Istrošena Zvezda u finišu pala pred Panatinaikosom

Euroleague 25. feb 202221:38 > 22:18 32 komentara
Luka Mitrović
Photo by Panagiotis Moschandreou/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Panatinaikosa u Atini sa 79:73 u 27. kolu Evrolige. Crveno-beli sada imaju skor od devet pobeda i 15 poraza, dok su Zeleni na 7-17.

Duel u OAKA areni rešavao se u dramatičnoj završnici, iako su Beograđani prethodno u par navrata imali najvećih 9 poena prednosti.

Popustila je ekipa Dejana Radonjića u finišu. Pri vođstvu domaćih 73:71, propustila je nekoliko prilika za poravnanje ili vođstvo. Usledila je kazna u vidu zicera Vasilisa Kavadasa za 75:71 i najavu slavlja PAO.

Posle poena nezaustavljivog Nemanje Nedovića u samom finišu (77:73) postalo je jasno da pobeda ostaje u glavnom gradu Grčke.

Nedović je bio nerešiva enigma za Zvezdu. U momentima kad je preuzimala potpunu kontrolu, nekadašnji igrač crveno-belih je držao PAO u životu. Na kraju je meč okončao sa 25 poena (4/7 za tri, 5/6 za dva), uz pet asistencija.

Pored njega, velike probleme pravio je korpulentni centar Vasilik Kavadas koji je upisao 17 poena i šest skokova. Džeremi Evans je dodao osam poena i devet uhvaćenih lopti, a Deril Mejkon sedam poena.

SofaScore

Kod Zvezde, koja je većim delom meča imala velikih problema sa pronalaskom prave energije i ritma, Eron Vajt je odigrao partiju sezone sa 14 poena i 12 skokova. Ostin Holins je zabeležio 13 poena, Nikola Kalinić 12, sedam skokova i šest asistencija, a Nejt Volters i Luka Mitrović po 10 poena.

Beograđani već u nedelju od 21 časova čekaju Fenerbahče u zaostalom meču 19. kola. PAO će prvog marta ugostiti Žalgiris.

Tok utakmice iz Atine pročitajte u nastavku teksta.

Raspoloženi Ostin Holins sa dve trojke je otvorio utakmicu u OAKA areni, a zatim je i Nejt Volters ubacio flouter. Na drugoj strani, jedine poene za domaćina upisao je Evans.  Na prvom tajm aut Panatinaikosa rezultat je 8:2 u korist Beograđana.

Bolje je PAO zaigrao posle pauze, Sent-Ros je ubacio trojku, potom su zicere realizovali Kaselakis i Evans, dok je za Zvezdu precizan sa penala bio Eron Vajt – 10:9.

Nalet domaćina prekinuo je Luka Mitrović sa šest poena u nizu. U međuvremenu, za Zelene je poentirao Nemanja Nedović – 16:11.

Period lošije igre i jednog i drugog tima u finišu prve četvrtine prekinuli su Ognjen Dobrić trojkom i Nedović odličnim prodorom.

Prva četvrtina: Panatinaikos – Crvena zvezda 17:23.

Novom trojkom Dobrića otvoren je drugi period u Atini za najvećih +9 u dosadašnjem delu utakmice – 26:17.

Snažni Kavadas pravi velike probleme Zvezdi u reketu. Ubacio je grčki centar šest poena u nizu i održao PAO u životu, pre nego što je Mejkon u kontri pogodio za – 28:25. Tajm aut Dejana Radonjića.

Mitrović je došao do svog desetog poena, potom je na drugoj strani pogodio Mazukas za tri i prvo izjednačenje posle duže vremena. Prvo vođstvo domaćinu doneo je Ugaz sa penala 32:30.

Na minut i po do kraja prvog poluvremena Zvezda je ponovo stekla vođstvo 36:34 poenima Dejana Davidovca iz izgrađene akcije.

Trojka Holinsa iz ugla, pa Nedovića sa gotovo pola terena pred odlazak na poluvreme.

Druga četvrtina: Panatinaikos – Crvena zvezda 42:41.

Poput prve i druge, i treću deonicu je Zvezda otvorila trojkom. Ovoga puta, precizan je bio Volters.

Nešto sporiji ritam od početka drugog poluvremena, crveno-beli su razbili serijom 6:0 za vođstvo 50:44 i tajm-aut domaćih.

Poeni Nedovića samo su za kratko prekinuli nalet Beograđana. Nastavili su gosti sa znatno kvalitetnijom predstavom i posle 2+1 Kalinića došli do 55:46.

Eron Vajt igra odlično od početka utakmice, posle poena u kontri došao je do dabl-dabl učinka tri minuta pre kraja treće deonice – 11 poena i 10 skokova.

I dalje Nedović drži u životu PAO. Posle 2+1 Kavadasa, srpski bek je ubacio trojku iz ugla za 57:54 i Radonjićev tajm-aut.

Serijom 11:0 Panatinaikos je ponovo došao do minimalne prednosti 59:57.

Lazić je sa penala prekinuo nalet Panatinaikosa i upisao poslednje poene u trećoj deonici.

Treća četvrtina: Panatinaikos – Crvena zvezda 59:59.

Bolji početak poslednjeg kvartala Panatinaikosa. Posle zakucavanja Kavadasa, domaći su poveli 63:60, ali je na drugoj strani uzvratio Holins.

Mejkon je ubacio oba penala, pre nego što je Vajt upisao trojku – 65:65.

Na nešto više od četiri minuta do kraja utakmice, Zvezda ima vođstvo 69:68.

Posle trojke Sent-Rosa i vođstva PAO 71:69, Radonjić je pozvao tajm-aut.

Odličan potez i poeni Kalinića za još jedno poravnanje – 71:71.

Uz prednost 73:71 Panatinaikos je ušao u poslednji minut, pošto je Zvezda propustila nekoliko prilika za izjednačenje ili vođstvo.

Vasilis Kavadas je doneo +4 domaćinu 30 sekundi do kraja. Brzo je Zvezda realizovala svoj napad iz popravnog pokušaja preko Kalinića – 75:73.

Kraj: Panatinaikos – Crvena zvezda 79:73.