 14 poena, Bobua ima 9, a Šanli 8 poena. CSKA nosi Vil Klajburn, koji je ubacio 15 poena.

Na samom startu drugog poluvremena majstorija Vasilija Micića, koji je posle sjajne promene poentirao za tri poena uz faul, a potom i iskoristio slobodno bacanje za svoj 18. poen i vođstvo turske ekipe 53:37. Prednost Efesa nastavlja da raste, pogađa i Krunoslav Simon iz teške pozicije i jasno je da je Efes veoma blizu plasmana u finale, rezultat je 64:43.

MVP Evrolige nastavlja sa superiornom partijom, pogađa sa linije penala i za tri poena i treći period okončava sa 23 poena. CSKA dolazi do neke nade, Lundberg trojkom donosi ruskoj ekipi -13 pred poslednjih deset minuta – 71:58.

Na startu poslednje deonice Lundberg ponovo pogađa trojku i donosi „Armejcima“ zaostatak od samo deset poena. Međutim, na sedam minuta do kraja susreta Danac dobija peti faul i moraće da napusti igru. Efes se sa druge strane muči da pronađe poene iz igre, a u poslednjem kvartalu je postigao samo dva poena sa linije slobodnih bacanja za tri minuta – penale je ubacio Micić.

CSKA preko Heketa dolazi ponovo do -10, ali Šanli posle odličnog pasa koji mu je iz pikenrola poslao Simon, donosi Efesu 81:69.

Larkin nije uspeo da iskoristi mismeč, izgubio je loptu, a sa druge strane je u kontri uz faul usled blokade u silaznoj putanji poentirao Heket, pa je CSKA došao na -5.

Vasilije Micić pravi faul u napadu, a sa druge strane CSKA ima slobodna bacanja zbog faula nad Klajburnom. On koristi oba i smanjuje prednost turskog tima na samo tri poena.

Fantastičan meč imamo priliku da gledamo u Kelnu, Kurbanov je fauliran pri rezultatu 87:84 za Efes i pogađa oba slobodna bacanja. Efes ne koristi napad, a sa druge strane priliku da donesu vođstvo CSKA u poslednjem minutu imali su Klajburn i Hilijard, ali nisu pogodili šuteve za tri poena.

Šejn Larkin je fauliran i koristi samo jedno slobodno bacanje, a Itudis traži tajm aut.