Zvezda bez ikakve šanse u Vitoriji, 19. poraz u Evroligi

Euroleague 26. feb 202118:47 > 20:39 42 komentara
Baskonija Zvezda
Photo by Aitor Arrizabalaga/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su od Baskonije u Vitoriji sa 87:67 u 26. kolu Evrolige u meču u kojem beogradski tim nije bio konkurentan nijednog trenutka (najveći zaostatak iznosio je -24).

Crveno-beli su pretposlednji sa skorom od sedam pobeda i 19 poraza, dok Baskonija ima skor 13-13.

Zvezda se i dalje muči sa brojnim kadrovskim problemima, mada se sad vratio Kori Volden i upisao je 10 poena (4-7 iz igre), najefikasniji je bio Džordan Lojd sa 14 (4-12 iz igre, 5sk, 3ast), po 9 su upisali Ognjen Kuzmić (4-5 iz igre, 7sk) i Ognjen Dobrić (3-8), dok je Dejan Davidovac dodao 8.

Najbolji kod Baskonije bio je Jusufa Fal sa 20 poena (9-12 iz igre) i 6 skokova, Luka Vildoza i Rokas Gidraitis upisali su po 14, a Ahile Polonara imao je 12 poena, 8 skokova i 5 asistencija.

Nije prošao ni minut, a Ognjen Kuzmić, jedini klasični centar Zvezde, dobio je dve lične greške. To je Baskonija obilato koristila i poentirala preko Fala u reketu, pa je brzo bilo 14:3.

Pet poena Lojda, uz nešto bolji šut crveno-belih, doneli su -5 na kraju prvog perioda, ali to je bio kratki bljesak gostiju, pošto je Baskonija furiozno odigrala drugu četvrtinu i u jednom trenutku vodila je sa 22 poena razlike, 21 na poluvremenu.

Meč je tada već bio rešen, Zvezda je u nastavku najviše stigla do -13 na šest i po minuta do kraja (71:58), ali nikakve dileme u vezi s pobednikom nije bilo.

U narednom kolu Zvezda 2. marta čeka Bajern, dok Baskonija dan kasnije igra takođe kod kuće sa Olimpijakosom.

Tok meča:

Kuzmić je jedini centar, a već posle nepun minut dobio je dve lične greške i morao je brzo na klupu. Fal je preko Jagodića dvaput lako poentirao i najviše zahvaljujući tome domaći su vodili 8:2.

Promašivala je Zvezda neke otvorene šuteve, pa i zicer, a na drugoj strani je Fal bio nezaustavljiv – još četiri poena za 14:3 i tajm aut.

Volden je zamenio Uskokovića, Amerikanac se posle pauza zbog virusa korona vratio na teren, a posle trojke Simonovića gosti su ušli u ritam u napadu – Kuzmić, Lojd, Volden su pogađali, ali je i Baskonija imala odgovor. Ipak, posle trojke Lojda crveno-beli su posle deset minuta imali prihvatljivih -5 (21:16).

Loš defanzivni skok i još gor defanzivna tranzicija iznervirali su Radonjića, koji traži tajm aut posle dva primljena koša – 25:16. Nisu napadi Zvezde bili dobro organizovani, mnogo iznuđenih rešenja i „zabijanja“, a na drugoj strani je prednost rasla i posle pogotka Fala uz faul bilo je 37:20.

Slobodni pad Zvezde se nastavio i trajao je do 42:20 kada je Davidovac napokon prekinuo niz domaćih.

Usledili su i pogoci Lojda, ali na kraju je Vildoza pogodio i bilo je 48:27 za Baskoniju posle 20 minuta.

Počelo je drugo poluvreme sa dve uzastopne trojke Davidovca, imala je Zvezde napad da dodatno smanji zaostatak, ali nije uspela i Baskonija uzvraća na isti način i posle održava veliku prednost, da bi posle kucanja Fala sredinom trećeg perioda bilo +22.

Bilo je i 61:37, odgovorila je Zvezda serijom 11:2 uz trojke Jagodića i Dobrića, ali Henri daje koš uz faul – 66:48 posle trideset minuta.

Solidnih je momenata bilo u Zvezdinoj igri, mada nedovoljno za priključak. Posle Voldenovog koša uz faul za -13 usledila je trojka Pitersa, pa izgubljena lopta Uskokovića i zakucavanje Polonare za novih +18.

Do kraja je Baskonija lako privela meč kraju.