Kalinić i Volters vodili Zvezdu do brejka u Kazanju!

Euroleague 11. feb 202216:52 > 19:27 24 komentara
Nejt Volters
Photo by Roman Kruchinin/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Uniks u Kazanju sa 84:77 u meču 26. kola Evrolige.

Crveno-beli imaju skor 9-14, dok je Uniks na 13 pobeda i 11 poraza.

Zvezda je odličnom odbranom počela meč, vodila je 9:0, a posle trojke Dobrića je bilo 22:11 na kraju prvog perioda. Međutim, Perasovićev tim vraća se ponajviše dobrim šutom za tri poena, a u tom smislu prednjačili su Spisu i Hezonja, pa je posle dvadeset minuta bilo 43:43.

Držali su se crveno-beli dobar deo trećeg perioda, ali je posle trojke Voroncevića Uniks otišao na velikih 65:56. Tada kreće verovatno ključni period meča – ne uspevaju domaći da se odlepe, prave nekoliko propusta, a crveno-beli to maksimalno koriste, pre svih Marković, koji je ubacio trojku, da bi potom ukrao loptu i pronašao Mitrovića u kontri.

SofaScore

Nastavila se serija Zvezde bacanjima Holinsa, a uz dobru odbranu, u potpunosti je proradio šut u poslednjoj deonici – trojke Kalinića, Voltersa i Holinsa za velikih 78:71.

Kenan je bio daleko od svog učinka, Lorenzo Braun nije igrao, a Hezonja je u tim trenucima pokušavao da vrati svoj tim u igru. Dao jeste trojku, ali Kalinić pogađa iz okreta za 80:74 na nešto manje od dva minuta do kraja, i to na isteku napada. Zatim Volters daje flouter od table s visokim lukom za +8 na 58 sekundi do kraja, čime je meč praktično rešen.

Dejan Radonjić
Photo by Roman Kruchinin/Euroleague Basketball via Getty Images)

Zvezdu je predvodio Nikola Kalinić sa 20 poena (8-12 iz igre), 2 skoka i 6 asistencija, Nejt Volters upisao je 19 poena (8-13 iz igre), 4 skoka i 2 asistencije, a Stefan Marković odigrao je jedan od najboljih mečeva od dolaska u Zvezdu – 5 poena (1-2 iz igre), 3 skoka, 6 asistencija, ukradena lopta i odlična odbrana.

Ostin Holins postigao je 10 poena (2-3 za tri), Eron Vajt dodao je 8 poena i 6 skokova, a Luka Mitrović je imao 10 poena (5-8 iz igre), 2 skoka i 3 asistencije.

Kod Uniksa je najefikasniji bio Mario Hezonja sa 18 poena (3-5 za dva, 4-7 za tri), uz 9 skokova, 2 asistencije, ali i 6 izgubljenih lopti. Marko Spisu ubacio je 17 poena (5-6 za tri), a Džon Braun imao je 13 poena (5-12 iz igre) i 6 skokova.

Naredni evroligaški meč Zvezda igra sa Panatinaikosom u Atini 25. februara, dok Uniks dan ranije gostuje Baskoniji.

Radonjićev tim već u nedelju igra i u ABA ligi, pošto u Pionir dolazi Zadar.

Tok meča:

Prvi koš iz igre viđen je posle 135 sekundi igre, alej-up Kalinića i Vajta za vođstvo Zvezde 5:0. Odlični su bili crveno-beli u odbrani, a Volters flouterom i Mitrović poluhorogom naterali su Perasovića da zatraži tajm aut (9:0).

Zahvaljujući pet poena Zajceva, koji je menjao Lorenza Brauna u startnoj petorci, Uniks hvata priključak (11:7), da bi Džon Braun posle pik-en-rola smanjio na -2.

Imao je i Radonjićev tim odgovor – Kalinić distanca, Marković penali, Dobrić kontra i brzo je opet bilo +8. Posle trojke Dobrića sa sedam metara Zvezda je došla do dvocifrene prednosti (22:11), a još jedna dobra odbrana značila je +11 na kraju prvog perioda.

Spisu drugu četvrtinu otvara sa dve uzastopne trojke, Lazarević je zakucao u kontri između ta dva pogotka, ali je Kuzmić potom vezao dva promašaja, od toga jedan zicer – 24:19 za Zvezdu.

Lakše su dolazili domaći do otvorenih pozicija – Spisu je dao još jednu trojku, Volters je odgovorio, ali su i Hezonja i Mejo postigli trojke i spustili svoj tim na -2 (29:27).

Nije odmah pomogao ni minut odmora, Uniks je i prešao u vođstvo, ali Holins vezuje pet poena za novu prednost crveno-belih (36:33).

Posle dve divne asistencije – Markovića za Kalinića, pa Kalinića za Mitrovića – Zvezda stiže do osam poena prednosti, ali ne uspeva da ih sačuva, naprotiv, trojkama Hezonje i Spisua Uniks stiže do izjednačenja na poluvremenu (43:43).

Luka Mitrović

Stigao je Uniks preko Brauna do +5, ali su Volters i Kalinić držali Zvezdu u igri – flouterom i igrom s niskog posta (50:49).

Igralo se u brzom ritmu, Kalinić i Volters s jedne strane, ali Braun daje četiri poena u nizu na nepostavljenu odbranu Zvezde, pa Uniks dolazi do prednosti 56:53 na četiri minuta do kraja trećeg perioda.

Imala je Zvezda problema u reketu, a Uniks je čuvao prednost od pet poena razlike.

Posle tehničke greške, druge dosuđene Zvezdi na meču, Uniks je poveo sa +6, a onda i Voroncević daje trojku za 65:56. Međutim, Marković uzvraća istom merom, potom krade živu loptu i izbacuje loptu za Mitrovića, koji polaže u kontri. Gubi Uniks loptu, a onda Braun pravi loš faul na Holinsu, koji pogađa oba penala – 65:63 za Uniks na kraju trećeg kvartala.

Eron Vajt

Odlično je Zvezda počela i poslednju četvrtinu, Mitrović i Kalinić su vratili prednost Zvezdi, ali Spisu je dao novu trojku. Držali su se crveno-beli, a Kalinić je pogodio trojku za vođstvo 72:71 na šest minuta do kraja, da bi potom asistirao Voltersu za otvorenu trojku – 75:71.

Volters je imao kontru i polaganje, ali ga je Zajcev stigao i izblokirao. Nije to Zvezda skupo platila, odbranila je napad, a zatim je Holins dao trojku na isteku napada za 78:71 na 3:53 do kraja.

Daje Hezonja trojku, ali Kalinić pogađa iz okreta za 80:74 na nešto manje od dva minuta do kraja. Pogodio je Volters preko Džekirija, Zvezda je igrala sjajnu odbranu, a Vajt je zakucao u kontri za +10, da bi Hezonja ubacio trojku iz vrlo teške pozicije na 31 sekundu do kraja.

Ipak, crveno-beli su rutinski priveli meč kraju.