Orlići pobedom završili SP, zlato Amerima

U17 košarkaška reprezentacija Srbije
fiba.basketball

U17 reprezentacija Srbije osvojila peto mesto na Svetskom prvenstvu u Malagi, pošto je u utakmici za plasman bila bolja od Australije 69:67.

Pobedu Srbiji donela je sjajna odbrana u poslednjih osam minuta meča, kada su Australijance sveli na samo tri poena i napravili veliki preokret koji im je doneo peto mesto.

Iako je Australija većim delom meča diktirala ritam, a onda i početkom poslednjeg perioda imala i dvocifren kapital – 64:54, to nije obeshrabrilo Orliće. Đurčić je sa četiri vezana poena pokrenuo Orliće. Nastavili su Stanković i Marković. Odbrana je postajala sve jača da bi zatim trojkom Ćurčića naši momci prišli na 67:66, a onda poenima Stankovića i na dva minuta i 37 sekundi pre kraja i poveli – 67:68.

Do kraja su se Orlići odlično branili, mudro iskoristili i faul do bonusa, ali je potrajalo dok dobru odbranu nisu i materijalizovali u napadu. Posle svega – na 9,7 sekundi pre kraja na liniji penala završio je Stanković, pogodio jedno slobodono bacanje, ali nova dobra odbrana donela je Srbiji pobedu i peto mesto na Svetskom prvenstvu u Malagi.

Sa po 14 poena najefikasniji u pobedničkom timu bili su Mitar Bošnjaković i Bogoljub Marković, Ognjen Stanković i Đorđe Ćurčić su dodali po 12. Kod Bumersa najefikasniji je bio Džošua Dent sa 20 poena.

Zlatnu medalju osvojile su SAD pobedom u finalu nad domaćinom Španijom 79:67. Do bronzanog odličja došla je Francuska pobedom nad Litvanijom 66:58, dok je Slovenija došla do sedmog mesta, pošto je savladala Poljsku 77:74.