FIBA LŠ: Mornar ostao bez šansi za TOP 16

Košarka ostalo 21. jan 202020:33 > 20:35
fiba.basketball

Košarkaši Mornara poraženi su od Peristerija u Atini sa 72:67, pa je na dva kola pre kraja, san o plasmanu u TOP 16 fazu kvalitetnog evropskog takmičenja ugašen.

Prevagu na tasu Peristerija koji je ostvario zlata vrednu pobedu na putu ka 16 najboljih doneli su Janik Moreira sa 16, odnosno Panajotis Vasilopulos i Stiven Grej sa po 11 poena. Kod Mornara, raspoloženi za igru u napadu, bili su Sead Šehović sa 21-im, Vukota Pavić sa 13, Derek Nidam sa 12 i Milko Bjelica sa 10 poena.

U sastavu tima nije bilo Antabije Volera koji je dobio prinovu, a zatim i zeleno svetlo od čelnika kluba da ostane u Baru, a meč su zbog lakših povreda propustili Džejkob Pulen i Uroš Luković. Mornar je jako loše počeo meč i odigrao prvo poluvreme.

Nemoćno su izgledali Barani u oba pravca, a podatak da je Peristeri početkom druge deonice vodio sa 26:9 dovoljan je da ilustruje dešavanja na parketu. U trenutku kada je delovalo da Mornaru preti potpuni debakl, izabranici Mihaila Pavićevića su zaigrali nešto agresivnije u odbrani, uspeli su da stignu do otvorenih pozicija za šut u napadu, pa su na veliki odmor otišli sa minusom od 12 poena – 41:29.

Tim iz Atine je imao jako lep kapital na kraju prvom poluvremena, ali su Barani tokom sezone pokazali mnogo puta da su kadri da nadoknade dvocifrenu prednost rivala, da naprave preokret i stignu do pobede.

Prevagu na tasu Peristerija doneli su Janik Moreira sa 11, Stiven Grej sa osam i Zois Karampelas sa šest poena. Kod Mornara, bolji od ostalih bili su Derek Nidam sa 12 i Lens Heris sa osam poena.

Odmor je prijao ekipi Mornara koja je u prošlom kolu ABA lige ostvarila zlata vrednu pobedu u Ljubljani protiv Cedevita Olimpije. Odbrana je bila daleko agresivnija nego u prvom poluvremenu, Sead Šehović je bio nerešiva enigma za odbranu Atinjana, pa su Barani u završnici ovog kvartala poveli sa 46:45, a zatim stali, tačnije rečeno Peristeri je pogodio tri uzastopne trojke, Stiven Grej jednu i Panajotis Vasilopulos dve, pa su Grci uoči poslednje deonice vodili sa 56:48.

Nedugo zatim na semaforu je pisalo 61:50 i delovalo je da je pitanje pobednika rešeno, da Barani nemaju snage i energije da pariraju Atinjanima, da je nada o plasmanu u TOP 16 fazu FIBA Lige šampiona ugašena.

Međutim, momci iz Bara su odbili da se predaju bez borbe. Uložili su i poslednji atom snage, pa je na pet minuta pre kraja na semaforu pisalo 63:61. Da je Damir Markota u naredna dva napada realizovao otvorenu poziciju za tri poena i dva slobodna bacanja, sve je moglo da izgleda, mnogo, mnogo bolje, ali je bilo jasno da sledi neizvesna završnica.

Sjajni Sead Šehović je pogodio za vođstvo Mornara od 65:64, ali je isto tako sjajni Panajotis Vasilopulos pogodio novu trojku. Šehović je sa linije penala doneo izjednačenje. Ostalo je nešto više od 60 sekundi do kraja.

Janik Moreira je stigao do tri poena (2+1), Lens Heris promašio za izjednačenje, a utakmicu izvan dometa Mornara stavio Hristos Salustros koji je mirno realizivao dva slobodna bacanja na dvadesetak sekundi pre kraja.

Barani nemaju mnogo razloga za tugovanje i pored poraza. Priliku da se ozbiljno bore za mesto u TOP 16 fazi ispustili su na početku sezone serijom poraza. Sada misli odmah moraju da usmere ka narednom kolu ABA lige i okršaju sa ekipom FMP Železnika gde se pobeda nameće kao imperativ, ukoliko Barani žele, a žele da nastave borbu za mesto u polufinalu plej-ofa.