Zvezda „ugušila“ Makabi za veliki trijumf u Tel Avivu!

Euroleague 7. okt 202122:03 > 22:2631 komentara
Dejan Davidovac
Photo by Seffi Magriso/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde napravili su iznenađenje u drugom kolu Evrolige, pošto su savladali Makabi u Tel Avivu sa 75:63. Sredinom poslednje četvrtine je Radonjićev tim imao i 21 poen prednosti.

Odlično su crveno-beli počeli meč u defanzivi, poveli su sa 10:0 – agresivnom i pokretljivom odbranom naterali su Makabi na osam izgubljenih lopti u isto toliko minuta.

Evroliga:

Najveći plus u prvom poluvremenu Zvezda je imala posle serije 5-0 u drugoj četvrtini (Simonović trojka, Ivanović polaganje u kontri), tada je bilo 28:13. Tada se Kalojaro sopstvenom serijom 9-0 pridružio dotad jedino raspoloženom Vilbekinu, pa je Makabi došao do -6.

Ipak, Radonjićev tim se konsolidovao, privikao na nešto agresivniju odbranu domaćih u drugom periodu – ponovo je bilo +12, ali na kraju poluvremena 35:27, uz po 8 poena Voltera i Kalinića.

Bio je utisak da je Zvezda mogla da ima i veću prednost na poluvremenu, ali to nije demoralisalo crveno-bele. Naprotiv, u jednako visokom intenzitetu zaigrali su i u nastavku, skok je kontrolisan, a pomogao je i trener Makabija Sferopulos, koji je dugo držao nosioce van igre. U tom periodu su crveno-beli naterali domaće na još izgubljenih lopti, a Volters je vezao dve trojke za 54:37 na kraju treće deonice.

Sigurna i čvrsta, Zvezda nije dozvolila Makabiju ni da pomisli na preokret, a Radonjićevoj ekipi onda se i šuterski potpuno otvorilo za +21 sredinom poslednje deonice. Nisu domaći odustali, uspeli su da smanje zaostatak, ali trijumf Zvezde nije dolazio u pitanje.

Stefan Lazarević

Najefikasniji kod crveno-belih bio je Nikola Kalinić sa 19 poena (6-12 iz igre) i po 5 skokova i asistencija, Nejt Volters imao je 17 poena (4-7 za dva, 3-4 za tri), 3 skoka i 4 asistencije, a Luka Mitrović je ostvario dabl-dabl sa 12 poena (4-7 iz igre) i 11 skokova, uz 2 asistencije.

Ognjen Dobrić imao je 8 poena (3-8 iz igre), odličan je bio Stefan Lazarević sa 6 poena (3-3 iz igre), 3 skoka, 2 asistencije i 4 ukradene lopte, a Marko Simonović takođe je dao 6 poena (2-4 za tri).

Kod Makabija je standardno najefikasniji bio Skoti Vilbekin sa 18 poena (6-12 iz igre), a dvocifren je bio i Matijas Lesor sa 16 poena (4-5 iz igre, 4sk).

U trećem kolu, crveno-beli sledeće srede dočekuju Žalgiris, dok Makabi dan ranije gostuje Armaniju u Milanu.

Sve vesti iz Evrolige pročitajte OVDE.

Tok meča:

Odlično su crveno-beli počeli – Kuzmić je odbranio Rejnoldsa na niskom postu, Naneli je promašio otvorenu trojku, a na drugoj strani je Kalinić vezao četiri poena, da bi Volters zatim ukrao loptu na centru i položio za 6:0.

Nakon što je Davidovac pogodio fejd-avej preko Nanelija za 8:0, Sferopulos je zatražio tajm aut. Povela je Zvezda i 10:0 nakon polaganja Voltersa, a Naneli sa distance daje prve poene za domaće posle više od četiri minuta igre.

Dobio je Kuzmić drugu ličnu, ušao je Mitrović na peticu i podelio lepo dodavanje za Voltersa za 14:7, nakon što je prethodno Vilbekin dao trojku.

Igrala je Zvezda odlično u odbrani i zahvaljujući tome je čuvala prednost uprkos novoj trojci Vilbekina. Kalinić je iz teške pozicije pogodio za novih +8, a u poslednjem napadu Zvezde u prvoj četvrtini Mitrović pogađa uz faul. Ne daje bacanje, ali ostaje 20:10 za crveno-bele posle prvih deset minuta.

Ognjen Kuzmić

Zaigrao je Makabi agresivnije na startu druge četvrtine, još na prenosu lopte, a Simonović i Vilbekin razmenli su trojke, da bi zatim usledio niz neuspešnih napada na obe strane.

Taj niz prekinuo je Simonović novom trojkom, sada iz drugog ugla, a posle nove dobre odbrane, Ivanović je položio u kontri za 28:13.

Posle tajm auta je Makabi odgovorio preko Kalojara – trojka, pa koš uz faul Ivanovića, i Radonjić je odmah zatražio tajm aut. Dao je Kalojaro bacanje, a onda Kalinić baca loptu u ruke opet Kalojaru, i to na izvođenju, a Kalojaro opet pogađa uz faul – serija 9-0, vođstvo Zvezde 28:22.

Dejan Radonjić

Mini krizu Zvezde prekida Kalinić, koji iznuđuje faul pri šutu na isteku napada i daje oba penala. Volters promašuje zicer, ali Zvezda se konsolidovala u odbrani, pa je Volters promenom ritma došao do novog zicera, i pogodio za 32:22.

Posle zakucavanja Lazarevića bilo je +12 za goste iz Beograda, nije uspela da zadrži tu prednost, ali posle dvadeset minuta bilo je 35:27.

Nikola Kalinić

Promašen zicer Kalinića, a onda koš Rejnoldsa uz dosta sreće, tako je počeo treći period. Ivanović odgovara ulazom, ali Naneli pogađa trojku za -5 (37:32). Sada je Kalinić odgovorio penalima, a zatim je i Mitrović poentirao posle ofanzivnog skoka, uz slobodno bacanje za 42:32.

Pogodio je opet Mitrović na prodoru, onda je jedan napad uludo potrošen bez prave akcije, a Kalinić posle promašaja na jednoj pravi faul uz koš na drugoj strani (44:35).

Posle tajm auta Kalinić odgovara divnom akcijom sa niskog posta i bio je to uvod u novi period dobrane odbrane crveno-belih. Na drugoj strani je Lazarević pogodio snalažljivo na isteku napada, da bi Volters ubacio trojku za vođstvo 51:37 na minut do kraja trećeg perioda.

Nejt Volters

Nije pomogao tajm aut Sferopulosu, a Volters je ubacio još jednu trojku, pa je bilo 54:37 na kraju treće četvrtine.

Dvaput su uspešno kombinovali Volters i Lazarević na startu poslednjeg perioda, a između toga je Vilbekin pogodio trojku iz velike udaljenosti.

Održavala je Zvezda veliku prednost, da bi posle trojke Dobrića na isteku napada bilo 61:44. Malo je do kraja Makabi smanjio zaostatak, ali pobeda crveno-belih nije dolazila u pitanje.