Orlovi prokockali +14 i izgubili u Belgiji!

FIBA World Cup 28. nov 202117:23 > 17:44 53 komentara
Miloš Teodosić
Pedja Milosavljevic/STARSPORT

Košarkaši Srbije poraženi su od Belgije na gostovanju rezultatom 73:69, u drugom kolu grupe A kvalifikacija za Svetsko prvenstvo, uprkos tome što su u jednom momentu meča imali i 14 poena prednosti.

Gotovo celu utakmicu je tim Svetislava Pešića držao vođstvo, u više navrata je ono bilo i dvocifreno, ali je izuzetno bleda igra u poslednjoj deonici doprinela prvom porazu u kvalifikacijama.

Veliki uticaj na kraju imao je i veoma loš šut za tri poena – 6/25. Od toga je samo Teodosić imao 4/9.

SofaScore

Samo šest poena ubacila je Srbija u odlučujućem periodu. Svega dva za nepunih sedam minuta. Umešno je to iskoristio domaćin. Najpre je serijom 10:0 stekao prvo vođstvo od početka meča (66:65), da bi zatim u završnici sačuvao veću koncentraciju i slavio.

Presudila je trojka Sema van Rosoma za 72:69 na 12 sekundi do kraja. Aleksa Avramović je u narednom napadu poslao loptu u aut, posle čega je Van Rosom sa penala postavio konačan rezultat i doneo Belgijancima drugi trijumf.

Do poslednje četvrtine sve je išlo naruku srpskom timu. Predvođeni Avramovićem, Teodosićem i Petruševim, Orlovi su kontrolisali ritam i rezultat sve vreme. Dobrom igrom u odbrani rešili su uvodnu deonicu sa 21:13, a zatim su tokom druge stekli i maksimalnih +14 (36:22).

Vratio se domaćin u trećem kvartalu, došao na minus 4, ali je Srbija imala adekvatan odgovor i brzo se odlepila.

Uz vođstvo 63:54 ušli su Orlovi u odlučujući period tokom kojeg su prosuli sav prethodni trud.

Aleksa Avramović je sa 19 poena (1/7 za tri) bio najefikasniji kod Srbije. Filip Petrušev je imao 16 (6/8 iz igre), a Miloš Teodosić 14 (4/9 za tri), uz osam asistencija. Dušan Ristić je dodao osam poena, a po pet Nemanja Dangubić i Marko Jagodić-Kuridža.

Kod Belgije, 20 poena imao je Sem van Rosom, 14 je ubacio Ismael Bako, 11 Žan Mark Mvema, a jedan manje Retin Obasoan.

Naredni FIBA prozor zakazan je za kraj februara kad će Srbija igrati dve utakmice sa Slovačkom – 25. i 28. februara.

Tok meča mogli ste da pratite uz naš sajt.

Pratite meč uz SBB ili ukoliko još uvek niste korisnik SBB usluga – putem EON aplikacije uz EON pakete van SBB mreže koji su dostupni preko bilo kog interneta u Srbiji.

EON sport paket dostupan je za 799 dinara u narednih 30 dana, bez ugovorne obaveze.

Srbija je dobro otvorila meč. Posle poena Dušana Ristića i 2+1 Marka Jagodić-Kuridže, Aleksa Avramović je sjajnu odbranu krunisao zakucavanjem u kontri – 7:4.

Belgijanci su trojkom Žan-Marka Mveme izjednačili rezultat, posle čega je usledilo nekoliko minuta odlične igre Srbije. Napravili su Orlovi mini seriju 6:0, zahvaljujući Filipu Petruševu, i pobegli na 13:7.

Ponovo su se domaći primakli na 13:11, da bi zatim usledila minijatura Miloša Teodosića koji sa dve trojke vodi srpski tim na osetnih +8 (19:11).

Dobru prvu četvrtinu na oba kraja parketa Srbija je zatvorila poenima Petruševa sa linije penala.

Prva četvrtina: Belgija – Srbija 13:21.

Nastavio je Petrušev sa odličnim izdanjem i svojim osmim poenom odveo Orlove do prve dvocifrene prednosti – 23:13.

Mini serijom 5:0 prišli su Belgijanci na 23:18, ali je usledio pravi odgovor Srbije. Ristić, Jagodić-Kuridža odveli su ekipu Svetislava Pešića do najvećih 29:18.

Nastavila je Srbija sa potpunom kontrolom utakmice. Dobrom igrom i u odbrani i u napadu čuva dvocifreni plus, da bi trojkom Avramovića došla na 36:22.

Primakli su se domaći na minus devet pred ulazak u poslednji minut poluvremena, ali je Teodosić ubacio i treću trojku za novih +12. Na drugoj strani pogodio je Hans Vanvijn, da bi Petrušev novim poenima zaključio prvih 20 minuta igre.

Poluvreme: Belgija – Srbija 29:41.

Aleksa Avramović sa 13, Filip Petrušev sa 10 i Miloš Teodosića sa devet poena najefikasniji su u srpskom timu na velikom odmoru. Kod Belgijanaca, sedam je upisao Retin Obasoan.

Jako loše je tim Svetislava Pešića otvorio treću četvrtinu. Za samo tri minuta je „prosuo“ sve što je izgradio tokom prvog poluvremena i Belgijanci su serijom 9:0 prišli na 41:38. Morao je Pešić da pozove tajm aut.

Avramović je prekinuo nalet domaćina, ali samo za kratko – Van Rosom je u sledećem napadu ubacio trojku za 43:41.

Jedina četiri poena za Srbiju za skoro pet minuta treće deonice dao je Avramović, da bi mu se potom pridružio i Petrušev sa slobodnih bacanja – 49:43.

Miloš Teodosić je izuzetno raspoložen u šutu za tri poena. Ubacio je četvrtu trojku iz pet pokušaja za prednost Orlova 52:44.

Uspeli su Orlovi da održe kontrolu nad rezultatom do kraja deonice i uz +9 ulaze u odlučujući kvartal.

Treća četvrtina: Belgija – Srbija 54:63.

Odlučujuća deonica počela je prekidom zbog problema sa osvetljenjem. Posle nekoliko minuta igra je nastavljena, ali je prekid znatno više prijao domaćem timu.

Izuzetno lošu predstavu prikazivali su Orlovi u narednim minutama i dozvolili domaćinu da uvede meč u dramu.

Samo dva poena je Srbija postigla za skoro sedam minuta, što su Belgijanci iskoristili i poenima Mveme poveli prvi put od početka utakmice – 66:65. Bila je to kruna serije 10:0, koju je teškim šutem u narednom napadu prekinuo Petrušev – 67:66.

Raspoloženi Mvema ubacuje trojku za prednost domaćih 69:67 na 1:44 do kraja utakmice.

Odličan potez Petruševa u reketu za poravnanje 69:69. Van Rosom trojkom vodi Belgijance na 72:69.

Izuzetno loš napad Orlova i velika greška Avramovića, koji je poslao loptu u aut na 12 sekundi do kraja.

Napravljen je prekršaj nad Van Rosomom koji je ubacio jedno bacanje i prelomio meč.

Kraj: Belgija – Srbija 73:69.