Zvezda ne može da pobedi – od +14 do poraza u produžetku!

Euroleague 15. dec. 202018:55 > 21:07154 komentara
Ognjen Dobrić
Photo by Marko Metlas/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde doživeli su peti uzastopni poraz u Evroligi, pošto je u Beogradu posle produžetka bolja bila Alba sa 90:84.

Početkom poslednjeg perioda posle dve uzastopne trojke Lojda Zvezda je imala prednost od +14 (64:50), ali je Albi proradio šut, dok je domaćin igrao nedopustivo lošu odbranu i na liniji za tri poena, kasnije i u reketu.

Vratila se Alba i povela, ali imala je ipak Zvezda +4 u završnici zahvaljujući Lojdu (76:72). Međutim, Lojd je tada naivno ispao u odbrani, a loše građenje (ne prvo u poslednjem periodu) koštalo je crveno-bele skupo u završnici jer je na 1,3 sekunde do kraja fauliran Sikma. Pogodio je oba, na drugoj strani je posle tajm auta Volden pogodio trojku, ali je očigledno zakasnio.

Zvezda u produžetku nije imala nikakve šanse, nastavljeni su problemi sa organizacijom napada, a do trenutka kada je meč prelomljen crveno-beli su jedine poene dali preko Lojda, i to trojkom iz velike udaljenosti.

Džordan Lojd prve poene dao je tek u trećoj četvrtini, ali je meč završio sa 21 poenom (3-5 za dva, 4-8 za tri) i po 2 skoka i asistencije. Ognjen Dobrić imao je 13 poena (4-8 iz igre), a Džoni O‘Brajant imao je 12 (4-10 iz igre), uz 9 skokova, 4 asistencije, ali i 5 izgubljenih lopti i ponovo neke sumnjive odluke na obe strane parketa.

Kori Volden imao je 9 poena, ali uz šut iz igre 2-10, uz 3 skoka i 5 asistencija, ali ponovo je jasno da je organizacija napada najveći Zvezdin problem, što je Alba presingom obilato eksploatisala. Uprkos tome, svoje minute odlično je iskoristio Aleksa Uskoković sa 8 poena (3-4 iz igre za 17 min) i 3 asistencije, a Boriša Simanić igrao je 10 minuta i dao je 3 poena (1-1 iz igre), uz 2 skoka i asistenciju.

Kod Berlinaca je najbolji bio Maodo Lo sa 21 poenom (4-6 za dva, 4-7 za tri) i 6 asistencija, Pejton Siva dao je 19 poena (5-10 iz igre, 6ast), dok je Johanes Timan upisao 13 poena i 4 skoka.Crveno-beli imaju skor od četiri pobede i deset poraza, dok je tim iz Berlina na šest trijumfa i sedam poraza.

U sledećem kolu Zvezda u petak od 19 sati dočekuju Valensiju, a Alba dan ranije gostuje Panatinaikosu.

Tok meča:

Alba je od starta vodila i stvarala više otvorenih pozicija – u prvih pet minuta Zvezda je postigla pet poena (Lazić trojka iz ugla i flouter Voldena), a Berlinci su posle još jedne timske akcije i pogotka Timana vodili 11:5, tajm aut Obradovića.

Jagodić Kuridža je osigurao dva defanzivna skoka i vezao dva koša – prodor po sredini i zicer posle dobre akcije i asistencije Davidovca – da bi trojkom Uskokovića Zvezda preokrenula na 14:13 i izazvala tajm auta trenera Garsije Renesesa.

Na kraju prve četvrtine crveno-beli su vodili 16:15, dobar rezultat s obzirom na slabiji početak.

Saša Obradović

Gde je stala na kraju prve, Zvezda je nastavila na početku druge četvrtine. Igrala je Alba pokretljivu zonu, Zvezda se u startu malo mučila, ali je jednom došla do penala, zatim je Volden pogodio tešku trojku i potom odigrao sjajnu odbranu, da bi zatim bila izgrađena pozicija za Dobrića u ćošku – 24:15.

