Oslabljena Zvezda se borila u Istanbulu, pala u finišu

Euroleague 1. okt. 202121:0654 komentara
Dejan Radonjić
2021 Euroleague Basketball

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su u prvom kolu Evrolige na gostovanju Fenerbahčeu rezultatom 61:57. Izabranici Dejana Radonjića su meč sa timom Aleksandra Đorđevića odigrali uz velike kadrovske probleme jer zbog povreda i virusa korona nisu mogli da računaju na petoricu prvotimaca.

Ipak u „Ulker sports areni“ viđen je neizvestan i prilično neefikasan meč u kojem je presudilo „buđenje“ domaćih krajem treće četvrtine.

KK Crvena zvezda:

Treba naglasiti da za Crvenu zvezdu zbog povreda nisu nastupili Branko Lazić, Dejan Davidovac, Ognjen Dobrić i Eron Vajt, kao ni Majk Cirbes koji je pred put saznao da je pozitivan na virus korona.

Najefikasniji u srpskom timu bio je crnogorski plejmejker Nikola Ivanović – doskorašnji organizator igre podgoričke Budućnosti duel je završio sa 16 poena (5/12 iz igre, 3/3 penali), 2 skoka, 6 asistencija i 3 ukradene lopte, uz 2 izgubljene. Nikola Kalinić i Nejt Volters dodali su po 9 poena, a Kalinić je imao i 9 skokova, ali i šest izgubljenih lopti.

U skraćenoj rotaciji crveno-belih, koji su praktično igrali sa osmoricom igrača, Ognjen Kuzmić dodao je 8, a Stefan Lazarević 6 poena.

Kod pobednika Dajšon Pjer je sa 13 poena bio najefikasniji (5/8 iz igre), a po 8 su dodali Devin Buker (9 skokova) i Jan Veseli. Akile Polonara je imao 7 poena, dok je Melih Mahmutolu dodao 6 za tim Aleksandra Đorđevića.

Beogradski tim je loše krenuo, a Đorđevićev tim je otvorio duel serijom 14:0. Ubrzo se Zvezda vratila u igru uglavnom predvođena Kalinićem, a u drugoj i trećoj četvrtini meč je bio ujednačen, uglavnom uz malo vođstvo domaćih.

Crveno-bele je mučio veliki broj izgubljenih lopti – imali su 21, od čega čak 14 u prvih 20 minuta. Igralo se veoma nervozno na mali broj poena, ali je u finišu treće deonice Fenrbahče predvođen Polonarom počeo da se budi. U četvrtoj četvrtini uglavnom je vodio domaći tim, imao je nekoliko puta priliku da „prelomi“ meč, ali je sjajan u Zvezdi bio Nikola Ivanović, koji je trojkama svojeručno držao srpskog predstavnika u igri, pa je Fener strepeo do poslednjih sekundi.

U narednom kolu Fenerbahče gostuje Panatinaikosu, a Zvezda će u Tel Avivu igrati protiv Makabija.

Utakmice Evrolige, uključujući duel Fenerbahčea i Crvene zvezde, ekskluzivno su dostupne za sve SBB korisnike, na EON, TotalTV i D3 platformama. Možete ih pratiti i ukoliko niste SBB korisnik, u EON paketima van SBB mreže! (PROMO)

Tok meča ste mogli da pratite u direktnom prenosu ekskluzivno na Sport klubu 1, kao i u tekstualnoj formi na sajtu Sport kluba.

40′ – Posle poena Henrija Fenerbahče je veoma blizu pobede, ali neverovatni Ivanović još jednom trojkom vraća malo nade gostujućem sastavu, pa je rezultat 60:57.

39′ – Proradio je šut domaćih – pogađa Pjer za dva poena, a zatim trojku ubacuje Nando De Kolo. Kada je Francuz opet pogodio za +9 na 85 sekundi do kraja delovalo je da je meč gotov, ali nadu Beograđanima trojkom vraća Nikola Ivanović.

