Senzacija: Zvezda srušila Real u Madridu!

Euroleague 18. jan. 202118:51 > 21:1339 komentara
Ognjen Kuzmić
Photo by Angel Martinez/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde savladali su Real u Madridu 79:77 u odloženom meču 19. kola Evrolige.

Kraljevski klub ima 13 pobeda i sedam poraza, dok su crveno-beli na skoru 7-13.

Crveno-beli su odigrali jedan od najboljih mečeva ove sezone, prevashodno defanzivno. Skoro sve vreme je Zvezda vodila, a jako važnu prednost stekla je krajem trećeg perioda na krilima pet poena Dobrića – 66:58.

Smušene su bile obe ekipe na startu poslednjeg perioda, Zvezda je povela sa 70:58, ali Real je počeo da udvaja organizatore igre protivnika i da vrši pritisak već na centru. To je omelo organizaciju igre Zvezde, a Real je malo-pomalo topio prednost.

Mogla je i ranije Zvezda da reši pitanje pobednika – nekoliko dozvoljenih ofanzivnih skokova vratilo je Real skroz u igru uz sumnjivu nesportsku Laziću, a na kraju je Kolom pogodio jedno od dva penala za 79:77 na 5,6 sekundi do kraja. Išlo se na Tompkinsa na niski post, ali Zvezda je na vreme udvojila i došla do pobede.

Najbolji je bio Ognjen Dobrić sa 13 poena (5-6 iz igre), 4 skoka i 3 asistencije, najefikasniji je bio Kori Volden sa 18 poena (6-12 iz igre, 3sk), a Duop Rit dao je 10 poena (4-9 iz igre, 3sk). Džoni O’Brajant imao je 8 poena (2-3 iz igre) i 5 skokova, Kino Kolom takođe je upisao 8, Lazić 7, a Radanov 6 poena.

Kod Reala je najefikasniji bio Rudi Fernandes sa 11 poena (4-8 iz igre, 2sk), koji je na minut do kraja iznet sa terena jer je nezgodno pao na leđa posle duela sa Lazićem. Po 10 poena postigli su Gabrijel Dek, Nikolas Laprovitola (2-9 iz igre, 10ast), Trej Tompkins i Džefri Tejlor.

Zvezda u petak dočekuje Barselonu u Pioniru, dok Real dan ranije gostuje Makabiju u Tel Avivu.

Tok meča:

Volden, Kuzmić i Radanov poentirali su na startu, a posle novog pogotka Voldena, sada uz faul, bilo je 8:3 nakon nepuna četiri minuta igre. Tavares je poentirao, ali Volden odgovara trojkom za 11:5.

Imala je Zvezda i +7 posle nove trojke Voldena, ali Laprovitola daje dva penala i trojku, pa je Radonjić prinuđen da zatraži tajm aut (16:14). Pogodio je Lazić trojku, Dek uzvratio, ali su crveno-beli sačuvali prednost do kraja prve deonice – 23:21.

Pogodio je Kolom posle prodora, ali je O’Brajant izgubio i svoju treću loptu za pet minuta, zatim je Kolom promašio zicer, a na drugoj strani Real je poveo posle polaganja Tajusa – 27:25. Bilo je i +4, a onda je O’Brajant pogodio trojku i dva penala, pa su crveno-beli držali priključak.

Dejan Davidovac

Vratio se Volden, pogodio dvojku, zatim i trojku uz faul, pa je Zvezda vodila 36:32. Odgovorio je Rudi Fernandez sa dve trojke, ali crveno-beli nisu odstupali – prodor Dobrića i njegova bacanja, a onda trojka Rita na istetku napada za prednost 45:40.

Imali su crveno-beli napad za još veću prednost, izgrađena je dobra pozicija za Dobrića, ali ostalo je plus 5 za crveno-bele.

Rit je odlično otvorio drugo poluvreme na obe strane parketa – iznuđen faul Tavaresa, pa rampa na njemu, a onda i trojka za vođstvo 50:43 (prethodno je Radanov pogodio posle prodora).

Sjajno su kombinovali Radanov i Rit za novih +7, ali trojka Tejlora i zatim njegovo polaganje u kontri nakon što je Radanov izgubio loptu.

Dobrić pogađa nakon što je Radanov triput hvatao loptu i promašivao, a onda je usledio period smušenosti na obe strane – promašaji, izgubljene lopte, mada i dobre odbrane. Tajm aut pri rezultzatu 54:51 za Zvezdu.

Razmenili su Jagodić Kuridža i Dek trojke, a Zvezda je u tom periodu uglavnom išla na O’Brajanta. On je prvo pronašao Jagodića za spomenutu trojku, zatim je poentirao u igri na niskom postu, a onda bio polovično precizan sa penala – 60:56.

Smanjio je penalima Deka, a završnica treće četvrtine protekla je u znaku Dobrića. Prvo je dao trojku, a zatim i iznudio faul pri prodoru na 0,1 sekundu do kraja. Laso je dobio tehničku, Kolom pogodio bacanje, a onda i Dobrić još dva – 66:58 na kraju treće četvrtine.

Zvezda u prva dva napada nije šutnula na koš, ali je u odbrani bila sjajna, da bi Davidovac iznudio bacanja posle prodora i pogodio oba za vođstvo 68:58. Bio je to tvrd početak četvrte četvrtine, a posle još jedne dobre odbrane Lazić je pogodio u kontri za 70:58 i tajm aut Lasa.

Ognjen Dobrić

Posle tajm auta je Tejlor pogodio trojku, a Real je zonom zbunio rivala i Davidovac je napravio faul u napadu. Real je igrao sve čvršće u odbrani, Fernandes je pogodio težak šut i Radonjić je zatražio tajm aut (70:63).

Dobrić je zatim dao važne poene na isteku napada s distance za prekid serije Reala, a na drugoj strani Kerol pogađa uprkos sjajnoj odbrani Dobrića. Rit odgovara pogotkom s distance, a na trojku Rudija pogađa Lazić levi flouter – 76:69.

Uz mnogo sreće Real poentira za -5 (Tejlor posle er-bola Kerola), na drugoj strani Zvezda ne uspeva ni da šutne na koš, a onda ni dvaput da osigura skok posle promašaja Madriđana. Lazić je na 61 sekundu do kraja faulirao Rudija, nezgodno je pao, a sudije su svirale nesportsku grešku.

Tompkins je zamenio Fernandesa i pogodio oba penala, a Kerol je promašio trojku. Volden je fauliran na 44 sekunde do kraja i dao je oba bacanja – 78:73. Posle faula Lazića Kerol je dao oba bacanja, a na drugoj strani je Kolom užasno organizovao napad i na kraju pao na parket. Isteklo je vreme za napad na devet sekundi do kraja, a na 6,3 sekundi do kraja Laprovitola je fauliran i dao je oba penala – 78:77.

Na 5,6 sekundi do kraja fauliran je Kolom – promašuje prvo, daje drugo, 79:77 i tajm aut Laso. Išlo se na Tompkinsa na niski post, ali Zvezda je na vreme udvojila i došla do pobede.