Katastrofa hrvatske košarke: Ništa od Mundobasketa

FIBA World Cup 3. jul 202222:15 > 22:25 16 komentara
Bojan Bogdanović
fiba.basketball

Košarkaška reprezentacija Hrvatske nije uspela da seplasira u drugu fazu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo, pa će Mundobasket ponovo proteći bez Hvata. Izabranici Damira Mulaomerovića u nedelju su u Rijeci izgubili od selekcije Finske rezultatom 81:79 u dramatičnoj završnici.

Kvalifikacije za Mundobasket pratite u direktnim prenosima na kanalima Sport kluba.

Mogućnost da se Hrvatska uopšte bori za prolaz u drugu fazu stvorila se kada je Slovenija ranije u nedelju u gostima pobedila Švedsku, ali ni ova poslednja šansa za favorizovanu Hrvatsku nije iskorišćena. Hrvatska takmičenje u C grupi završava sa poražavajućim skorom 1-5.

Kvalifikacije za SP:

Nije delovalo da će ishod biti povoljan za Hrvatsku na startu meča – gosti su vodili tokom celog prvog poluvremena, neretko su imali i dvocifrenu prednost, sve do finiša treće četvrtine. Tada su Zubac i Bogdanović zaigrali bolje, a delovalo je da je opasnost da Hrvatska ne prođe dalje otklonjena kada je domaćin u finišu susreta imao 78:70.

Međutim, dolazi do potpunog kraha koncentracije, a posle trojke Laurija Markanena na četiri sekunde do kraja, Finci imaju 81:79. Bogdanović u poslednjem napadu pokušava preko ruke, ali njegov šut je neprecizan. Ipak, sudije dodeluju slobodna bacanja Ivici Zupcu, koji je bio fauliran.

Centar Los Anđeles Klipersa do tog trenutka šutirao je bacanja 4/10, ali se domaća publika nadala da će biti siguran. Međutim, on promašuje prvo bacanje na sekund do kraja i to praktično znači da Hrvatska ne može da izbori produžetak.

Na kraju je u redovima Hrvatske najefikasniji bio Bojan Bogdanović sa 21 poenom (5/16 iz igre), Ivica Zubac je dodao takođe 21 (9/12 iz igre) i 8 skokova, a Mario Hezonja upisao je 13 (5/14 iz igre). Kod Finaca je Markanen imao 19 poena (7/15 iz igre) i 7 skokova, a iskusni Sasu Salin upisao je 14 poena.