Srbija posle drame slavila u Istanbulu!

FIBA World Cup 28. avg 202218:21 > 20:56 17 komentara
košarkaška reprezentacija Srbije
Jurij Kodrun/Getty Images

Košarkaška reprezentacija Srbije je u osmom kolu grupe I kvalifikacija za Svetsko prvenstvo posle drame savladala Tursku u Istanbulu 79:72 i povećala šanse za plasman na Mundobasket.

Povezane vesti

Orlovi imaju učinak 3-3, koliko i večerašnji rival, ali mora se imati u vidu da Turci 13. novembra gostuju u Beogradu. U preostala dva meča grupe I Grčka je u Atini bila ubedljiva protiv Belgije 85:68, dok se lider Letonija mučila na gostovanju Velikoj Britaniji, ali se na kraju trijumfovala 87:80.

Orlovi su u Istanbul otputovali posle velike pobede protiv Grčke u „Štark areni“, trijumf u „Sinan Erdem“ dvorani takođe je bio imperativ, i sve je krenulo sjajno po izabranike Svetislava Pešića.

Sjajno je srpski tim igrao na obe strane terena, Nikola Jokić je dominirao pod koševima, a trojkom Nikole Kalinića sa više od pola terena na odmor je otišao sa ogromnih 19 poena prednosti – 47:29.

Malo ko je u tom trenutku pomislio da ekipa Ergina Atamana ima snage i znanja da se vrati u meč… Jokić je početkom trećeg perioda svom timu doneo maksimalnih plus 21, ali od tog trenutka sve je krenulo loše po Orlove koji su veoma rano ostali i bez kapitena Vladimira Lučića.

Turska je serijom 12:0 zapretila, došla je do 52:43, ali Srbija je uspela da odbije nalet domaćina, između ostalog i zahvaljujući dobroj roli Marka Jagodić-Kuridže, i u poslednjih deset minuta ušla sa solidmih 65:55.

SofaScore

U poslednjoj deonici viđena je prava drama, a raspoloženi Džedi Osman je u 37. minutu izjednačio rezultat – 71:71. Momentum je bio na strati Atamanovog tima, ali Turska je do kraja meča postigla još samo jedan poen. Ispostaviće se da je ključna bila trojka Kalinića iz levog kornera za 75:72 na 97 sekundi pre kraja, koja je bila uvod u seriju gostiju 7:0 za konačan trijumf.

Jokić je bio najefikasniji sa 24 poena, od čega 19 u prvom poluvremenu, uz šut iz igre 10/16 i 4/5 sa penala i 10 skokova za 25 minuta, Gudurić (6as) i Kalinić (10sk) su dodali po 14, Lučić 11, Jagodić-Kuridža 7, Micić 5 uz 7 asistencija i Milutinov 4.

U poraženom timu prednjačio je NBA trio – Osman je upisao 22 poena (2/10 za tri), Furkan Korkmaz 18, a Alperen Šengun 17 uz 13 skokova.