Istrajavala je Alba sa zonom, promašili su crveno-beli dve otvorene trojke (Davidovac i Dobrić), a Berlinci su odgovorili serijom 5-0 (timska akcija i polaganje, pa trojka Gifaja).

Dva ofanzivna skoka nisu pretvoreni u pogotke, ali je napokon Zvezda uspela prodorom i zicerom da razbije zonu, a Rit je zakucao za 26:20 pre televizijskom tajm auta na 4:25 do poluvremena.

Koš Sikme posle tajm auta, ali Zvezda brzo uzvraća sa 5-0 trojkom Dobrića iz čoška i Ritovim zicerom (31:22). Izvrsnim prodorom Dobrića Zvezda je povela 33:22, ali olako je domaćin dozvolio Albi da se vrati serijom 7-0, uz pet poena Loa. Serija jeste prekinuta prvim košem O‘Brajanta iz igre, ali Šnajder daje trojku na isteku poluvremena – 37:34 za Zvezdu.

Dejan Davidovac

Drugo poluvreme počelo je trojkom Uskokovića i, mada je domaćin već posle dva minuta ispunio bonus, došao je do vođstva 44:36 posle pogotka O‘Brajanta sa distance preko ruke, a posle prodora Uskokovića bilo je 46:39.

Šansu je dobio i Simanić, a Zvezda je igrala sjajno – O‘Brajant je pogodio uz faul, zatim Dobrić posle prodora, a onda je i Simanić dao trojku za 55:41 na dva i po minuta do kraja trećeg perioda.

Lo je uzvratio trojkom, Zvezda je loše organizovala dva napada, ali je Lojd svojim prvim poenima na meču vratio dvocifrenu prednost, da bi posle 30 minuta bilo 57:48, Lojd je promašio trojku na isteku vremena.

Jordan Loyd

Vezao je Lojd dve trojke za vođstvo 64:50, ali predvođena Loom Alba se vraća u igru (64:56) i Obradović traži tajm aut. Činilo se da je seriju gostiju prekinuo O’Brajant kada je pogodio s distance, ali pronašla je Alba šut – Lo još jednom, pa Siva trojke za samo -4 (66:62).

Usledila je minijatura Dobrića – rampa na jednoj, pa trojka na drugoj strani za +7. Siva vraća trojku još jednom, a O’Brajant promašuje trojku preko ruke pre polaganja Timana (69:67). Imala je Alba i šut za vođstvo, Matisek je promašio, a na drugoj strani Davidovac daje zicer na dodavanje O‘Brajanta za prednost 71:67.

Grendžer pogađa dva penala, a Zvezda jako loše reaguje na presing, Volden baca loptu u bunar, da bi posle polaganja Sive bilo 71:71 na nešto više od dva minuta do kraja.

O‘Brajant potom pravi faul u napadu na svojoj polovini, a Sikma pogađa jedno od dva penala za vođstvo Albe 72:71.

Bio je to još jedan smušen napad Zvezde, Lojd je ostao da igra jedan na jedan i iznudio je faul pre šutu za tri poena, da bi potom pogodio sva tri penal za 74:72 na 1:32 do kraja.

Pogodio je Lojd za 76:72, zatim je naivno ispao u odbrani na drugoj strani, a Volden promašuje posle prodora. U poslednjem napadu Albe Sikma je fauliran na 1,3 sekunde do kraja, oba puta je bio precizan – 76:76.

Lopta je išla na B varijantu, na Voldena, koji je pogodio trojku, ali nije izbacio loptu na vreme. Produžetak.

O‘Brajant se posle niza loših odluka nije vraćao u igru (Simanić je dobio šansu u produžetku), a na startu produžetka Lo je prošetao do koša, Sikma dao penale za 80:76, a Lojdovu trojku anulirao je Grendžer na isti način – 83:79.

Pogodio je Timan na isteku napada za 85:79, a onda je Zvezda dozvolila sebi da joj istekne napad na dva minuta do kraja. Još jedan lak koš Albe i meč je prelomljen.