35′ – Odlični Nikola Ivanović pogađa uz dodatno slobodno bacanje, koje koristi, pa je Radonjićev tim na samo dva poena zaostatka – 49:47. Ipak, raspucani Plonara vraća na +4 za domaće.

32′ – Volter jednim slobodnim bacanjem, a potom Lazarević i Kuzmić „dvojkama“ dovode Zvezdu na -3 (47:44), ali zatim za Fenerbahče pogađa Veseli.

30′ – Razigrali su se košarkaši domaćih u finišu prve četvrtine – pogađaju De Kolo, Polonara i Pjer i turska ekipa dolazi do dvocifrene prednosti 45:35. Rezultat uspeva da smanji Ognjen Kuzmić, pa crveno-beli sa -8 ulaze u poslednjih 10 minuta.

27′ – Veseli dolazi do svog šestog poena, a Fener ima prednost od četiri poena.

26′ – Veoma se teško dolazi do poena u „Ulker sports areni“, a Dajšon Pjer pogađa trojku kojom donosi svom timu prednost 33:31.

21′ – Ostin Holins pogađa za tri poena i srpski tim vodi 31:30. Prethodno je Mitrović upisao prve poene na meču.

Rezultat na poluvremenu je 28:26 za tim Saleta Đorđevića. Najefikasniji u Crvenoj zvezdi je Nikola Kalinić, koji je ubacio 9 poena, 7 ima Nikola Ivanović, a po 4 Stefan Lazarević i Ognjen Kuzmić. Zvezda ima velikih problema sa izgubljenim loptama – igrači Dejana Radonjića su ih „prodali“ čak 14. Kod Fenerbahčea se sa 8 poena istkao Devin Buker, a 6 je ubacio Melih Mahmutolu.

20′ – Jan Veseli pogotkom sa poludistance donosi svom timu prednost od dva poena pred veliki odmor.

19′ – Novom dvojkom Nikole Kalinića i slobodnim bacanjima Ivanovića srpski tim ponovo dolazi do izjednačenja – 26:26.

15′ – Vođstvo domaćima trojkom vraća kapiten Mahmutolu, a zatim Buker novim poenima donosi Feneru 26:22. Crveno-beli imaju velikih problema sa organizacijom napada, izgubili su čak 13 lopti.

12′ – Posle novih poena Lazarevića i trojke Nikole Ivanovića, Crvena zvezda prilazi na samo -1 – 21:20. Zatim gosti prelaze i u vođstvo preko Nejta Voltersa. Lazarević dobija jak udarac u lice zbog kojeg je prinuđen da napusti parket.

9′ –  Najzaslužniji za povratak gostiju je nekadašnji košarkaš Fenerbahčea Kalinić. Subotičanin pogađa trojku za 16:13, a Stefan Lazarević dvojkom smanjuje na -3 (18:15), što je rezultat kojim Zvezda posle deset minuta i te kako može da bude zadovoljna.

6′ – Srpski predstavnik je zaigrao dosta bolje i serijom 8:0 smanjio zaostatak na samo šest poena – 14:8. Strelci za tim sa Malog Kalemegdana bili su Nikola Kalinić i Ognjen Kuzmić – obojica su postigli po četiri poena.

4′ – Nije srpski tim dobro odgovorio, Buker postiže šesti poen, a zatim poentira i Pjer za 12:0.

2′ – Zvezda nije otvorila dobro meč, a Fenerbahče koristi greške srpskog tima, kako bi iz tranzicije došao do lakih poena. Poene za žuto-plave postižu Šajok, Veseli i Bujok, a domaći vode 8:0. Trener crveno-belih Dejan Radonjić prinuđen je da traži tajm-aut.

Utakmica je počela minutom ćutanja zbog odlaska legende evropske i svetske košarke – srpskog trenera Dušana Dude Ivkovića.