Od +13 do -13: Poraz Zvezde u Kaunasu

Euroleague 23. feb 202118:50 > 20:48 49 komentara
Marko Simonović
Photo by Alius Koroliovas/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su od Žalgiris u Kaunasu 75:62 u odloženom meču 24. kola Evrolige. Crveno-beli su u drugom poluvremenu dali samo 18 poena.

Crveno-beli dosad imaju sedam pobeda i 18 poraza, dok Žalgiris ima skor 14-11.

Džordan Lojd imao je 16 poena (5-14 iz igre), 3 skoka i 4 asistencije, Marko Simonović takođe je ubacio 16 poena (5-10 iz igre, 3sk), Aleksa Uskoković imao je 9 poena (4-5 iz igre) i 2 asistencije, a Ognjen Dobrić dodao je 8 poena.

Kod Žalgirisa je Marijus Grigonis postigao 17 poena (5-8 iz igre), 3 skoka i 6 asistencija, Najdžel Hejz imao je 16 poena, 5 skokova i 3 asistencije, a Ogastin Rubit imao je 15 poena i 8 skokova.

Odlično je šuterski počela Zvezda, pevashodno Simonović koji je ubacio četiri trojke, pratili su ga Davidovac i Dobrić, a kada su crveno-beli zaigrali i nešto bolje u odbrani, došli su do 13 poena viška – 35:22.

Od tog trenutka ekipa Martina Šilera zaigrala je mnogo bolje u odbrani, malo-pomalo se topila prednost Zvezde i sredinom treće četvrtine posle trojke Grigonisa bilo je 55:50. Ubrzo je posle trojke Hejza bilo 55:50, a Zvezda tada prekida post dug skoro pet minuta, da bi posle jednog od retkih pogodaka Lojda na poslednji dvominutni odmor otišla sa -2 (60:58).

Serijom promašaja na obe strane počela je poslednja četvrtina, a onda je Rubit lako prošao pored Kuzmića i položio loptu u koš. Na drugoj strani Kuzmić opet promašuje u situaciji kada je bio jako blizu košu, i ponovo ispada na fintu Rubita na drugoj strani – 64:58 za Žalgiris, tajm aut Radonjića.

Izašao je Kuzmić, ali je Rubit ovoga puta nadmudrio Jagodića u pik-en-rolu, dok je Zvezda zaređala s promašajima – Lojd, Uskoković, Simonović… Potom je i Jagodić promašio pod košem, sada više od pet minuta Zvezda nije pronašla put do koša, da bi posle koša Jankunasa bilo 68:58.

Time je meč i rešen, do kraja nije bilo nikakvih problema za domaći tim.

Sledeći meč Zvezda igra u petak sa Baskonijom u Vitoriji, dok Žalgiris dan ranije gostuju Realu u Madridu.

Tok meča:

Počelo je kontrom i bacanjima Lojda, Hejz je uzvratio s pet poena, da bi Lojd takođe dao trojku za 5:5. Usledilo je nekoliko napada s promašajima i greškama, da bi Uskoković položio loptu u koš, a Lovernj i Hejz su poentirali iz reketa za 10:7. Na prvom televizijskom tajmautu bilo je 12:9 za domaćina.

Težak šut Jagodića, Lojdova bacanja, a onda pet uzastopnih poena Simonovića doneli su Zvezdi vođstvo od 18:16 i bio je to uvod u seriju Simonovićevih pogodaka – dao je još dve trojke, a na kraju prve četvrtine bilo je 26:22 za Radonjićev tim.

U prvom napadu druge četvrtine Simonović je fauliran pri šutu za tri poena, dao je sva tri, a onda je Davidovac ubacio trojku za +10, da bi posle trojke Dobrića za 35:22 Šiler zatražio tajm aut.

Igrala je Zvezda dobro u odbrani, ali Žalgiris pogađa dve trojke i Radonjić traži tajm aut pri rezultatu 39:30.

Lojd je promašio dve trojke, Zvezdina odbrana počela je da popušta, a Vokap je pogodio otvorenu trojku za -4 (39:35) i novi tajm aut Radonjića.

Konačno prekida Zvezda post preko Simonovićevog floutera, Lojd je nastavio sa promašajima, a onda napravio bespotreban faul u bonusu pod protivničkim košem.
Pogađa Uskoković trojku za +6, a na kraju poluvremena bilo je 44:40 za Zvezdu.

Četiri poena Uskokovića i Lazić na isteku napada održali su Zvezdinu prednost na startu treće četvrtine, bilo je 50:45, ali sredinom trećeg perioda domaći trojkom Grigonisa stižu do izjednačenja 50:50, dok je Lojd s tri lične otišao na klupu.

Nije tu bio kraj serije domaćih, posle trojke Hejsa vodio je Žalgiris 55:50, a Radonjić je zatražio tajm aut.

Tim iz Kaunasa igrao je jako dobro u odbrani, ali posle skoro pet minuta bez koša Zvezda napokon probacuje loptu kroz obruč – Dobrić iz teške pozicije daje trojku na isteku napada.

Radanov je promašio zicer za izjednačenje i time zaključio svoj loš mandat na terenu u trećoj četvrtini, delovalo je da će Zvezda sa -5 na poslednji dvominutni odmor, ali Lojd daje trojku uz zvuk sirene za -2 (60:58).

Tada je de fakto meč prelomljen, Zvezdi nije bilo povratka, a Žalgiris je lako upisao novu pobedu.