Letonija već na SP, sjajne vesti i za Srbiju

FIBA World Cup 11. nov 202219:53 > 21:12 0 komentara
fiba.basketball

Košarkaška reprezentacija Letonije u devetom kolu grupe I kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo ubedljivo je na Kritu pobedila domaćina Grčku rezultatom 80:60 i prvi put u istoriji plasirala se na završni turnir.

Povezane vesti

Letonci su tri kola pre kraja zadržali prvu poziciju sa učinkom 6-1, dok ekipa selektora Dimitrisa Itudisa ima skor 4-3 i zakomplikovala je borbu za odlazak na SP posle drugog poraza u poslednja tri meča.

Gosti su u Iraklion doputovali u sasvim solidnom sastavu i protiv Grka, koji u timu nisu imali nijednog NBA i igrača iz Evrolige, od prvog do poslednjeg minuta bili su bolji rival.

Letonci su u prvom poluvremenu održavali jednocifreni plus, na odmor su otišli sa plus 8 (36:28), au trećoj deonici i definitivno su prelomili utakmicu. Trojkom Janisa Time u 26. minutu gosti su došli do ogromnih 18 poena prednosti (56:38) i sve je već tada bilo jasno.

Letonce su predvodili Strelnieks sa 19 poena, Tima sa 17 i Davis Bertans sa 15, dok su kod domaćih po 11 imali Gkikas i Gontikas.

Baltička selekcija u ponedeljak dočekuje Veliku Britaniju, a do kraja kvalifikacija očekuju je još dueli sa Turskom u gostima i Grčkom kod kuće. Heleni 14. novembra idu u Belgiju, a u februaru naredne godine, pored meča sa Letonijom, sastaće se još Srbijom pred svojim navijačima.

Turska je pred svojim navijačima ubedljivo savladala Belgiju 86:52 i ostala je u trci za plasman na planetarni šampionat.

Domaći tim je došao do četvrtog trijumfa, a Belgija je zabeležila četvrti neuspeh.

Selekcija Ergina Atamana je u finišu prvog poluvremena imala 21 poen viška, gosti su se u trećoj deonici vratili na 45:38, ali je usledila serija Turske 15:0 za ogromnih plus 22 (60:38).

Ergin Ataman
Seskimphoto

Bitim je bio najbolji sa 19 poena, 6 skokova i 5 asistencija, Kabača je dodao 16, a Haltali i Mahmutoglu po 9. Kod gostiju Bako je zabeležio 17, a Tabu 6 poena.

Turska u ponedeljak gostuje u Beogradu, a u februaru igra sa Letonijom kod kuće i Belgijom u gostima.

Sve mečeve kvalifikacija gledajte na Sport Klubu uz SBB, Total TV i EON platformu.