Baskonija prekinula niz CSKA od 12 pobeda

Euroleague 7. jan. 202123:09 > 23:141 komentar
Baskonija, Duško Ivanović
Aitor Arrizabalaga/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Baskonije prekinuli su seriju moskovskog CSKA od 12 pobeda pošto su u 18. kolu Evrolige u Vitoriji savladali Armejce rezultatom 95:93.

Baskijcima je to treći trijumf u poslednja četiri duela i sa učinkom 9-9 deveti su na tabeli, dok je ruski velikan i dalje lider sa skorom 14-4.

Ekipa Duška Ivanovića sjajno je počela meč i u finišu prve četvrtine imala je 15 poena prednosti (31:16), ali CSKA je do poluvremena uspeo da se vrati i na odmor ode sa svega pola koša minusa – 46:45.

Baskonija je serijom 17:2 u finišu treće četvrtine ponovo došla do dvocifrenog viška (79:67) i do kraja je uspela da sačuva prednost.

Janis Strelnieks je devet sekundi pre kraja mogao da izjednači, ali je posle nesmotrenog prekršaja Ahilea Polonare promašio treće slobodno bacanje – 94:93. Na drugoj strani Mustafa Fal je bio polovičanm sa linije penala, a u poslednjem napadu Armejaca Majk Džejms nije uspeo da pogodi za produžetak.

Pieria Henri (5sk, 10as) i Polonara su sa po 18 poena bili najefikasniji, jedan manje zabeležio je Rokas Giedraitis, a Fal 16.

Kod Moskovljana Džejms je zabeležio 20 poena, uz 5 skokova i 7 asistencija, a Tornike Šengelija i Strelnieks po 13. Srpski centar Nikola Milutinov je imao 4 poena (2/4 za dva( i 3 skoka za 13 minuta.

CSKA u sledećem kolu dočekuje Žalgiris, a Baskonija gostuje Fenerbahčeu.

Barselona je u španskom derbiju bez većih poteškoća u Blaugrani pobedila Valensiju 89:72.

U odsustvu Nikole Mirotića najbolji su bili Aleks Abrines sa 16, Adam Hanga i Kori Higins sa po 13 i Rolands Smits i Serhi Martines sa po 10 poena, dok je Leo Vesterman na debiju upisao 5 poena i 4 asistencije.

U poraženoj ekipi Luis Laberi je postigao 17 poena, Majk Tobi ga je pratio sa 14 i 10 skokova, a Đoan Sastre je dodao 13. Srpski internacionalac Nikola Kalinić je za 21 minut zabeležeio 8 poena (3/4 za dva, 2/2 slobodna bacanja), po tri skoka, asistencije i izgubljene lopte i dve ukradene lopte.

Barselona je treća sa učinkom 12-6 i u sledećem kolu gostuje Himkiju, a Valensija sedma sa skorom 10-8. Njihov naredni rival će biti Olimpija u Milanu.