Porozna odbrana, sjajni Kalinić, ubedljiv poraz Zvezde

Euroleague 15. jan. 202120:56 > 22:5612 komentara
Dejan Davidovac
Photo by Juan Navarro/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su od Valensije sa 91:71 i sada imaju šest pobeda i 13 poraza u Evroligi, dok je tim Đaumea Ponsarnaua na 11-9.

Veoma loše su crveno-beli počeli meč, prelako je Valensija stizala do lakih poena i otvorenih pozicija, pa je vrlo brzo bilo 19:7.

Jedini dobar period u igri Zvezde dogodio se u finišu druge i početkom treće četvrtine – tada je Radonjićev tim igrao čvršće u odbrani i nije olako gubio lopte.

Još iz Evrolige

Bilo je i pet poena zaostatka posle koša O’Brajanta početkom trećeg perioda (51:46), ali Valensija je pogodila dva teška šuta i posle toga se igra Zvezde, pogotovo odbrana, ponovo raspala.

Zvezda je na kraju imala 16 izgubljenih lopti, a 9 asistencija.

Najbolji kod crveno-belih bio je Džoni O’Brajant sa 21 poenom (10-18 iz igre), uz 3 skoka, ukradenu i 6 izgubljenih lopti, a dvocifren je bio i Kino Kolom sa 11 poena (3-5 iz igre), 2 skoka, asistencijom i 4 izgubljene lopte. Aleksa Radanov dodao je 9 poena (3-5 iz igre), 5 skoka i 2 asistencije. Kori Volden dao je 3 poena (0-4 iz igre) i po skok i asistencija, a Lengston Hol imao je 2 poena (1-3 iz igre) i 4 asistencije.

Valensiju je predvodio Nikola Kalinić sa 14 poena (5-7 iz igre za 27 min), 2 skoka i 7 asistencija, Luj Laberi bio je najefikasniji sa 16 poena (5-6 iz igre), Majk Tobi imao je 13 poena i 4 skoka, Derik Vilijams dodao je 12, a Đoan Sastre 11 poena.

Crveno-beli u ponedeljak igraju sa Realom u Madridu, dok Valensija tri dana kasnije gostuje Asvelu.

Tok meča:

Počelo je dobrim prodorom Dobrića, ali domaćin uzvraća serijom 7-0, uz pet poena Kalinića. Zatim je Davidovac pogodio trojku, pa su Vilijams i Jagodić Kuridža razmenili zakucavanja, a Van Rosom je dao trojku za vođstvo 12:7.

Faula nije bilo sve do skoro polovine prve četvrtine, kada je O’Brajant tek po ulasku na teren faulirao Kalinića, koji daje penale za 14:7. Posle tajm auta Lazić promašije zicer, što Sastre kažnjava trojkom, a potom Kolomu ispada lopta za kontru Valensije – 19:7.

Bilo je -14, ali ulaskom Hola umesto Koloma organizacija napada izgledala je bolje, pogodili su O’Brajant i Radanov, da bi u polukontri Hol proigrao O’Brajanta za lako zakucavanje i -8 (23:15).

Ipak, dvaput je Valensija stigla do penala, uz izgubljenu loptu O’Brajanta, pa je bilo 27:15 na kraju prvog perioda.

San Emeterio je sa dve trojke anulirao dva dobra napada Zvezde (Volden fauliran na šutu za tri plus prodor Radanova), da bi posle prelakog pucanja odbrane crveno-belih bilo 35:20, tajm aut Radonjić.

Zvezda je došla do ritma u napadu, Radanov je prednjačio, ali na drugoj strani odbrana nije postojala, pa je Valensija bez većih problema održavala prednost 12-15 poena razlike, da bi posle koša Laberija na niskom postu bilo 46:30 za novi tajm aut trenera beogradskog tima.

Vezala je Zvezda dve trojke (Lazić i O’Brajant), ni odbrana nije bila više toliko porozna (Kalinić, koji je imao čak 7 asistencija, dobio je treću ličnu), pa je posle bacanja Jagodića Kuridže Radonjićev tim ponovo došao do jednocifrenog zaostatka.

Usledile su dve jako dobre odbrane, dve potrebne zbog ofanzivnog skoka Valensije, ali odbranili su se crveno-beli, a u poslednjem napadu Kolom je zadrškom na prodoru iznudio faul i bacanja – 49:42 na poluvremenu.

Kori Volden

Mnogo je agresivnije u odbrani Zvezda počela drugo poluvreme, pa i po cenu faulova, a na drugoj strani je O’Brajant dvaput bio uspešan u igri na niskom postu, pa su crveno-beli prišli na -5 (51:46).

Nisu imali crveno-beli ni sreće, Vives i naročito Vilijams pogodili su uz dobru odbranu na isteku napada, ali Zvezda je potom skupo platila i nerezonske šuteve O’Brajanta i Vilijamsa, pa je posle ulaza Kalinića i trojke Van Rosoma opet bilo deset poena zaostatka – 61:51.

Prišla je Zvezda na -7 posle trojke Koloma, ali je Rit promašio dve otvorene trojke i potom je odigrao lošu odbranu na Kaliniću, pa je bilo 68:57 na kraju trećeg perioda.

Poslednja četvrtina počela je sa još dva suviše laka prodora igrača Valensije i neometanih polaganja za prednost 72:57.

Već tada je utakmica de fakto bila rešena, Zvezda do kraja nije uspela da ugrozi rivala, 13. poraz crveno-belih u elitnom takmičenju.