Efes prvi put u istoriji prvak Evrope!

Euroleague 30. maj 202122:42 > 23:19 14 komentara
Anadolu Efes
Rodolfo Molina/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Anadolu Efesa prvi put u istoriji osvojili su trofej Evrolige pošto su u finalu Fajnal-fora u Kelnu pobedili Barselonu - 86:81.

U timu iz Istanbula ponovo je blistao Vasilije Micić, MVP sezone, koji je sjajno odigrao drugo poluvreme i u finišu postigao neke od ključnih poena za svoj tim.

Efes je posle Fenerbahčea drugi turski tim koji se popeo na krov Evrope. Feneru je to pošlo za rukom u sezoni 2016/17. na čelu sa trenerom Željkom Obradovićem.

Barselona je ostala na dve osvojene titule – 2003. i 2010, a čak šest puta gubila je u odlučujućim mečevima.

Barselona je bolje počela odlučujući meč, ali kako je vreme prolazilo ‘mašina’ iz Istanbula predvođena Micićem se budila.

Katalonci su u početkom druge četvrtine imali deset poena prednosti, ali Efes je uspeo da odgovori i ne samo da se vrati u meč, već u finišu prvog poluvremena povede sa 38:31.

U trećem periodu razigrao se srpski reprezentativac, koji je u tom delu utakmice postigao čak 11 poena i bio je najzaslužniji što je njegova ekipa došla do maksimalnih plus 11.

Barselona se nije predavala, zaigrala je mnogo jače u odbrani, razigao se i Kori Higins i ekipa Šarunasa Jasikevičijusa je sredinom poslednje četvrtine izjednačila na 69:69.

U finišu meča Micić je ponovo preuzeo odgovornost, postigao je neke važne poena i svom timu trasirao put do istorijskog uspeha.

Micić je bio najefikasniji sa 25 poena (6/10 za dva, 2/4 za tri, 7/8 slobodna bacanja), uz 3 skoka i 5 asistencija za 35 minuta, Larkin je dodao 21, Šanli 12, a Adrien Moerman i Brajant Danston po 6 poena.

Higins je bio najbolji u Barseloni sa 23 poena (4/6 za tri), Kajl Kjurik je dodao 18, Brendon Dejvis 17, a Nikola Mirotić 11.

Treće mesto osvojila je Olimpija iz Milana, koja je savladala CSKA 83:73.

Madridski Real je rekorder sa deset titula, CSKA ima osam, a Makabi i Panatinaikos po šest.

Meč iz Kelna pratite uživo i na našem sajtu.

Startne postave

Barselona je izuzetno agresivno počela meč i brzo je povela 4:0, ali je Efes uzvratio preko Šanlija kome je Micić dva puta odličnmo asistirao – 4:4.

Raspoloženi Šanli je postigao prvih osam poena za Efes, koji je u 5. minutu vodio – 8:6. Barsa je odgovorila serijom 5:0 za 11:8 u 6. minutu. Katalonci sjajno čuvaju Micića. Srbin teško prolazali prava rešenja u napadu…

Velika borba vodi se u Kelnu. Oba tima igraju čvrsto u odbrani, nema lakih poena, a iznetersantno je da u prvih sedam minuta nismo videli trojku.

Kori Higins u 8. minutu postiže prvu trojku u finalnom meču za 17:13 za tim Šarunasa Jasikevičijusa.

Tehnička greška za Atamana u 9. minutu, a potom i za Jasikevičijusa nakon burne reakcije.

Barselona vodi 20:13 u 9. minutu. Micić i Larkin su još bez poena…

Katalonci posle prve četvrtine vode 22:15.

Barselona je došla do 10 poena viška (25:15), ali je Efes uspeo da ‘preživi’ i serijom 7:0 natera Jasikevičijusa da u 13. minutu zatraži tajm aut.

Više od polovine poena za Efes postigli su centri (Šanli, Plajs, Moerman), a Barselona je u 16. minutu samo na pola koša prednosti – 29:28. Larnik sa penala donosi prednost svom timu – 30:29.

Pogađa i Micić iz teške situacije za 32:29 u 18. minutu. Larkin sa penala – 34:29, pa Šanli sa istog mesta za 36:29 u 19. minutu. Efes je u seriji 12:0. Balmaro prekida seriju turskog tima.

Barsa se trojkom Kjurika vratila na 38:34, a Dejvis nije uspeo sa penala da svom timu donese pet poena iz jednog napada.

Efes je promašio tri od četiri penala u finišu, ali na poluvremenu vodi 39:36.

Micić je vezao pet poena i Efes u 23. minutu ponovo ima maksimalnih 7 poena prednosti – 46:39.

Trojka Micića sa velike udaljenosti uz dodatno slobodno bacanje! Efes vodi 52:41 u 24. minutu. Srbin je već postigao devet poena u trećem periodu.

Kjurik uzvraća iz teške pozicije 52:44, a u sledeećem napadu i Larkin je precizan iza linije 6.75 metara – 55:44 za Efes.

Sjajan prodor Micića, 11 poena za pleja Efesa u trećoj četvrtini, za 59:48 u 27. minutu.

Trojka odličnog Higinsa – 59:51, pa još jedan – 61:54… Amerikanac sam igra protiv Efesa u ovim trenucima.

Mirotić 32 sekunde pre kraja treće četvrtine pogađa prvu trojku u finalnom duelu – 65:58 za Efes.

Ekipa iz Istanbula u poslednju deonicu ulazi sam sedam poena prednosti – 65:58.

Počela je poslednja četvrtina… Barselona serijom 4:0 na startu dolazi do tri poena minusa – 65:62. Efes je više od dva i po minuta bez poena u poslednjoj četvrtini.

Šanli na asistenciju Larkina prekida post – 67:62. Barsa iz ofanzivnog skoka (ukupno 13) smanjuje na 67:64, ali i Larkin pogađa – 69:64 u 34. minutu.

Micić je u 35. minutu napravio četvrtu ličnu grešku. Plejmejker Efesa ide na klupu…

Dejvis pogađa trojku i smanjuje prednost trurskog tima na 69:67. Mirotić polaže i izjednačuje na 69:69 na polovini poslednje četvrtine. Tajm aut za Efes.

Micić se ekspresno vratio na teren i odmah pogodio trojku za 72:69.

Higins pogađa uz dodatno bacanje (72:72), a Larkin na drugoj strani uzvraća na identičan način – 75:72. Do kraja je još 3:45 minuta.

Dejvis postiže koš iz teške pozicije, pogađa i Singlton – 77:74 na tri minuta pre kraja. Micić u sledećem napadu iz prodora poentira za 79:74 na 2:34 minuta pre kraja. Tajm aut za Barselonu.

Imao je Efes napad da poveća prednost, ali nije uspeo. Higins sa penala smanjuje na 79:76. Do mkraja je još minut i po.

Micić preuzima odgovornost i u prodoru ponovo pogađa – 81:76.

Poslednji minut, Efes ima plus 5  i loptu… Micić je pogrešio, ali Kjurik nije uspeo da poentira na drugoj strani.

Faul nad Larkinom na 31 sekunde pre kraja. Efes je pred pobedom.

Micić 13.9 sekundi pre kraja pogađa jedan penal – 84:78. Danston posle tajm auta pravi faul nad Kjurikom u šutu za tri poena. Amerikanac ne greši – 84:81 na 12 sekundi pre kraja.

Faul nad Micićem 7.3 sekunde pre kraja. Srbin oigađa prvo, pogađa i drugo za 86:81.