Nestvaran preokret Baskonije protiv Zenita

Euroleague 18. mar. 202120:003 komentara
Aitor Arrizabalaga/Euroleague Basketball via Getty Images

U direktnom dvoboju za prolazak među osam najboljih u Evroligi, Baskonija je posle velikog preokreta savladala Zenit u Sankt Peterburgu. Tim iz Vitorije slavio je 79:75, tako što je poslednju deonicu dobio 34:16.

Baskonija je  bolje otvorila meč i rešila prvu četvrtinu u svoju korist 17:14. Međutim, puleni Ćavija Paskala odigrali su sjajno drugih deset minuta. Dobili su ovaj deo igre 31:15 i sa 13 poena prednosti otišli su na veliki odmor.

Treći deo je bio najnefikasniji. Tim iz Sankt Peterburga je postigao 14, a gosti 13 poena. Ušlo se u poslednju deonicu sa plus 14 za Zenit. Na četiri minuta i 22 sekunde do kraja domaći su vodili 72:58. Onda je počela drama. Zahvaljujući Polonari, Giedraitisu i Enriju prave seriju 14:0 i stižu do izjednačenja na minut pre kraja.

Zenit promašuje još jedan napad, a Vildoza trojkom vodi Goste na 75:72. Domaći su zatražili tajm-aut na tačno 24 sekunde pre kraja. Nije im to pomoglo. Još jedan napad nisu realizovali i Baskonija sa linije penala stiže do nedostižnih 77:72. Do kraja meča viđen je koš na obe strane za konačnih 79:75.

U pobedničkom timu, koji sa klupe predvodi  crnogorski stručnjak Duško Ivanović Amerikanac Peters je ubacio 19 poena,  a Argentinac Vildoza 15. Za Zenit Poljak Ponita je dao 15, a nekadašnji zvezdini igrači Kej-Si Rivers i Bili Beron sa 14 odnosno 12 poena.

Na tabeli sada Baskonija i Zenit imaju po 16 pobeda na pozicijama osam i devet, s tim što Bakonija ima meč više.